Vali Yiğitbaşı İlk Ders Zili Heyecanına Ortak Oldu

Yaz tatili sona erdi, öğrenci ve öğretmenler için ders zili çaldı. Yeni eğitim öğretim yılının

AFYONKARAHİSAR 12.09.2022, 18:23
Vali Yiğitbaşı İlk Ders Zili Heyecanına Ortak Oldu

Vali Yiğitbaşı İlk Ders Zili Heyecanına Ortak Oldu

Yaz tatili sona erdi, öğrenci ve öğretmenler için ders zili çaldı. Yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin heyecanına ortak oldu.

İlköğretim Haftası Kutlama Programı kapsamında 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, il müdürleri, öğrenci, öğretmen ve velilerin katılımıyla Atatürk İlkokulu’nda yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın konuştu. Tüm öğrenci ve öğretmenlere başarılarla dolu iyi bir yıl geçirmelerini diledi.

147 Bin 241 Öğrenci İle Bugün 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılına Başlıyoruz

Daha sonra konuşan Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı: “2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı hepimize hayırlı olsun. 841 okulumuzda 8281 derslikte, 10.972 öğretmen ve 147 bin 241 öğrenci ile bugün 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılına başlıyoruz. Ben tüm okul idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyor, başarılar ve kolaylıklar temenni ediyorum. İnşallah hepimiz açısından güzel ve verimli bir yıl olur” dedi.

Devletimiz Tüm İmkânlarını Seferber Etmektedir

Ülkemizin en önemli meselesi olarak eğitimi görüyoruz diyen Vali Yiğitbaşı: “İnsan doğduğu andan itibaren öğrenmekte ve öğrendiklerini bir ömür boyu hayatına yansıtmaktadır. Hatta kendi hayatı dışında en yakınlarının çocuklarının hayatına da o etkileri yansıtabilmektedir. Gerek bilgi gerek insani ve millî değerler açısından eğitim olmazsa olmazımızdır. İşte bu nedenle bizler ülkemizin en önemli meselesi olarak eğitim ve öğretimi görmekte, bu alanda kalitenin artması için azami gayret göstermekteyiz. Türkiye, eğitimde geçmişten bugüne önemli mesafe kat etti. Okul sayılarımız, derslik sayılarımız, okullaşma oranlarımız, eğitimde fırsat eşitliği gibi birçok farklı alanda geçmişten bugüne kadar önemli ilerlemeler kaydedildi. Daha iyi bir eğitim, daha modern eğitim yuvaları, iyi yetişmiş eğitimcileri bu ülkeye kazandırmak için devletimiz tüm imkânlarını seferber etmektedir” diye konuştu.

Türkiye'yi Hedeflerine Ulaştıracak En Temel Güç Eğitimli, Nitelikli İnsan Gücüdür

İnsanlığın bugüne dek geçirdiği süreçten ve yaşanan tarihi gelişmelerden çıkarabilecek en büyük dersin, tüm dünya milletleri için en önemli servetin sahip oldukları iyi yetişmiş insan kaynağı olduğunu belirten Vali Yiğitbaşı: “Kalkınma ve ilerleme yolunda Türkiye'yi hedeflerine ulaştıracak en temel güç eğitimli, nitelikli insan gücüdür. Öğretmenlimiz, kıymetli fedakâr velilerimiz, iyi eğitimli ve nitelikli insan gücünü ülkemize kazandıracaklar. Geleceğimizin teminatı çocuk ve gençlerimizin iyi bir eğitim alması, kaliteli bir mesleki eğitimin yanı sıra gelişmeye ve araştırmaya açık bir bakış açısına sahip olabilmeleri, özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlerine bağlı nesiller yetiştirilmesi için hepimizin ortak gayesidir” şeklinde konuştu.

Türkiye Birincisi Çıkaran Bir İliz

Afyonkarahisar’da eğitimde geliştirilmesi gereken bazı noktalar olduğu gibi iyi şeylerin de olduğunu söyleyen Vali Yiğitbaşı: “İlimizde eğitimde elde ettiğimiz önemli başarılarda var. İlimizde Teknofest ve İHA yarışmalarında çok önemli başarılara imza atılmıştır. TÜBİTAK’ta en fazla projesi kabul edilen iller arasındayız. Yakın zamanda yapılan Liselere Giriş Sınavında Türkiye birincisi çıkaran bir iliz. Tüm çocuk ve gençlerimizin fırsat eşitliği içinde eğitim-öğretim olanaklarından faydalanabilmesi için çalışmaya, özel sektör temsilcilerinin ve hayırsever vatandaşlarımızın da desteğiyle, eğitim alanında önemli atılımlar gerçekleştirmeye, bu alanda yeni reformlarla günün ihtiyaçlarına uyum sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öğrenci ve Öğretmenlere Başarılar Diledi

Vali Yiğitbaşı konuşmasının son bölümünde şunları söyledi: “İdarecisi, velisi, öğretmeni, öğrencisi ile hep beraber hareket ederek bu eğitim öğretim yılının başarılı ve sağlıklı bir şekilde geçeceğine olan inancım tamdır. 2022–2023 Eğitim-Öğretim Yılı’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tüm öğrencilerimize zihin açıklığı, değerli öğretmenlerimize, eğitim kadromuza huzurlu ve verimli mesailer diliyorum. Velilerimize ise eğitim ve öğretim adına bizlere gösterecekleri desteklerden dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.”

Şiirlerin okunduğu programda öğrenciler jimnastik ve halk oyunu gösterileri sundu.

Program sonunda okul gezisi yapıldı. Sınıflara giren ve öğrencilerin ilk ders heyecanına ortak olan Vali Yiğitbaşı, bir sınıfta öğrencilerle sohbet etti. Vali Yiğitbaşı, öğrencilere çok çalışmalarını, bol bol kitap okumalarını ve başarılı bireyler olmalarını tavsiye etti.

Öğretmenler odasında öğretmenlerle de bir araya gelen Vali Yiğitbaşı, yeni eğitim öğretim dönemine dair öğretmenlerle bir süre sohbet etti.

2022-2023 eğitim öğretim yılı ilk ara tatili 14-18 Kasım 2022'de yapılacak. Öğrenciler için 23 Ocak-3 Şubat 2023'te yarıyıl tatili, 17-20 Nisan 2023'te ise ikinci ara tatil dönemi olacak. Eğitim öğretim dönemi, 16 Haziran 2023'te sona erecek.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 05:23
Güneş 06:45
Öğle 12:53
İkindi 16:14
Akşam 18:52
Yatsı 20:09