KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

Afyonkarahisar İtfaiye Müdürü Murat Gürsan, soba ile

AFYONKARAHİSAR 21.01.2016, 19:13
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

 KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

"YANLIŞ KULLANIM VE İHMAL KURBANI OLMAYIN"

                Afyonkarahisar İtfaiye Müdürü Murat Gürsan, soba ile ısınan konut ve işyerlerinde kış aylarında oluşabilecek karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.    

 

                Yanlış kullanım ve ihmalin üzücü sonuçlara yol açabildiğini  ifade eden Gürsan, sobaların özellikle alçak basınçlı ve lodoslu havalarda tedbirli olarak yakılması gerektiğini bildirdi.

 

                DOĞRU VE BİLİNÇLİ SOBA KULLANIN!

 

                Baca yangınları ve soba zehirlenmelerine karşı alınması gereken tedbirlerin, olası can ve mal kayıplarının önüne geçmek adına hayati önem taşıdığını kaydeden İtfaiye Müdürü Murat Gürsan, "Vatandaşlarımızın alacağı en önemli tedbirlerin başında baca temizliği geliyor. Kış öncesi yılda en az iki defa bacalarını temizletmeleri gerekiyor. Temizlenmeyen bacalar, baca yangınlarına, zehirlenmelere, eksik yanmaya, baca daralmasına ve sık sık baca tepmesine neden oluyor" dedi.

 

                Baca temizliliğinin yanı sıra doğru ve bilinçli soba kullanımının da önemli olduğunu vurgulayan Murat Gürsan, "Alçak basınçlı havalarda sobaların bilinçsiz olarak yakılması karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açmaktadır. Vatandaşlarımızdan özellikle alçak basınçlı ve lodoslu havalarda sobalarını tedbirli olarak yakmalarını önemli rica ediyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
13
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:53
Güneş 07:16
Öğle 12:47
İkindi 15:40
Akşam 18:07
Yatsı 19:25