Yerel Tarih Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Belediyemizin şehrimizin tarihini, kültürel değerlerini ortaya çıkarmak amacıyla başlattığı

AFYONKARAHİSAR 27.08.2021, 16:36
Yerel Tarih Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yerel Tarih Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Belediyemizin şehrimizin tarihini, kültürel değerlerini ortaya çıkarmak amacıyla başlattığı “Afyonkarahisar Tarihini Araştırıyor’’ isimli yarışma sona erdi. Özgün eserlerin ortaya çıkması, yerel tarih konularının ele alınması için başlatılan yarışmada ödüller de sahiplerini buldu.

Yarışmaya 15 araştırma katıldı, eserler ise alanında uzman kişilerden oluşan seçici kurul tarafından özgünlük (ilk kez ele alınma), kaynak kullanımı, içerik, ifade gibi hususlarda değerlendirmeye tabi tutuldu. Seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucu yarışmada birincilik ödülünü Sıtkı SARA almaya hak kazanırken; ikincilik ödülü Ersin ŞENOL, üçüncülük ödülü ise Abdulkadir DEMİRCAN’IN oldu. Yarışmada birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye ise bin TL para ödülü verildi. Mansiyon ödüllerinde ise birinciliğe Ali İhsan Hasırcıoğlu, ikinciliğe C.Çağrı Değirmen, üçüncülüğe Faruk Bangir, dördüncülüğe Seyfican Görgülü, beşinciliği ise C.Çağrı Değirmen hak kazandı. Mansiyon ödülü almaya hak kazananlara da Bin TL para ödülü verildi.

Yarışmada dereceye girenler Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ile de bir araya geldi. Yarışmacıları başarılarından ötürü kutlayan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek hak sahiplerine ödüllerini teslim etti.

Yarışmanın hedefleri arasında yer alan ve bugüne kadar bilinmeyen, ilk kez ele alınan konuların olması amacına ulaşmıştır. Bu kapsamda Afyonkarahisar’da geleneksel el sanatlarını konu alan, mahalle kültürünü ele alan, Milli Mücadele dönemini yansıtan, Osmanlı’nın son dönem yaşantısına dair yeni bilgilere erişilmiştir. Yine Afyonkarahisar basın hayatının önemli simalarından merhum Mehmet Saffet Devrim’in hayatı da ilk kez kaleme alınmıştır.

Yorumlar (0)
banner659
11
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:41
Öğle 12:55
İkindi 16:18
Akşam 18:58
Yatsı 20:15