Kocacan, “Türkiye'nin Yeni Anayasa İhtiyacı Açıktır”

1960 darbesinden sonra hazırlanan ve zaman içerisinde bazı maddelerinde yapılan değişikliklere

AFYONKARAHİSAR 04.02.2021, 14:58
Kocacan, “Türkiye'nin Yeni Anayasa İhtiyacı Açıktır”

Kocacan, “Türkiye'nin Yeni Anayasa İhtiyacı Açıktır”

1960 darbesinden sonra hazırlanan ve zaman içerisinde bazı maddelerinde yapılan değişikliklere rağmen, mevcut anayasanın şuanki ihtiyaçlara cevap veremediğini vurgulayan MHP Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet Kocacan, “Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açıktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde gündeme getirilen ‘Türkiye'nin yeni bir anayasayı tartışma vakti gelmiştir' açıklamasının ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli’de ‘Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu açıktır’ diyerek desteğini dile getirmişti. Yeni anayasa ile ilgili görüşlerini açıklayan MHP Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet Kocacan, “Devletin temel yasa yapısını kuran, önemli organlarını ve işleyişlerini belirleyen; ayrıca temel hak ve özgürlükleri tespit edip, sınırlarını çizen hukuk metinleridir. Anayasa, bir devletin yönetim biçimini belirtir. Toplumların ülke üzerindeki egemenlik haklarının, bireylerin temel haklarının hangi koşullar altında devlet tarafından kullanılabileceğini belirleyen temel kanunlardır. Geneli itibarı ile bakıldığında mevcut Anayasa olağanüstü şartlarda hazırlanmıştır. Türkiye gelişen, değişen, ilerleyen bir ülke olduğu için ihtiyaçları bitmiyor”

'TÜRKİYE'NİN YENİ ANAYASA İHTİYACI AÇIKTIR'

Yeni anayasanın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteme uygun olması gerektiğini de belirten Başkan Kocacan, “1960 darbesinden sonra hazırlanan ve zaman içerisinde bazı maddelerinde yapılan değişikliklere rağmen şuanki ihtiyaçlara cevap vermemektedir. Bilindiği üzere, 9 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen uygulanmaya başlamış, yönetim hayatımız bu haliyle güçlenmiş, kuvvetler ayrımı arasındaki çizgiler netleşmiştir. Mevcut anayasa eski sisteme göre hazırlanmış, yeni sistemin ve Türkiye’nin şuanki ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Yeni bir anayasa ertelenemez. Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin önünü açmak için yeni bir anayasa ihtiyaçtır. MHP yeni bir anayasa konusunda Cumhur İttifakı'nın birleştirici ve kucaklayıcı şuuruyla hareket edecek, üstüne düşen demokratik görevleri çekinmeden yerine getirecektir. MHP'nin, görüşü ve düşüncesi de bu yöndedir “

“YENİ ANAYASADAN BEKLENTİLERİMİZ”

MHP’nin yeni anayasayla ilgili beklentilerini de açıklayan Başkan Kocacan, “Yeni anayasayla birlikte; düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlam esaslara bağlanması, milli birlik ve kardeşlik bağlarının sürdürülebilir ve süreklilik arz eden demokratik kriterlerle bağıtlanması, devlet ve millet arasındaki karşılıklı sorumlulukların sarih bir şekilde bağdaştırılması, yeni yönetim sistemiyle örtüşen devlet yapısının bağlayıcılığı ve hukuk mevzuatındaki gerekli düzenlemelerin yapılması mutlak surette ve öncelikle ele alınmalıdır. Anayasa’nın ana fikrini teşkil eden Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü, üniter siyasi yapısı ile dilinin Türkçe olduğu ilkesi farklı yorumlara açık olmayan ve herkesi bağlayan kuruluş ilkeleridir. Ve böyle kalmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek dil esasına dayalı milli ve üniter bir devlettir. Yeni anayasa, bu vesileyle tekrarladığımız milli ve tarihsel haklarımızı muhafaza etmelidir”

Yorumlar (1)
ibrahim KAZAL 6 ay önce
10 yıl kadar önce TÜRK ve TÜRKİYELİLİK ortalıkta dolaşmakta,idi. TÜRK ve TÜRKİYELİ kavramlarının ortalıkta dolaşması kesinlikle gizli bir Bölücülük işlemekte ilginç ve güzel bir mozaik olan Türkiye’nin yapısını kökünden sarsmaya dengeleri alt üst etmeye sebebiyet verebilecek bir durumla karşı karşıyayız gibi geliyor bana.

Andımızı kaldırılırken partiniz çekimser kaldı. Yeni anayasa hesaplarına, lütfen dikkat edelim.

Lütfen dikkat edelim, birileri Türkiye ile oynamak istiyor. Yarın öbür gün bakacaklar diyecekler ki “eee bakın sizin tamamınız Türk değilmiş 70 milyon Türk’ten şu kadarı Kürt, şu kadarı Alevi, şu kadar, Süryani, şu kadar Keldani, bu kadarı Laz, öbürleri Yahudi, bilmem ne kadarı Ermeni, kala kala 1 milyon Türk kaldı bu kadar Türk için de bu kadar 777 bin kilometre kare arazi fazla, gelin şunu efendi efendi paylaşın” derler adama. Ne olacak şimdi?

Yeni Anayasa teklifinde gözümüzü 4 değil 24 açsak yetmez, BU İŞ YANIK KOKUYOR.
18
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:11
Güneş 05:50
Öğle 13:09
İkindi 17:01
Akşam 20:18
Yatsı 21:51