Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Toplantısı Yapıldı

Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın Başkanlığında Yapıldı

AFYONKARAHİSAR 31.05.2019, 17:25
Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Toplantısı Yapıldı

Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Toplantısı Yapıldı

Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın Başkanlığında Yapıldı

2019 Yılı Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın Başkanlığında Valilik toplantı salonunda yapıldı.

Vali Mustafa Tutulmaz’ın Başkanlığında yapılan Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri toplantısında İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız ve beraberindekiler hazır bulundu.

İçişleri Bakanlığı yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla güvenlik tedbirlerini en üst düzeye çıkardı. Bakanlık 9 günlük bayram tatili süresince trafik denetimlerini 31 Mayıs 2019-10 Haziran 2019 arasında 11 gün süreyle gerçekleştirecek. Bu kapsamda 81 İl Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlıklarına gönderilen “Trafik Tedbirleri” konulu talimatta 31 Mayıs 2019-10 Haziran 2019 tarihlerini kapsayan 11 günde kara yollarında alınacak güvenlik önlemleri tek tek sıralandı.

Trafik tedbirlerinin yerinde denetlenmesi ve yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale edilebilmesi amacıyla Vali Mustafa Tutulmaz, Jandarma ve Emniyet yetkilileri, trafik ekipleri bayram süresince sahada olacak. Bu kapsamda havadan denetimlere de ağırlık verilecek.

Otobüslerde Sivil Ekipler Denetim Yapacak

Bayram süresince hareketliliğin en yoğun yaşandığı terminallerden olan Afyonkarahisar Otobüs Terminalinde otobüsler de denetlenecek. Sefere çıkan bütün otobüsler denetlenerek, şoförlerin kural ihlali yapmamaları, sürücü ve yolcuları seyahat süresince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirilerek bu hususa ilişkin kontrollere özel önem verilecek. Çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda durdurulan araç sürücüleri ile yüz yüze iletişim kurulacak ve kurallara uymaları gerektiği ve durdurulma nedenleri anlatılacak.

Emniyet ve Jandarma Bayrama Hazır

Genelge kapsamında Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında yapılan toplantıda İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez ile İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız il genelindeki trafik yoğunluğunun olduğu noktalar, kaza olması muhtemel güzergâhlar hakkında bilgiler verdi. Ayrıca sadece kural ihlali yapan araçlar değil, diğer araçlarda durdurularak yüz yüze iletişimle durdurulma nedenleri anlatılacak, ön ve arka koltukta emniyet kemeri takmaları, cep telefonuyla görüşme yapmamaları, şerit kullanmaya dikkat etmeleri, yakın takip kuralına uymaları, kavşaklarda yavaşlama kuralına uymaları hususunda sürücüler bilgilendirilecek. Denetimlerde yol kullanıcılarına bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik el broşürlerinin dağıtımı, sürücüler üzerinde güçlü bir “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu” oluşturulması da sağlanacak.

Kurallara Uyalım, Bayram “Bayram” Gibi Olsun

Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Toplantısında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz; “Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının önlenmesi amacıyla, her yıl özellikle ramazan bayramı tatili öncesini ve sonrasını kapsayacak şekilde vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerinin sağlanması ve kazaların en alt düzeye düşürülmesi amacıyla trafik tedbirlerinin yanı sıra diğer önlemlerinde alınması planlanmaktadır” dedi.

113 ekiple 292 Jandarma Personeli Görev Başında

İl genelinde alınan trafik tedbirleri hakkında da bilgiler veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla gidiş ve dönüş trafiğinde ilimizden geçiş yapacak vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerinin sağlanması amacıyla il genelinde Emniyet ve Jandarma ekipleri teyakkuzda olacak. Jandarma Asayiş ve Jandarma Trafik timleri kazaların yoğun yaşandığı noktalarda görünür olarak il genelini kapsayan eş zamanlı uygulamalar ve denetimler yapacak. İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde 51 asayiş timi, 24 trafik timi, 8 radar, 1 motosikletli asayiş timi, 5 köpek unsuru, 22 drone, 9 diğer unsurlar, 6 mobil plaka tanıma sistemi olmak üzere toplam 113 unsur ve 292 personelin katılımıyla emniyet tedbiri alınacak” şeklinde bilgiler verdi.

Emniyet 73 Ekip 270 Personelle Görev Başında Olacak

Emniyet ekiplerinin de Ramazan Bayramı tatili süresince görev başında olacağını kaydeden Vali Mustafa Tutulmaz: “53 Emniyet ekibi şehirlerarası güzergâhlarımızda, 20 ekip il/ilçe merkezlerinde olmak üzere toplam 73 trafik ekibi ile 270 personel görev alacak. Yaptığımız özverili çalışmalar neticesinde geçen yıla oranla ölümlü kazalarda yüzde 50, ölü sayısında ise yüzde 60 düşüş yaşanmıştır. Geçen yıl bayramda yaklaşık 350 bin araç geçişinin olduğu ilimizde kavşaklarda, ana yollarda ve geçiş güzergâhlarında görev alacak ekiplerimiz sorunsuz bir bayram süreci geçirilmesi için görev başında olacak” diye konuştu.

Trafik Kurallarına Uyun. Bizi ve Sevdiklerinizi Üzmeyin.

Ramazan Bayramında yolculuk edecek olan vatandaşlarımıza da seslenen Vali Tutulmaz, “ Bayramın bayram tadında olması için biz kamu görevlileri, emniyet ve jandarma ekiplerimiz görev başında olacağız. İçişleri Bakanlığımız bayram tatilinin sorunsuz geçirilmesi için her bayram olduğu gibi bu bayram da teyakkuzda olacak. Bizi ve sevdiklerinizi üzmeyin. Trafik kurallarına uyalım. Lütfen hızlı gitmeyin, lütfen 'bir şey olmaz' demeyin. Bayramımız, matemimiz olmasın. Yolların kralı olmaz kuralı olur. Lütfen kurallara uyalım. Bayramı bayram gibi yaşayalım. Huzur içerisinde bir bayram geçirmeyi diliyor, tüm vatandaşlarımızın bayramını canı gönülden kutluyorum” dedi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:26
Öğle 13:04
İkindi 16:59
Akşam 20:33
Yatsı 22:16