Sultandağı’nda Kiraz Bahçeleri Selçuklu Eserleriyle Bütünleşecek

Afyonkarahisar’ın kirazıyla ünlü ilçesi Sultandağı, Tarihi Kent Meydanı Projesi ile

AFYONKARAHİSAR 28.12.2021, 14:44
Sultandağı’nda Kiraz Bahçeleri Selçuklu Eserleriyle Bütünleşecek

Sultandağı’nda Kiraz Bahçeleri Selçuklu Eserleriyle Bütünleşecek

Afyonkarahisar’ın kirazıyla ünlü ilçesi Sultandağı, Tarihi Kent Meydanı Projesi ile muhteşem bir meydana kavuşuyor. 800 yıllık bir tarihi ayağa kaldıracak olan proje ile ilçenin çehresi değişirken, kiraz bahçelerinin eşsiz manzarası, Selçuklu eserleriyle bütünleşecek.

Afyonkarahisar’da göreve geldiği ilk günden bugüne şehrin her anlamda kalkınması ve gelişmesi için büyük çaba sarf eden Vali Gökmen Çiçek, birbirinden güzel vizyon projeleri de hızla hayata geçiriyor. Öncelikle Frigya bölgesine ince dokunuşlar yaparak bölgeyi adeta küllerinden doğuran Vali Çiçek’in bu muhteşem çalışmaları ile bölge Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline geldi.

800 Yıllık Tarih Ayağa Kaldırılıyor

Vali Gökmen Çiçek bir başka vizyon projesini de Sultandağı ilçesinde başlattı. Vali Çiçek himayelerinde yürütülen ‘Selçuklu Kent Meydanı’ projesi kapsamında Sultandağı’nda 800 yıllık bir tarihin ayağa kaldırılması amaçlanıyor. 1249 yılında II. İzzeddin Keykavus’un beylerinden Fahreddin Ali bin Hüseyin (Sahipata) tarafından yaptırılan Sahipata Kervansarayı (İshaklı Kervansarayı), Çarşı Camii, Çifte Hamam ve Laleli Çeşme’yi de kapsayan alanda yapılacak çalışmalar ile Selçuklu dönemi yeniden canlanacak.

Çalışmaların Mart Ayında Bitmesi Hedefleniyor

Kasım ayında başlayan proje çalışmaları kapsamında Çifte Hamam ve Çarşı Camii’nin restorasyonu, meydan alanına tarihe uygun taş döşenmesi, sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile evlere ahşap giydirme çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların mart ayına kadar bitirilmesi hedefleniyor. Bahar aylarında çiçek açan dünyaca ünlü kirazların bahçelerini ziyarete gelen misafirler Selçuklu mimarisinin eşsiz eserlerinin yer aldığı Tarihi Kent Meydanı’nda adeta tarihi bir yolculuğa çıkacak. İlçe turizmini canlandıracak projenin ilçenin çehresini de değiştirmesi öngörülüyor. Her fırsatta ilçeyi ziyaret eden Vali Gökmen Çiçek, projede gelinen aşamayı da bizzat yakından takip ediyor.

Kiraz Mevsiminde Sultandağı Muhteşem Olacak

Afyonkarahisar’ın Hititler, Frigler Romalılar başta olmak üzere çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Vali Çiçek: “ Sultandağı ilçemizde Selçuklu döneminin inanılmaz eserleriyle zengin bir ilçemiz. Ecdad yadigarı eserler doğal bir film platosunu anımsatıyor. Kervansaray, tarihi hamamı, camisi, çeşmesi ve meydanı ile hiç bozulmamış, kendisini koruyarak bugünlere gelmiş gizemli bir nokta. Ayazini Köyü’nden sonra en büyük hedefimiz Sultandağı’nı eski havasına yakışır hale getirmek. İnşallah el birliği ile Sultandağı’nı bambaşka bir hale getireceğiz. İddialıyız. Kiraz mevsiminde Sultandağı muhteşem olacak. Bu bahar herkesi Sultandağı’na bekliyoruz” dedi

Yorumlar (0)
banner659
-13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:02
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:39