Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Sultandağı Kaymakamı Murat Demirbilek, Sultandağı Belediye Başkanı Mehmet Aldırmaz, Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Ahmet Kahveci, İl Başkan Yardımcıları, İl Sekreteri Beytullah Bostancı, Merkez İlçe Başkanı Fahri Fevzi Kartal, Çay İlçe Başkanı Ali Erol, Sultandağı İlçe Başkanı Abdullah Gencer, Bolvadin İlçe Başkanı Selahattin Kelekçi bölge ilçe başkanları, İGM Üyeleri, Başmakçı Belediye Başkanı Melihat Berber, Kılıçarslan Belediye Başkanı Halil Çelebi, Kırka Belediye Başkanı Bekir Uykan, Ahmetpaşa Belediye Başkanı Eyüp Yakan, Beyyazı Belediye Başkanı Asım Altıntaş, Sülün Belediye Başkanı Şükrü Bacak, Seydiler Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Tokdemir, Karacaören Belediye Başkanı Muhterem Algül, Serban Belediye Başkanı Vedat Köse ile birlikte Sultandağı İlçesinde kiraz üreticileri ile bir araya geldi.

 Heyet ilk olarak Sultandağı Kaymakamı Murat Demirbilek’i ziyaret ederek toplantı gerçekleştirdi. Toplantı esnasında Milletvekili Mehmet Taytak kaliteli ürünlerini dünyanın her yerine ulaştıran Uçak Kardeşler firma sahibi Ali Uçak ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Firma sahibi yarın bölgeye ekspertiz göndereceğini ve kirazların kalibresine göre +10 lira ekleyerek alım yapacağını ifade etti.

 TAYTAK, "BÖLGEMİZİN EN BÜYÜK SORUNU KİRAZIN DEĞERİNDE SATILAMAMASIDIR"

Kiraz Üreticilerinin her zaman yanında olduklarını söyleyen Milletvekili Taytak, "Afyonkarahisar ilimizin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Sultandağı ilçemizin dünyaca ünlü kirazı 2013 yılında tadiki markasını almıştır. Yetişen kirazlar, aroma, renk ve koku olarak hiçbir kiraza benzememektedir. 2023 yılında ortalama 40 bin ton kiraz yetiştirilmiştir. Bu yıl yetiştirilen kirazların 10 bin tonunun iç piyasaya verilmesi planlanmaktadır. Sultandağı’nda bu yıl 30 bin dekarlık alanda 2000 üreticimiz kiraz üretimi yapmıştır. Bu sene yaşanan dolu hasarı 12 bin dekar alanda %40-%45 verim düşüklüğüne sebep olmuştur. Kiraz üreticilerimizin sorunları vardır. Bölgemizin en büyük sorunu kirazın değerinde satılamamasıdır"

"ÜRETİCİLERİMİZ, ALIN TERLERİNİN KARŞILIĞINI BULMASI İÇİN YOĞUN MESAİ SARF EDİYORUZ"

 Taytak, "Her sene maliyetler bir önceki seneye artmasına rağmen kiraz fiyatları üreticinin beklentisini karşılamamaktadır. Bu yıl da tüccarlar üreticimize maliyetinin altında fiyat vermektedirler. Bu da bölgemiz üreticilerini sıkıntıya sokmaktadır. Birlik ve kooperatiflerin bu alanda ortak bir karar alamaması yıl boyu çiftçimizin emek sarf ederek yetiştirdiği kirazları düşük rakamlara satmasına sebep olmaktadır. Üreticilerimizin emeklerinin, alın terlerinin karşılığını bulması için yoğun mesai sarf ediyoruz. Bu kayıpları giderebilmek için, Üreticilerimizin istekleri doğrultusunda karar almaya çalışacağız. Çiftçimiz mağdur olur ise, Mutsuz olur ise, Ürettiğinin hakkını alamaz ise, Çiftçi üretmekten vazgeçer, başka işlere yönelirse, gıda ve tarımda dışa bağımlılık artar ve milletçe kaybederiz."

 Bölgede çalışmalara devam ettiklerini belirten Milletvekili Mehmet Taytak;” Şu an bölgemizde Afyonkarahisar Valimiz, cumhur ittifakı milletvekillerimiz, Ticaret Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığımız, İhracat Birlik Başkanları ile birlikte çalışarak üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışıyoruz.” Dedi. Toplantı sonrası konuşan İl Başkanı Ahmet Kahveci; “Milletvekilimiz ile beraber bölgedeyiz. Vekilimiz Afyonkarahisar’ın her sorunun da dün olduğu gibi bugünde vatandaşların yanındadır. Heyet olarak bölgeyi ziyaret ettik, sorunları dinledik. Çiftçimizin her zaman yanındayız olmaya da devam edeceğiz.” Dedi. Daha sonra Milletvekili Mehmet Taytak ve heyeti Eber Köyü Muhtarı Adem Zengin, Deresinek köyü muhtarı Adem Zengin ve kiraz üreticileri ile bir araya gelerek, mağduriyetlerinin çözümü noktasında hep beraber çalışacaklarını ve emeklerinin karşılığını almalarını sağlayacaklarını belirttiler. Daha sonra heyet hep beraber Erkmen Beldesi’nde kiraz tüccarları ile bir araya gelerek sohbet ettiler. >>AFYON ZAFER

Editör: Afyon ZAFERİM