Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na Hemşehrimiz Emirdağlı Mahinur Özdemir Göktaş atandı.

Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na Emirdağ kökenli gurbetçi bir ailenin kızı olan Mahinur Özdemir Göktaş atandı.

7 Kasım 1982’de Belçika Schaerbeek’te doğan Türk asıllı Belçikalı eski siyasetçi olan Mahinur Özdemir Göktaş, 2009-2019 yılları arasında iki dönem Brüksel Milletvekili olarak görev yaptı. 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi oldu. Konya ve Emirdağ asıllı göçmen bir Türk ailesinin Belçika’daki üçüncü nesil fertlerindendir. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümünde Lisans, Kamu Yönetimi alanında da Master yaptı.

Seçilmesinin ardından, başörtüsü yüzünden eleştiriler aldı ve çalışmasının zor olacağı iddia edildi.

Şehir planlama, imar, çevre, konut sorunu ve iş yerlerinde ayrımcılıklarla mücadele konularında çalışmalar yapmaktadır.

24 Haziran 2009 tarihinde Frankofon kesimden, Hristiyan Demokrat çizgideki CDH‘den Brüksel Meclisi‘ne seçildi. Böylece Avrupa’da ve Belçika’da vekil seçilen ilk başörtülü oldu.

2015 yılında Ermeni Kırımı‘nı soykırım olarak tanımlamayı reddetmesi nedeniyle partisinden ihraç edilmiş ve siyasete bağımsız milletvekili olarak devam etmiştir.

12 Eylül 2019 tarihinde açıklanan “Büyükelçi ve daimi temsilci atamaları” ile Cezayir Büyükelçisi olarak atandı. Türkiye’nin Kuzey Afrika’ya atadığı ilk kadın büyükelçidir.

Evli ve 2 çocuk annesidir.

Ana dilleri Türkçe ve Fransızca’nın yanı sıra ileri düzeyde Felemenkçe, İngilizce konuşmaktadır ve Latince bilmektedir.

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi olarak görev yapan ve her yıl ailesinin memleketi Emirdağ’a gelmeye çalışan Mahinur Özdemir, 2009 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilen ilk başörtülü milletvekili oldu. Belçika’da doğan ve Belçika vatandaşı da olan Özdemir, 2014 yılında 1915 Ermeni tehcirini “soykırım” olarak tanıyan bildiriyi imzalamayı reddettiği için Frankofon Merkez Hümanist Demokrat Parti’den ihraç edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010’da Özdemir’in nikâh şahitliğini yaparken Özdemir, partisinden ihraç edildikten sonra Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlenen protesto gösterisine Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan da katılmıştı.

Mahinur Özdemir’in nişan töreni Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesi öğretmenevinde düzenlenmiş, nişana Özdemir ve Göktaş’ın aile yakınları, AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen, Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Cengiz Pala, Altındağ Belediye Meclis Üyesi Deniz Yavuz katılmıştı.
7 Kasım 1982 tarihinde Brüksel’de dünyaya gelen Mahinur Özdemir, Emirdağ’dan Belçika’ya 1970 tarihinde göç eden; Belçika Brüksel Schaerbeek’te 26 sene boyunca market işleten Hasan Malak’ın 30 torununun en büyüğü… Babası Hasan Özdemir İstanbul Üniversitesi Tarih bölümü mezundur ve aslen Emirdağ-Tez köyündendir.

Eğitim hayatını başarılı bir şekilde Brüksel’de geçiren Özdemir, Latince-Kimya-Matematik bölümünden mezun olduktan sonra, Brüksel Hür Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal bilgilerde ön lisansını, İnsan Kaynakları Mühendisliğinde lisansını, kamu yönetiminde ise masterını tamamladı.

Eğitim hayatı boyunca aile işlerine yardım amaçlı kasiyerlik yaptığı gibi okullarında sorun yaşayan gençlere gönüllü olarak matematik, tarih ve Fransızca dersleri verdi. Okulunun öğrenci temsilciliği kurumunda aktif rol üstlenip aynı zamanda üniversitedeki Türk kökenli gençlerin birbirlerini tanımaları, teşvik etmeleri ve başarılarına katkı sağlaması açısından halen son derece faal olan La Turquoise Derneği’nin kurulmasına öncülük eden bir aktivist oldu.

İlk olarak 2004 yılında yurttaşlık bilinciyle Merkez Demokrat Hümanist (CDH) partisine üye oldu. Schaerbeek teşkilat toplantılarındaki aktif çalışmalarıyla göz doldurarak 2006 belediye seçimlerine aday gösterildi. Listede 18. sırada yer almasına rağmen, aldığı tercihli oylar sayesinde 3. sıraya kadar yükselip; Schaerbeek Belediyesi’nin en genç Belediye Meclis Üyesi oldu. Belediye’de imar-şehir planlama, kadın-erkek eşitliği, eğitim ve kültür, sağlık, çevre ve çevre düzenlemeleri ile ilgili komisyonlarda faaliyet göstermekle birlikte belediye başkanının komisyonlarını da takip etti. 2007-2009 yılları arasında partisinde sırasıyla; eğitim uzmanı, Parti Genel başkanı özel kalemi ve siyasi danışman olarak görev yaptı.

2009 yılında Brüksel bölge seçimlerinde 21. sırada aday gösterildi, aldığı tercihli oylar sayesinde 11. sıraya yükselerek milletvekili seçildi ve meclise girmeye hak kazandı. Meclisin en genç milletvekili olan Özdemir, Belçika genelinde de Türk kökenli en genç siyasetçidir. Ayrıca Brüksel Meclisindeki Türk kökenli tek kadın vekildi.

Brüksel parlamentosunda takip ettiği ve aktif bir şekilde çalıştığı komisyonlar: Sosyal işler, Çevre ve enerji, İmar ve Şehir planlama. Çalışmalarında kadınların ve gençlerin daha iyi bir şekilde temsil edilmesi gerektiğine inanmaktadır. Bu yüzden gençlerin ve kadınların toplumda daha aktif ve katılımcı olmaları gerektiğinden hareketle bu alanda çalışmalar yürütmektedir. Mecliste kadına karşı şiddet, göçmen kadınların sorunları, istihdam alanında ayrımcılıkla mücadele, enerji faturalarının yüksek tutulması ve tüketici hakları üzerinde çalışmakla birlikte bu alanlara yönelik pek çok soru önergesi bulunmaktadır.

Sosyal alanlarda son derece etkili bir aktivist olarak pek çok sivil toplum kuruluşu ile çalışmaktadır. Mahinur Özdemir, Avrupa’nın en etkili kadınları arasında gösterilmektedir. Avrupa’nın ilk başörtülü milletvekili olmasından dolayı da ulusal basın tarafından yemin töreni çok büyük yankı bulmuştur. Dünyanın farklı yerlerindeki alanı ile ilgili davetlere panelist ve konuşmacı olarak katılmış, birçok ödüle de layık görülmüştür. Çok iyi bir müzik kulağına da sahip olan Mahinur Özdemir solfej piyano ve saz çalmakta profesyonel olarak da fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir. 6 dil bilen Özdemir, 2010 yazında Emirdağ’da dünya evine girdi.