Serteser’den Üniversite Öğrencilerine Altın Değerinde Tavsiyeler

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon Kocatepe

AFYONKARAHİSAR 24.03.2022, 15:15
Serteser’den Üniversite Öğrencilerine Altın Değerinde Tavsiyeler

Serteser’den Üniversite Öğrencilerine Altın Değerinde Tavsiyeler

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen Kariyer Günleri Etkinliği’nde, öğrenciler ile bir araya geldi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve AKÜ MYO Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe ATSO Disiplin Kurulu Üyesi ve Megabirlik Medya CEO’su Mehmet Emin Güzbey, AKÜ MYO öğretim görevlileri ile çok sayıda öğrenci ve basın mensubu katıldı.

AKÜ MYO Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yılmaz Soytekin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, üniversite öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Serteser, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın ticaret ve ihracatın gelişmesi için önemli çalışmalar yaptığını, aynı zamanda kentin toplumsal ve kültürel alanda ilerlemesi için faaliyetlerde bulunduğunu aktardı.

KAMUDA YEŞİL BİNA YAPILMALI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın merkezi İngiltere’de bulunan bina araştırma ve derecelendirme kuruluşu BREEAM’den en üst düzeyde Yeşil Bina Sertifikası’nı aldığını, aynı kuruluş tarafından yapılan yarışmada da dünya genelinde birincilik elde ettiğini hatırlatan Serteser, “Biz bu binamızda kullandığımız yenilenebilir enerji ile işletmelere örnek olmak istedik. Bunun yanı sıra kamu binalarında da hükümetimize ve devletimize örnek olmayı, bundan sonra yapılan kamu binaları yeşil bina olarak tasarlansın ve cari açığın kapanmasına katkı sağlanmasını arzu ettik. Ümit ediyorum ki tüm kamu binaları yeşil bina olarak yapılır ve ekonomimize katkı sağlar” dedi.

YEŞİL OSB İLE KATMA DEĞER SAĞLANACAK

Serteser, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Afyonkarahisar Merkez 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde, ATSO hizmet binasındaki Yeşil Bina tecrübesinden yararlanacaklarını belirterek “Bizim ihracat değerlerimiz yükselmesine rağmen kilogram başına ihracat değerimiz düşüyor. Bunu yükseltmemiz gerek. Şu an ihracat başına kilogram bedelimiz 26 cent. Bununla birlikte ihracatın ithalatı karşılama oranında Türkiye genelinde 13’üncü sıradayız. Kilogram değeri yüksek yatırımlar yapmak zorundayız. Belki yeni sektörler gelecek. Bir de ihracatın ithalatı karşılama oranını yükseltmeliyiz. Bu da altyapısından yatırımcı firmaların fabrikalarına, yönetim binasından yenilenebilir enerji santrallerine kadar her alanda Yeşil Mutabakat ve Paris İklim Anlaşması’na uyumlu olarak planladığımız Yeşil OSB ile mümkün. Yeşil OSB’deki firmalar, ihracatta uygulanacak karbon vergisi ödemeyecek” diye konuştu.

“AFYON’U SÜPER LİG’E ÇIKARACAK PROJE”

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Milletvekilleri ve ilgili tüm kurum ve kuruluşların Afyonkarahisar’da Sağlık Endüstri Bölgesi için çalışma yaptığına dikkat çeken Serteser, bu projeyi “Afyon’u Süper Lig’e çıkaracak proje” olarak niteledi. Serteser, Sağlık Endüstri Bölgesi’nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ATSO, Afyonkarahisar Belediyesi, İl Genel Meclisi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin iştirakleri ile bir yönetici şirket kurulacağını, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilanının bekleneceğini kaydetti.

SIRADAN OLMAYACAĞIZ, ANA ELEMAN OLACAĞIZ

Serteser, öğrencilerle buluşmasında şu önemli tavsiyelerde bulundu:

“Üniversitelerde sizlere temel bilgiler öğretiliyor. Türkiye’nin, hatta dünyanın en iyi üniversitelerine de gitseniz mesleğiniz ve branşınız ile ilgili temel bilgiler öğretiliyor. Resmi ve kendi çabanızla yapacağınız stajlarla kendinizi geliştirmediğiniz sürece başarılı olamazsınız. Tatillerde, boş zamanlarınızda mutlaka kendinizi konunuzla ilgili yetiştirmeniz gerekiyor. O zaman başarılı olunabiliyor. Sizin okuduğunuz bölümler, bana göre çok önemli. Hem size değer katabilen, hem de ülkemizin ekonomisine değer katabilecek bölümler. Bu bölümlerden kendi gayretinizle kazandığınız deneyimle mezun olmanız gerekiyor. Bir yabancı dili su gibi bilmeniz gerekiyor. Yabancı dil kesinlikle şart. Yabancı dili nasıl öğreneceğiz? Yurtdışına gidilebilse ve orada yabancı dil öğrenilse daha güzel olur ama, kendinize ayıracağız vakitlerde dahi yabancı dil öğrenmeniz mümkündür. Üniversite dönemleri, sizin zaman bulup yabancı dil öğrenebileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz dönemlerdir. Ayrıca kendi okuduğunuz bölümlerde, okulun verdiği temel eğitim dışında mesleğinizi geliştirmelisiniz. Aksi takdirde üniversiteden de mezun olsanız sıradan oluyorsunuz. Sıradan olmayacağız. Sıradan kişi, en iyi üniversiteden de mezun olsa zor iş bulur. Hayata atıldıktan sonra iş hayatı, aile hayatı derken bazı konular hakkında yoğunlaşmak zor oluyor.

Geleceğin meslekleri olarak Veri Analistleri ve Veri Bilimciler, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Uzmanları, Dijital Pazarlama ve Strateji Uzmanları, Proses Otomasyon Uzmanları, İş Geliştirme Uzmanları, Dijital Dönüşüm Uzmanları, Bilgi Güvenliği Analistleri, Yazılım ve Uygulama Geliştiricileri, Nesnelerin İnterneti Uzmanları, Proje Yöneticileri, İşletme Hizmetleri ve Yönetim Yöneticileri, Veritabanı ve Ağ Uzmanları, Robotik Mühendisler, Stratejik Danışmanlar, Yönetim ve Organizasyon Analistleri, Fintech Mühendisleri, Mekanik ve Makine Tamircileri, Organizasyonel Gelişim Uzmanları ve Risk Yönetim Uzmanları sıralanıyor.

Şu anda okuduğunuz bölümlerden mezun olmanız, saydığım mesleklere adım atmanıza engel değil. Okuduğunuz bölümlerin dışında bu mesleklerden birisine de sahip olmaya çalışın. Ara eleman değil ana eleman olmak için çalışacağız. Hangi bölümü bitirirsek bitirelim, ara eleman olursak ne iş buluruz; ne de yaptığımız işten zevk alırız. Ana elemansanız yaptığınız her işten zevk alırsınız, çok da para kazanırsınız; hayattan da zevk alırsınız.”

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ ISKALAMAMALIYIZ

Dünyanın küresel koronavirüs salgınından sonraki durumu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Serteser, “Dünya, pandemiden önce değişmeye başlamıştı; pandemiden sonra bu değişim hızlandı. Bu değişimi kaçırmamak lazım. Metaverse diye bir kavram çıktı, biliyorsunuz. ABD merkezli strateji danışmanlığı firması Future Today Institute (Gelecek Bugün Enstitüsü) yöneticilerinden Melanie Subin, 2030’a kadar insanların büyük bir kısmının bir şekilde Metaverse’te olacağına inandığını söyledi. Metaverse, yapay zeka teknolojisinden, kripto paralara, 5G veya 6G hızında internet ağına, blok zincir teknolojisine kadar pek çok farklı sistem ile bağlantılı. Gelecek yılların bu kavramlar üzerinde şekilleneceği görülüyor.

İleride mesela bir gofreti fiili olarak marketten daha ucuza Metaverse’ten alacağız ve aynı tadı hissedeceğiz. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız için de Metaverse için düşüncelerimiz var. Mesela bir Mermer Fuarı’nı Metaverse üzerinden gerçekleştirebiliriz. Büyük fuar firmalarına para ödenmeden, cüzi ücretlerle bu fuar gerçekleştirilebilir. Her meslekte dijital dönüşüm çok hızlı gerçekleşecek. Bu hızlı dönüşümü ıskalamamak lazım. Ticaret ve Sanayi Odası bu dönüşümü ıskalamamalı, üniversiteler ıskalamamalı, öğrenciler ve akademisyenler ıskalamamalı. Çevre yolunda bir sapağı kaçırdığınızda, diğer araçlar sapağı kaçırmazsa sizden önce menzile varır. Dijital dönüşüme hakim olan ülkeler, lider ülkeler olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 2 saat süren etkinlik, plaket ve hediye takdimi ile sona erdi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, etkinlikten önce AKÜ MYO Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu da ziyaret etti.

Yorumlar (0)
6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:53
Güneş 05:35
Öğle 12:59
İkindi 16:52
Akşam 20:14
Yatsı 21:49