Maliyet Azaltma Teknikleri Eğitimi Verildi

ATSO KOBİ Akademisi’nin 2021 yılındaki ikinci eğitimi olan “Maliyet Azaltma Teknikleri Eğitimi”

AFYONKARAHİSAR 10.03.2021, 17:55
Maliyet Azaltma Teknikleri Eğitimi Verildi

Maliyet Azaltma Teknikleri Eğitimi Verildi

ATSO KOBİ Akademisi’nin 2021 yılındaki ikinci eğitimi olan “Maliyet Azaltma Teknikleri Eğitimi”, video konferans yöntemiyle düzenlendi. Eğitimin açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Güzbey, “Öncelikle siz değerli katılımcıların ve üyelerimizin Miraç Kandili’ni tebrik ediyorum. Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve barış dolu günler diliyorum. Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını kapsamındaki tedbirler gevşetilinceye kadar sizlerle video konferans yöntemi ile, Youtube sayfamızdan bir araya geleceğiz. Bugün¸ Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arıl Cansel, sizlere işletmelerde maliyet azaltmanın tekniklerini anlatacak. Malumunuz olduğu üzere işletmelerde maliyet, çalışan personele, yapılan üretime ve verilen hizmete göre değişmektedir. İşletmenin küçülmeye gitmeden maliyetleri düşürmesi, dalgalı denizde rotasını kaybetmeyen kaptanın başarısına benzer. Bu nedenle bir işletme maliyet hesabını tam yapabiliyor ve karşılaştığı krizleri yönetebiliyorsa, geleceğe güvenle bakabilir” dedi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın dünyadaki Yeşil Binalar arasında birincilik için yarıştığına dikkat çeken Güzbey, “3 Haziran 2020 tarihinde merkezi İngiltere’de bulunan ve Yeşil Binalar için sertifikalandırma yapan BREEAM’den Outstanding (Olağanüstü) seviyede Yeşil Bina sertifikası almıştık. Şimdi BREEAM’in dünya genelinde başlattığı oylamada ülkemizi temsil ediyoruz. İlgili duyurularımızı sosyal medya mecralarımızdan yaptık; bizlere bu oylamada destek veren başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Afyonkarahisar Valiliği’ne, Afyonkarahisar Belediyesi’ne, Zafer Kalkınma Ajansı’na Oda ve Borsa Camiası’na ve ilimizdeki Sivil Toplum Kuruluşları’na teşekkür ederiz.

16 Mart 2021 gününe kadar devam edecek oylamada www.breeam.com/awards/ adresinden Odamız’a oylarınızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Eğitimi veren Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arıl Cansel, işletmelerde maliyet analizinin önemine dikkat çekti. Cansel, “Organizasyondaki bir iyileştirmeden kaynaklanan maliyet düşüşünü ölçmek zordur. Her bir işlev ve sorumluluğun tanımı doğru yapılmalıdır. Görevlerin uygun şekilde atanması ve sorumluluk dağılımı, tekrarlayan, kesişen görevlerin ayıklanması sağlanmalıdır. Çeşitli yönetim seviyeleri arasında uygun iletişim kanalları oluşturulmalıdır. Şüphelerin ve sürtüşme noktalarının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Maliyet azaltma önerisi için çalışanlar teşvik edilmelidir. Çalışanlardan gelen önerileri de uygulamak ve denemek gerekmektedir. Yöneticinin maliyet düşüşleri konusunda girişim yapması, genel giderler konusunda kesintiye gitmesi gerekmektedir. Aydınlatma gibi maliyetler düşürüldüğünde, olumlu bir yansıma olacaktır” diye konuştu.

*Eğitimimizi https://www.youtube.com/watch?v=AMCI4JawBcc adresinden izleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:11
Yatsı 21:44
banner644