YABANCI ÖĞRENCİLER TANIŞMA TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ ) ve Afyon İHH Derneği işbirliğinde

AFYONKARAHİSAR 07.12.2015, 13:27
YABANCI ÖĞRENCİLER TANIŞMA TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

 YABANCI ÖĞRENCİLER TANIŞMA TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ ) ve Afyon İHH Derneği işbirliğinde Genç İHH ve Karahisar Uluslararası Öğrenci Derneği üyelerinin tanışma ve kaynaşması amacıyla kahvaltılı bir toplantı düzenlendi.

AKÜ sosyal tesislerinde düzenlenen ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantının açılış konuşması yapan Afyon İHH Dernek Başkanı Ahmet Ertürk yaptı. Ertürk, Afyon İHH Derneği olarak Genç İHH ve Karahisar Uluslararası Öğrenci Derneği üyelerinin tanışma ve kaynaşması amacıyla kahvaltılı bir toplantı düzenlediklerini söyledi. İHH olarak 1993 yılında “bismillah” diyerek yola çıktıklarını belirten Ertürk, “Bosna-Hersek savaşından sonra gerekliliği ortaya çıkan yardım kuruluşu şu anda yaklaşık 135 ülkede faaliyet göstermektedir. Derneğimiz 81 ilde teşkilatlanmasını tamamlamış birçok büyük ilçede de teşkilatlanmasını tamamlamıştır. Afyon İHH olarak 28 Mayıs 2014 tarihinde dernek olma sürecini tamamlayıp Allah’a şükürler olsun 1,5 yıl gibi kısa bir sürede bu ortama ulaştık” dedi. İHH Derneği olarak gençlerle daha güçlü olduklarını, gençlerin aralarında bulunmasının güçlerine güç kattığını belirten Ertürk, yarınların emaneti olan gençlerin daha imanlı şekilde yetişmelerini arzu ettiklerini kaydetti. İHH olarak sadece insani yardım noktasında çalışmadıklarını, insani diplomasi konusunda gerek ulusal gerekse uluslararası platformda mazlum coğrafyalarda hak ve hukuk ihlallerinde bire bir uğraş verildiğini belirten Ertürk, şunları söyledi:

“Böylesi durumlarda İHH olarak meydanlardayız, sahadayız ve masadayız. Yine bunun yanında insani diplomasi noktasında gerek savaşlarda gerekse soğuk savaşlarda esir değişimleri durumunda biz mazlum insanların haklarını savunmaktayız. Bununla beraber insani yardım noktasında da çeşitli faaliyetlerimiz bulunmaktadır. Tanıtım filmimiz de izlendiği üzere katarak ameliyatları, su kuyusu açma, yetimhane açılması, Ramazan ayına has faaliyetler ve Kurban Bayramında kurbanlık dağıtımı, acil kurtarma ekipleri ile afetlerde hazır olma, cami, medrese, okul, külliye inşası, mülteci kampları, Ramazan ve iftar programları ile ümmetin yanındayız.”

Afyon Genç İHH Başkanı Muhammed Özkul yaptığı konuşmada, Allah’ın gençliğinizi nerede harcadınız sorusuna doğru cevabı verebilmek için bu organizasyonda olduklarını söyledi. Özkul, gençliğin Allah’a hizmet yolunda, kardeşlere, müminlere, Allah’ın emirlerine göre yaşamak için harcadık diyebilmek amacıyla İHH çatısı altında bir araya geldiklerini dile getirdi.

 

Türkiye’nin yurt dışında 50 bin öğrencisi var

 

Karahisar Uluslararası Öğrenci Derneği (KARDER) Başkanı Mehmet Koçyiğit dernek hakkında bilgi verdi. Uluslararası öğrencilerine dünya ülkelerinin büyük bir önem verdiğine işaret eden Koçyiğit, dernek olarak yabancı öğrencilerin Türkiye ve Afyonkarahisar’a geldiklerinde yaşamaları muhtemel olan uyum ve oryantasyon sorunlarını gidermek için çalıştıklarını ifade etti. Koçyiğit şöyle konuştu:

 

“Uluslararası öğrenci sayısının günümüzde 4 bine yaklaştığını görüyoruz. Yaklaşık olarak Türkiye’nin yurt dışındaki öğrenci sayısının 50 bine yakın olduğu görülmektedir. İçeride ki öğrenci sayımızın ise yaklaşık 80 bin olduğu bilinmektedir. Türkiye’ye en çok Azerbaycan’dan 7 bin öğrenci geliyor. Arkasından Türkmenistan, Almanya, Yunanistan, Afganistan, Endonezya ve Bulgaristan’dan öğrenciler geliyor. Bunlar başta gelen ülkeler olmakla birlikte 180 ülkeden ülkemize öğrenciler geliyorlar. AKÜ’de yaklaşık 468 uluslararası öğrencimiz var. Yani üniversitemizde ki uluslararası öğrenci sayımız 500’e yaklaşmış durumda. Biz KARDER olarak bu öğrencilerin ülkemiz ve ilimize geldiklerinde yaşamaları muhtemel olan uyum ve oryantasyon sorunlarını gerek kendi aralarında gerekse bizim insanlarımızla olan sorunları, dersleri, kaygıları ve rehberlik ihtiyaçlarını karşılamak için faaliyetteyiz.”

 

Üniversite evrensellik kavramından türetildi

 

AKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise AKÜ’nün uluslararası öğrencilere eğitim verme noktasında her türlü çabayı ortaya koyduğunu dile getirdi. Karakaş, “Üniversitemiz önümüzde ki yıllarda daha farklı gelişmelerle karşıya çıkacak hazırlıkları yapan bu anlamda kentimizin kamu ve sivil toplum kuruluşlarının bu sürece katkıda bulunmaları için işbirliği sağlamaları noktasında elinden geleni yapmaktadır. Umuyorum ki çabalarımız, yeni projelerimiz kapsamında daha çok öğrenciyi üniversitemize getirmeye çalışacağız” diye konuştu. Üniversite kelimesinin evrensellik kavramından türetildiğini belirten Karakaş, üniversite denildiğinde belli bir ırkı ve sınıfı tanımlayan bir grubun akla gelmeyeceğini vurguladı.

 

Karakaş şöyle dedi:

 

“Evrensellik özelliğine uygun olarak üniversiteler farklı ülkelerden ve kültürlerden insanların biraraya geldikleri, sosyo-kültürel ve dünya meseleleri için çözüm üretilen yerlerdir. Biz de AKÜ olarak üniversite kurumunun bu işlevlerine uygun şekilde faaliyetler yürütmeye çalışıyoruz. Üniversitenin temel zemini gençliktir. Üniversite yatırımını insana yapar. Bu bağlamda dikkat çekeceğimiz şey, ‘İnsan insanın kurdudur.’ söylemi ile medeniyet kuran değil ‘İnsan insanın kardeşidir.’ düsturuyla medeniyet kuran bir inanç sisteminin ve kültürün mirasçılarıyız. Gençliğe ve insana yatırımımızı bu ilke doğrultusunda yapmaya çalışıyoruz.”

 

Toplantı hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:37
Güneş 08:02
Öğle 13:15
İkindi 15:54
Akşam 18:18
Yatsı 19:38