ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Meslek Komitesi Üyeleri’nin yanı sıra, firma, kurum ve kuruluş temsilcilerinin de katıldığı eğitimin açış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser yaptı. Serteser, “Bugün çok önemli, Türkiye’nin gözbebeği bir bilim insanını ağırlamaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Özgeçmişi başarı ve ödüllerle dolu olan Sayın Prof. Dr. Sadık Kakaç, enerji sistemleri alanında dünyaca üne sahip bir Hocamız. Davetimizi geri çevirmeyip Odamız’a teşrif ettiği için kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

YEŞİL DÖNÜŞÜME BÜYÜK ÖNEM VERİYORLAR

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın yenilenebilir enerji ve Yeşil Dönüşüm’e büyük önem verdiğini hatırlatan Serteser, “Bugün incelenecek olan jeotermal enerji ve güneş enerjisinden hizmet binamızda yararlanıyoruz. Malumunuz olduğu üzere Afyonkarahisar, jeotermal kaynakları ve termal turizm altyapısı ile markalaşmış bir şehir. Bizim de ortağı olduğumuz ve Yönetim Kurulu’nda temsil edildiğimiz AFJET A.Ş. aracılığıyla otellere, konutlara ve kurumlara dağıtılan termal su, ısınmamızı sağlıyor. Hizmet binamızı da bu kaynakla ısıtıyoruz. Bu arada, AFJET A.Ş.’nin 2,76 MWe kurulu güce sahip, AFJES Jeotermal Enerji Santrali’ni 2018 yılında devreye alındığını, AFJES’in saatte 2,76 megavat üretim yaptığını ve yılın 350 günü üretim kapasitesine sahip olduğunu da hatırlatmak isterim. Hizmet binamızın arkasında ise Zafer Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile toplamda 550 kw’lık Güneş Enerjisi Santrali kurduk. Kendi elektriğimizi üretiyoruz. Jeotermal enerji kullanımı ve güneş enerjisinden yararlanmamız, bize dünya çapında bir ödül de getirdi. Yine Zafer Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile sürdürdüğümüz ‘ATSO Yeşil Etikete Kavuşuyor’ projemiz sonucunda, merkezi İngiltere’de bulunan BREEAM’e Yeşil Bina Sertifikası almak amacıyla başvurduk.Yağmur suyu depolama sistemimiz, israfı önleyecek sensörlü musluk bataryalarımız, altyapımızı destekledi. Elektrikli araç şarj istasyonumuz vardı; TOGG’un markası Trugo’yu da buna ekledik; Afyonkarahisar’da Trugo’nun ilk kurulduğu yer Odamız oldu. Engelli dostu uygulamalarımız, bisiklet yolumuz, yerleşkemizdeki ağaçlara kurduğumuz kuş yuvaları ve günün büyük bölümünde binanın aydınlık kalmasını sağlayan mimari tasarımının yanı sıra Sıfır Atık Projesi’ni Afyonkarahisar’da ilk uygulayan kurum olmamız sayesinde olağanüstü düzeyde Yeşil Bina Sertifikası aldık. Ardından yine BREEAM tarafından dünyadaki yeşil binalar arasında düzenlenen yarışmada finale kaldı; dünya birinciliğini kazandık” ifadelerini kullandı.

YEŞİL DÖNÜŞÜME UYGUN OLACAK

ATSO hizmet binasındaki başarıyı Afyonkarahisar Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde de yakalamak istediklerini vurgulayan Serteser, “Türkiye’nin yeşil dönüşüme uyum sağlamasını çok önemsiyor; ülkemizin geleceğini de yeşil dönüşümde görüyoruz. Bu bağlamda, çalışmalarını sürdürdüğümüz Afyonkarahisar Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi’ni de kuruluşundan itibaren Yeşil Mutabakat’a tam uyumlu hâlde tasarlıyoruz. Yönetim binasından yatırımcıların fabrikalarına kadar her aşaması Yeşil Dönüşüm’e uygun olacak OSB’mizi Yeşil OSB olarak nitelendiriyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de enerji alanında yapılan çalışmalara da dikkat çeken Serteser, konuşmasını şu vurgularla noktaladı: “Bir ülkenin enerjide kendi kaynaklarını kullanması, ekonomide tam bağımsızlığın sağlanması için çok önemlidir. Bu bağlamda Karadeniz’de, Mavi Vatan’da ve Güneydoğu Anadolu Bölgemiz’de devletimiz tarafından yapılan petrol ve doğalgaz aramalarını; büyük bir cesaretle elektrikli otomobil sahnesine çıkan ve rüştünü ispat eden TOGG’u, ülkemiz genelinde enerji bağımsızlığı için atılan her adımı takdirle karşılıyorum.”

Serteser’in açış konuşmasının ardından TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Kakaç, Türkiye’de Enerji Sistemleri hakkında sunum gerçekleştirdi. Eğitim, soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

HOCALARIN HOCASI  KAKAÇ KİTAP HEDİYE ETTİ

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Kakaç, eğitiminden önce ise Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Yücel Albay ve Hayrettin Güzbey, Yönetim Kurulu Üyeleri Ekrem Demirel, Fatih Mühsürler, İbrahim Sömer, Ömer Altınay ve Ömer Özpınar ile sohbet eden Kakaç, ATSO’yu yenilenebilir enerji kullanımı ve bina estetiği konusunda çok başarılı bulduğu kaydetti; makam katındaki Büyük Taarruz 100. Yıl Köşesi’nin de çok önemli olduğunu belirtti. Ziyaret, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in Prof. Dr. Sadık Kakaç’a Afyonkarahisar’ı simgeleyen ahşap plaketi takdim etmesi; Kakaç’ın ise son kitabı İleri Enerji Sistemleri ve Çevre kitabını hediye etmesi ile sona erdi. >>AFYON ZAFER

Editör: Afyon ZAFERİM