Satış teknikleri ve satış danışmanlığı eğitimi verildi

ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi çerçevesinde video konferans yöntemiyle

AFYONKARAHİSAR 20.08.2020, 19:40
Satış teknikleri ve satış danışmanlığı eğitimi verildi

Satış teknikleri ve satış danışmanlığı eğitimi verildi

ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi çerçevesinde video konferans yöntemiyle Satış Teknikleri ve Satış Danışmanlığı eğitimi verildi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Akif Çakırer’in verdiği eğitimin açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, “Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimize dijital ortamda devam ediyoruz. Bu eğitimlerimizi Youtube üzerinden canlı olarak izleyebileceğiniz gibi ATSO kanalına abone olarak tüm eğitimlerimize erişebilirsiniz” dedi.

Krizlerin fırsatlara dönüşebileceğine dikkat çeken Köse, “Kriz dönemlerinde fırsatlar da vardır, deyişini bilirsiniz. Gerçekten de pandemi kriziyle birlikte dijital ortamları kullanarak yeni bir iletişim yönetimine geçtik. Sadece iletişim yöntemleri değil iş dünyası da dijital dünyanın önemini daha iyi anladı. E-ticarette bir anda patlama yaşandı, büyük bir fırsata dönüştü, altyapısı hazır olanlar bu fırsatlardan ciddi oranda yararlandı. E-ticaret olmazsa olmazlar sınıfında dahil oldu. E-ticaretle birlikte satış kavramı da boyut değiştirdi. Eskiden iktisatta ‘Müşterisiz meta zayidir’ şeklinde bir söz vardı. Müşterisi olmayan mal zarardır sözü bugün geçerliliğini kaybetti. Günümüzde müşteri diye bir sıkıntı yok. Telefonu olan, bilgisayar kullanan, internete bağlanan, milyarlarla ifade edilen bir müşteri kitlesi var. Yani hedef büyük. Ürününüzü satmak için bu müşteri kitlesini, sizin ürününüze ihtiyaçları olduğuna ikna etmeniz yeterli” ifadelerini kullandı.

Köse’nin konuşmasının ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Akif Çakırer, “Müşterilere satış yapmaya çalışırken baskı kurduğunuzda bunun tam tersi sonuçlara neden olduğunu görebilirsiniz. Ancak müşteri satın almak ister. Müşterinin hal ve tavrını iyi analiz etmeniz gerekir. Hizmeti, ürünü ve iletişimi farklılaştırmak gerekiyor. Aksi takdirde başarılı olmanız mümkün değil. Satış danışmanlarının söz söyleme sanatını geliştirmesi gerekiyor. Bu bakımdan kelime dağarcığını artırmamız bizim için çok yararlı olacaktır. Kelime dağarcığımızın artması ise çok daha fazla okumaktan, araştırmaktan geçiyor. İnsanlara değer verin, bu durumu da onları dinleyerek gösterin. Müşterilerin beden dilini de takip edin” şeklinde konuştu.

Eğitim videosuna https://www.youtube.com/watch?v=_5rfLwTxX6k bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:50
Akşam 20:06
Yatsı 21:37