Vali Tutulmaz Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Vali Mustafa Tutulmaz

AFYONKARAHİSAR 24.07.2019, 23:34
Vali Tutulmaz Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Vali Tutulmaz Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Vali Mustafa Tutulmaz gazete, televizyon yetkilileri ve basın çalışanları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Basın camiasını buluşturan programa Vali Mustafa Tutulmaz başta olmak üzere Milletvekilleri Veysel Eroğlu, İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, İl Jandarma Komutanı Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt, gazete ve televizyon yetkilileri, radyo sahipleri, dernek yetkilileri ve basın çalışanları katıldı.

Gazeteci Ant İçerek İşe Başlamalı

Programda ilk olarak Afyonkarahisar Basın Yayın Derneği Başkanı Sezer Küçükkurt konuştu. Küçükkurt konuşmasında basın camiasının sorunlarını aktararak bu sorunların çözümünü beklediklerini söyleyerek, “Üniversitelerimizden talebimiz yerel gazetelerimizin arşivlerinin yeniden üniversitelerimizin güvencesi altına alınmasını ve meslektaşlarımıza üniversitelerimizden daha geniş imkânlar sağlanmasını bekliyoruz. Bununla alakalı gazetelerimize web sayfası hizmeti ile başlanabileceğini düşünüyoruz. Belediye Başkanımızdan talebimiz ücretsiz otopark uygulaması kaldırılmasının yeniden gözden geçirilmesidir. Bu uygulama Türkiye’nin birçok yerinde basın kartı mensuplarına uygulanan bir kolaylıktır. Sayın Valimizden talebimiz asayiş raporları olan emniyet ve jandarma bilgilendirmelerinin daha kapsamlı değerlendirilmesini istiyoruz. Doğru bilginin olmadığı yerde yanlış bilgiler olabiliyor. Şu anda bir bilgilendirme var, fakat bunu daha kısıtlı olarak görüyoruz. Milletvekillerimizden beklentimiz mesleğimizle ilgili yasal düzenlemelerin çıkartılmasıdır. Gazeteci meslek yasasına ihtiyaç duyuyoruz. Gazeteci sıfatı taşıyacak olanların aynı doktor, hâkim, savcı gibi meslek guruplarında olduğu gibi mesleğe ant içerek başlamalarının sağlanmasını istirham ediyoruz.” dedi

Her Türlü Eleştiriminize ve Fikirlerinize Açığız

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise konuşmasında: “Her zaman sizlerin yanındayım. Basın bizim gören gözümüz, işiten kulağımız, yürüyen ayağımız mesafesindedir. Yaptığımız hizmetlerde yanlışlar ve eksikler olabilir. Her türlü eleştiriye ve vereceğiniz fikirlere açığız. 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramınızı kutluyor. Hepinize görevlerinizde başarılar diliyorum” dedi.

Afyon Basını Tarafsız ve Doğru Habercilik Yapıyor

Daha sonra konuşan Milletvekili Yurdunuseven: “Sizler bu toplumun eli, ayağı, gören gözüsünüz. Sizlerin yaptığı her türlü haber, açıkladığı her türlü bilgi toplumda kayda değer niteliktedir. Sizlerin önemini 15 Temmuz darbe girişiminde bir kez daha öğrenmiş olduk. Basın sektöründe doğru, dürüst ve tarafsız olmak esastır. Afyonkarahisar basını da tarafsızlık ve doğru habercilik ilkelerinden taviz vermeden çalışmalarına devam etmektedir. Hepinizi bu anlamda kutluyor, Basın Bayramınızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Bende Eski Bir Gazeteciyim

Orman ve Su İşleri eski Bakanı, Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu kendisinin de eski bir gazeteci olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında: “Bende içinizde en eski bir gazeteciyim. Rahmetli amcamın gazetesi vardı. Bende orada makale yazardım. Tabi bu çocuğun yazdıkları okunmaz diyerek farklı bir isimle yazardım. Gazeteci deyince akla iğnelemek geliyor. O zaman bizimde bir belediye başkanımız vardı. Onu biraz iğneleyen yazılar yazmıştım. Ertesi gün dükkâna damladı. Babam ‘oğlum böyle şeyler yazarak başımıza iş açacaksın’ demişti.”

Afyon’da Güzel Bir Birliktelik Var

Afyonkarahisar’da güzel bir birlikteliğin olduğunu belirten Eroğlu, “Basın çok önemli bir organ. Balığı balık gibi haber verelim. Balığı timsah gibi haber verirsek o haber olmaz. Biz hükümet olarak basına büyük önem verdik. Çünkü basın büyük bir güç. Vatandaşın doğru haber alma hakkı var. Haberleri doğru bir şekilde vermemiz lazım. Milletimizin menfaatleri de çok önemli. Bunları göz önüne alarak haber yapmalıyız. Afyon’da çok güzel bir birliktelik görüyorum. Hepiniz bir çatı altında toplandınız. Bu bizim için gurur meselesidir.” ifadelerine yer verdi.

Sıkıntılarınızı Biliyorum

Eroğlu, basın camiasının sıkıntılarını bildiğini söyleyerek talepleri takip edeceklerini söyledi. Eroğlu, “Anadolu’daki mahalli televizyonlar, yerel gazeteler zorluklarla yürüyor. Bunları biliyorum. Bu konuda her türlü desteği veriyoruz. Valimiz ve belediye başkanımız ellerinden geleni yapıyor. Benim şahsi kanaatim, sizler için uygun bir kanun çıkmasında fayda var. Bunun için bir komisyon oluşturalım. Daha sonra bunu Ankara’ya taşıyalım. TOKİ noktasında bir talep var. Daha önceki toplantılarda tamam demiştik. Bununla ilgili imkân sağlamıştık. O zaman için talep eden herkese ev imkânı sunduk. Bunun için tekrar bakalım. Afyon şu anda mutluluk sıralamasında ikinci sırada ama bence birinci sırada. Afyon’u tanıtalım. Kendi güzelliklerimizi gösteremiyoruz. Kurumunuzda Afyon’u tanıtma noktasında bir yer ayıralım. Afyon’un turizmden gelir elde etmesi gerekiyor.” dedi

Polemik Oluşturabilecek Hususlardan Mümkün Olduğu Kadar Kaçınılıyor

Son olarak konuşan ve basının demokrasinin olmazsa olmaz organlarından biri olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Valilik, Belediye Başkanlığı ve Milletvekilleri ile bugün sizlerle birlikte olmak istedik. Bu yıl birlikte bir organizasyonla tüm basın mensupları ile bir araya gelmek istedik. Belediye işbirliği ile olan bu programın artıları vardır, eksileri vardır, ama bize göre birlikteliği sağlayabilmenin avantaj olduğu düşüncesindeyim. Basın demokrasinin olmazsa olmaz organlarından birisidir. Toplum adına kamu kurum ve kuruluşlarının, toplum adına siyaset mekanizmasının, diğer STK ve benzerlerinin yaptıklarını takip etme, doğru olanları bildirme, yanlış olanları bildirme, yanlış olanların yeniden düzeltilmesine fırsat verme adına toplumun bir taraftan gözü, bir taraftan kulağı, bir taraftan da dili konumundasınız. Bu özellikleriniz nedeniyle de toplumun her kesiminden önemli bir şekilde değer görüyorsunuz. Bu değerin devam edebilmesinin yolu da sağlıklı bir şekilde habercilik yapmak, sağlıklı bir şekilde yorum yapmaktır. 2 yıldır burada görev yapıyorum. Gözlemlediğim husus şu; basın önemli bir toplumsal görevi yerine getiriyor. Polemik oluşturabilecek hususlardan mümkün olduğu kadar kaçınılıyor. Toplumda sıkıntı yaratabilecek, toplumu birbirine düşürebilecek haberlerden uzak duruluyor. Bu sebeple ben en alttaki muhabirinden en üst yöneticisine kadar tüm basın mensuplarını tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Birlikteliğin Devam Etmesini Diliyorum

Basın camiasında güzel bir birliktelik olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Yöneticiler ve çalışanlar anlamında olsun birliktelik güzel bir şekilde gidiyor. İnşallah bu birliktelik devam eder. Çünkü bunun katkısı ilimizedir. İlimizin iyileşmesi, iyi olarak anılması burada yaşayan siz basın mensupları için de önemlidir. Afyonkarahisar’ımızın olumsuz yönleri ile dışarıda anılması buraya gelecek kişilerin sayısını, üniversiteye girecek öğrencilerin niteliğini düşürür. Onun için bizim ilimize zarar verebilecek davranışlardan biz yöneticiler başta olmak üzere siz basın mensuplarının da kaçınması gerekir. Bu aynı zamanda yaşadığımız ile vefa borcumuzdur. Buranın ekmeğini yiyoruz. Bu ilde yaşıyoruz. Buraya karşı hepimizin her makamda, her mevkide, her ortamda olan kişinin sorumluluğu var. Basın mensupları da bu sorumluluğun başında geliyor. Eğer bu şekilde, bugüne kadar geldiği şekliyle devam edersek Afyonkarahisar’ımızı daha iyi tanıtmış oluruz ve bundan da uzun vadede ilimiz daha fazla yararlanmış olur” şeklinde konuştu.

Sizlere Desteğimiz Sürecek

Konuşmasının sonunda basın mensuplarına yanınızdayız mesajı veren Vali Tutulmaz: "Kamu, kurum ve kuruluşları olarak her zaman sizlerin haber yapma isteklerine, röportaj taleplerine ve kamu imkânlarından basın mensuplarının yararlanması hususunda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Bu konuda aynı tutumumuz devam edecektir. Programa katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyor, Gazeteciler ve Basın Bayramınızı tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri kendilerini fotoğraflayan ve görüntü kaydeden basın mensuplarının yerine geçerek, kısa bir süre de olsa gazetecilik görevini yerine getirdi.

Günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program sona erdi.

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:25
Öğle 13:03
İkindi 16:58
Akşam 20:31
Yatsı 22:14