Vali Tutulmaz Bayat İlçesinde Muhtarlar ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Vali Mustafa Tutulmaz Bayat ilçesinde merkez mahalle ve köy muhtarlarıyla toplantıda bir araya geldi.

AFYONKARAHİSAR 06.11.2019, 17:07
Vali Tutulmaz Bayat İlçesinde Muhtarlar ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Vali Tutulmaz Bayat İlçesinde Muhtarlar ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Vali Mustafa Tutulmaz Bayat ilçesinde merkez mahalle ve köy muhtarlarıyla toplantıda bir araya geldi.

Şehit Bahadır Özenç Çok Programlı Anadolu Lisesi konferans salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz, Bayat Kaymakam Vekili Mustafa Çelik, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürü Emin İpek, Su ve Kanal Hizmetleri Müdür Vekili İsmail Dağ, ilçe müdürleri ile köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Vali Mustafa Tutulmaz toplantı öncesinde Bayat Kaymakamlığına bir ziyaret gerçekleştirdi. Kaymakam Vekili Mustafa Çelik’ten ilçenin genel durumu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Muhtarlar toplantısında öncelikle 31 Mart 2019 mahalli idareler genel seçimleri değerlendirildi. Vali Tutulmaz, Muhtarlık müessesi ve görevleri, kolluk birimleriyle işbirliği, taleplerle ilgili hiyerarşik silsilenin takibi, istek ve taleplerde fayda ve maliyet analizi, kamu görevlileriyle işbirliği ve denetim, kamu yatırımlarının takibi, taşımalı eğitim sistemindeki servis araçlarının denetimi, silahlı kutlamalar, köy ve mahallelerdeki metruk bina ve yapılar, içme suyu ve atık suyun yönetimi gibi konularda muhtarlara detaylı bilgiler verdi.

Çift Taraflı Elçilik Görevi Yürütüyorsunuz

Toplantıda konuşan ve yılda en az bir kez ilçelerde ve köylerde incelemelerde bulunduğunu söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bugün sizlerle bir arada olmak istedim. Bu toplantılarla hem tanışma, hem de ilçenin genel sorunlarını yerinde öğrenme imkânı buluyoruz. Bayat’ta muhtarlarımızın yüzde 75’i değişmiş. Bu açıdan yapacağımız bilgilendirmeler isabetli olacaktır. Seçim mücadelesi geride kaldı. Artık sizler oy verene de oy vermeyene de hizmet etmeniz gereken kişilersiniz. Kapsayıcı olun. Mücadele bitti, hizmet bölümü başladı. Asayişin ve düzenin bozulmaması noktasında gayretli olalım. Seçimden kalan ikircikli tutum asayişi ve düzeni bozacaktır. Muhtarlar devletin vatandaşa, vatandaşında devlete karşı gözü kulağı konumundadır. Vatandaşın derdini devlete ileten kişilersiniz. Aynı zamanda devletin vatandaşa karşı ilettiklerini köylüye ulaştıran kişilersiniz. Çift taraflı elçilik görevi yürütüyorsunuz. Sorumluluğunuz yüksek. İlçelere ve köylere yapılan hizmetlerde hepimizin sorumluluğu var. Sizlerde bu hizmetlerin gözlemcisi, takipçisi olun. Yanlışlıkları takip edin ve gerekli yerlere bildirin. Kamu yatırımlarına yönelik olumsuz bir tablo var. Doğal afetlerde ilk yıkılan veya hasar gören yerler kamu binaları. Bu açıdan dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum. Kamu yatırımı milli servettir” dedi.

Bulunduğumuz Konumları Hizmet Odaklı Kullanalım

Vatandaşa değer verilmesi gerektiğini vurgulayan ve bizler vatandaşa hizmet için varız diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Taşımalı eğitimde servis araçları önem arz ediyor. Servis araçlarını usulüne uygun mu değil mi?, Yanlışlığı var mı? Bunları takip edelim. Vatandaş bu çocukları devlete teslim ediyor. Bu noktada yaşanacak her türlü olumsuzluk kamu vicdanını rahatsız eder. Hepimiz üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Bizler vatandaşlara hizmet etmek için varız. Bulunduğumuz konumları hizmet odaklı kullanalım. Her zaman kullandığım bir yöntem var. Empati kurun. Vatandaşın gözüyle de bakabilin. Empati yanlış yapma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Vatandaşa değer verelim. Biz bir yerde hizmet veren kesimiz, diğer taraftan da birçok noktada hizmet alan tarafız. Bize nasıl davranılmasını istiyorsa bizde vatandaşa öyle davranmalıyız. Vatandaş var olduğu için varız. Onların huzuru, devlete ve millete olan güvenini arttırmalıyız” diye konuştu.

Köylerimizi Düzenli ve Temiz Tutalım

Köylerin temiz ve düzeni konusunda da uyarılarda bulunan Vali Mustafa Tutulmaz: “Köylerimizde metruk binalar, atıl durumda bulunan araçlar, molozlar konusunda duyarlı olalım. Köylerimizi düzenli ve temiz tutalım. Köylerimizde genellikle elektrik arızalı ile ilgili şikâyetler geliyor. Bu alanda Enerji Bakanlığı yanmayan sokak lambaları için Aydınlatma Mobil Uygulaması geliştirdi. Yanmayan sokak lambalarını bu uygulamadan ihbar edebilirsiniz. Aynı şekilde bakanlığımızın Uyuma adlı bir mobil uygulaması var. Uyuşturucu ekimi, kullanımı ya da herhangi bir olumsuzluk varsa bunu kimliğiniz gizli şekilde ihbar edebilirsiniz. Uyuşturucu konusu hepimizin dikkat etmesi ve hassas davranması gereken bir konu. Bizlerde elimizden geleni yapalım” şeklinde konuştu.

Vali Mustafa Tutulmaz konuşmaların ardından muhtarlara tek tek söz vererek istek, talep ve şikâyetleri dinledi. Muhtarları dinleyen Vali Mustafa Tutulmaz sorunlara ve taleplere çözümler üretmeye çalıştı.

Öğretmenlerle Görüştü, Sınıfları Ziyaret Etti

Vali Mustafa Tutulmaz toplantı sonrası ilçedeki temaslarını sürdürdü. Öncelikle Şehit Bahadır Özenç Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde görev yapan öğretmen ve idarecilerle toplantı yapan Vali Mustafa Tutulmaz, toplantıda öğrencilere kitap okuma kültürünün öğretilmesi, kitap okumaya teşvik edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Şehit Bahadır Özenç Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde sınıfları da ziyaret eden Vali Mustafa Tutulmaz, öğrencilerle sohbet ederek, eğitim öğretim dönemi ve derslerindeki genel durum hakkında bilgiler aldı. Öğrencilere, çok çalışmaları ve başarılı bireyler olmaları tavsiyelerinde bulundu.

Şehit Bahadır Özenç Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında çalışan görevlilerle de görüşen Vali Mustafa Tutulmaz herhangi bir sıkıntıları olup olmadığını sorarak, TYP’lilerin taleplerini dinledi.

Köy Ziyaretlerinde Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Vali Mustafa Tutulmaz Bayat ilçesi temasları kapsamında Eski Gömü Köyü, Muratkoru Köyü, Mallıca, Çukurkuyu ve Kuzören Köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Köy sakinleriyle görüşen Vali Mustafa Tutulmaz, bir talepleri, istekleri olup olmadığını sordu. Köy yaşantısı hakkında vatandaşlardan bilgiler alan Vali Tutulmaz, vatandaşların talepleri, şikâyetleri ve kamudan beklentilerini sordu.

Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:26
Öğle 13:04
İkindi 16:59
Akşam 20:32
Yatsı 22:15