İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, il genelinde mevsimsel sebeplerden dolayı patates üreticisinin mahsulde görülen mantar hastalığı ile boğuştuğunu belirterek, “patateste ithalata gitmemek, tanzim satış yerleri açmamak için Tarım Bakanlığı’nın çiftçinin durumuna bir an önce çözüm bulunması gerekir” dedi.

Olgun, kendisine ulaşan patates üreticilerinin zor durumda olduğunu belirterek, bu yıl yaşanan fazla yağışların, mahsullerde Mildiyö (Mantar) hastalığına neden olduğunu söyledi.

Afyonkarahisar il genelinde Çiftçi Kayıt Sistemine göre yaklaşık 75 bin dekar arazide patates ekiminin gerçekleştirildiğini dile getiren İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Şeref Olgun, kayıt dışı ekimlerle birlikte bu rakamın 150 bin dekara çıktığını hatırlattı.

“ÇİFTÇİYE ACİL DESTEK VERİLMELİ”

Olgun, patateste görülen mantar hastalığı nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nı uyararak, yeni bir tanzim satış yerleri açılmaması için çiftçinin zararının bir an önce giderilmesini istedi.

İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Şeref Olgun, “Tarım ve Orman Bakanlığı ÇKS’ye kayıtlı veya kayıtsız tüm patates üreticilerimizin hasar tespitini bir an önce yapması gerekir. Hastalık ile ilgili alınacak önlemler sadece patates ürününü kurtarmayacaktır. Bu da hem çiftçimize hem de ülke ekonomisine büyük zarardır” dedi.

ÖLÇEMEDİĞİNİZ ŞEYİ KONTROL EDEMEZSİNİZ

İYİ Parti ilkelerinden birinin “Ölçemediğiniz hiçbir şeyi kontrol edemez, kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz” düsturu olduğunu ifade eden Milletvekili Olgun, Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçiye yönelik politikaları uygulamadığını ifade etti.

Milletvekili Olgun; “Günümüz teknoloji ile çiftçimizi yönlendirmek ve zamanında uyarabilmek çok zor olmamalı. Türkiye’nin patates ihtiyacı her yıl bellidir ve ekimin buna göre yapılması gerekir. Ancak iktidar partisinin çiftçiye yönelik bu tür bir çalışmasını göremiyoruz. Patates az; fiyatı yüksek, patates çok fiyatı yerlerde sürünüyor. Bunun bir kontrol altına ve bir plana bağlanması gerekir. Onun içindir ki; ölçemediğiniz hiçbir şeyi kontrol edemez, kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz” diye konuştu.

ŞİKAYETLERİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Çiftçilerden gelen şikayetlerin ardı arkasının kesilmediğini ifade eden İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, halkın tüm sorunlarının yakın takipçisi olacağını yeniledi.

Milletvekili Olgun; “Seçim öncesi gitmediğim köy, belde ve ilçe kalmadı. Halkımızla nasıl iç içe olduysam seçim sonrası da onlarla birlikteyim. Yine köy köy geziyorum ve 24 saat telefonum açık. Şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Bizim insanımız bu kadar sahipsiz olamaz. Bizim çiftçimiz, bizim hayvan üreticimiz bu kadar sahipsiz olamaz. İktidar partisi üyeleri ancak seçim öncesi halkın oyunu almak için çalışıyor. Milletvekili oldukları zaman da halkı unutuyorlar. İktidarın verdiği sözlerin ve halkımızın sorunlarının yakın takipçisi olmaya, TBMM gündemine taşımaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Milletvekili Olgun, patates üreticilerinin sorunlarını da bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyacağının altını çizdi.

Editör: Afyon ZAFERİM