Afyonkarahisar Şuhut Arızlı Göleti için geri sayım başladı. Gövde dolgusu ve dolu savak imalatlarının devam ettiği projede % 92 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi. Gölette, 2023’ün ikinci yarısında su tutmayı hedeflediklerini açıkladı. Arızlı Göleti ‘nde şu anda gövde dolgusu, vana odası ve dolusavak inşaatlarının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA,” inşaatta cut-off kazılarını, gövde ve rezervuar kazılarını, kil blanket imalatlarını, dolusavak kazılarını tamamladık. Ayrıca kondivi imalatlarını da bitirdik. Dolusavak imalatlarının %60 ı tamamlanmış olup, 109 bin m3’lük gövde dolgusunun ise %97 ini tamamladık.

AFYONKARAHİSARLI ÜRETİCİLERE YILDA 2 MİLYON LİRA EK GELİR

750 dekar araziye can suyu verecek Arızlı Göleti ‘nin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA “  Gölet sayesinde modern sulama ile tanışacak 750 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek ve kazançları artacak. Afyonkarahisarlı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 2 milyon lira daha fazla kazanacak” dedi.

775 BİN M3 SU DEPOLAYACAK

Temelden yüksekliği 25 metre olarak planlanan Şuhut Arızlı Göleti ’nin gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. 775 bin m3 depolama hacmine sahip olacak gölet, 750 dekar araziye can suyu verecek.  AFYON ZAFER

Editör: Afyon ZAFERİM