03 Ocak 2017 Salı 18:46
Ölçü ve ölçü aletlerinin doğruluk ayarı kontrolü
Ölçü ve ölçü aletlerinin doğruluk ayarı kontrolü

Milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun olarak kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin doğru ayarlı ve uluslar arası birimler sistemine uygun olarak imal edilmesi ve kullanılması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereğidir.
Bu itibarla;
-Müracaatı Afyonkarahisar Bilim, Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğüne yapılacak ölçü aletleri şunlardır.
-10 Yıllık damga süresini doldurmuş, elektrik, su, doğalgaz sayaçları ile 2 yıllık damga sürelerini doldurmuş hassas kütle ölçüleri, 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, maksimum kapasitesi 2000 kg'dan fazla olan tartı aletleri, aks kantarları, akaryakıt ölçek ve sayaçları ile likit petrol gazı (LPG) sayaçlarını bulunduran kişi ve kuruluşlar.

-Müracaatı Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına yapılacak ölçü aletleri şunlardır.
  • a) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan 2 Yıllık damga süresini doldurmuş ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,
  • b) Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden;
  • 1) Masa terazileri,
  • 2) Asma teraziler,
  • 3) Tek kollu kantarlar,
  • 4) İbreli teraziler,
  • Uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler),
  • Akıcı maddeler için hacim ölçüleri,
  • Kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri,
  • 5 kg'a kadar   (5 kg dahil) hassas olmayan kütle ölçüleri,
bulunduran kişi ve kuruluşların, ölçüler ve ayar yönünden bağlı bulundukları             Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına,
 
-Müracaatı Tartı Aleti Yetkili Muayene Servislerine yapılacak ölçü aletleri,
-a) Otomatik tartı aletleri,
-b) I ve II sınıf otomatik olmayan tartı aletleri,
-c) Bu maddenin üçüncü fıkrasının (a) bendinde belirtilen tartı aletleri dışındaki tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri. Afyonkarahisar Tartı Aleti Yetkili Muayene Servisine,
28 Şubat 2017 Salı günü mesai saati bitimine kadar bir beyanname ile başvurarak muayene gününü belirleyen belge almaları gerekmektedir.
Diğer taraftan;
-Taksimetrelerin periyodik muayene süresi istisnai durumlar dışında iki yıl olup, bu süre dolmadan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce yetkilendirilen Taksimetre Muayene Servislerine, müracaat edilerek muayene ve damgalarının yaptırılması zorunludur.
-Takograf cihazlarının periyodik muayene süresi istisnai durumlar dışında iki yıl olup, bu süre dolmadan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce yetkilendirilmiş Takograf Muayene Servislerine müracaat edilerek muayene ve damgalarının yaptırılması zorunludur.
3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 14,15 ve 16 ncı maddeleri hükümlerince yukarıda belirtilen süre içerisinde yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında işlem yapılacaktır.
            İlgililerin cezalı duruma düşmemeleri, süresi içinde yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri hususu,
            Kamuoyuna duyurulur.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.