CHP Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye’deki zor şartlara rağmen kamuoyunu bilgilendirmek için gecelerini gündüzlerine katan gazetecilerin bayramlarını kutlayarak, “Bugün Türkiye'de basın özgürlüğünden bahsetmek neredeyse imkansız hâle gelmiştir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında gazetecilerin bayramlarını kutladı.

BASIN ÖZGÜR OLMALI..!

Basının gerçekten özgür olması gerektiğinin önemle altını çizen CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, “Ülkedeki zor şartlara rağmen kamuoyunu bilgilendirmek için gecelerini gündüzlerine katan gazetecilerimizin bayramlarını kutluyorum. Gazeteciler, siyaset kurumunun görmediğini gören, duymadığını duyan, söylemediğini söyleyendir. Bu nedenle toplumsal sorumluluğu yüksek meslekler arasında gazetecilik, en başta gelir. Gazeteciler, gerçeğin peşinden ilerlerken zorluklarla karşılaşsalar da yılmayanlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'te basına verdiği önemi 'Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz' sözleriyle göstermiştir. Bugün Türkiye'de basın özgürlüğünden bahsetmek ise imkansız hâle gelmiştir. İktidarın söyleminin tersine bir söylem geliştiren her gazeteci, işinden olma ve hapse atılma tehdidi ile karşı karşıyadır. İktidarın elindeki en büyük koz, işsizlik ve cezaevidir.  Bunun en yakın örneği ise TELE1’e verilen ceza ve Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasıdır. Uğur Mumcular, Abdi İpekçiler, Altan Öymenler gibi araştıran, soruşturan ve yazan gazeteciler, tarihte iz bırakacaklardır." dedi.   

 BU ÖZGÜRLÜK, 'BAYRAM' OLARAK KUTLANMIŞTIR

24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırıldığını kaydeden Köksal, “Bu tarihten önce çıkan gazeteler, sansürle uğraşmakta, sansürü aşmak için gayret göstermekteydiler. 24 Temmuz 1908 ile birlikte gelen özgürlük, gazetelere de yansımış, bu özgürlük, 'Bayram' olarak kutlanmıştır. Basın özgürlüğü noktasında Cumhuriyet Halk Partisi'nin duruşu nettir. Bu duygu ve düşüncelerle mesai mefhumu gözemeden çalışan tüm basın emekçilerinin günleri kutluyorum.” şeklinde konuştu.  AFYON ZAFER

Editör: Afyon ZAFERİM