İnternetten Eğitim

KOBİ VE GİRİŞİMCİLERE SAĞLANAN DESTEKLER VE FİNANSMAN

AFYONKARAHİSAR 17.06.2020, 16:02
İnternetten Eğitim

İnternetten Eğitim

KOBİ VE GİRİŞİMCİLERE SAĞLANAN DESTEKLER VE FİNANSMAN OLANAKLARI” EĞİTİMİ İNTERNET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Teklif Çağrısı kapsamında sürdürdüğü KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projesinin “KOBİ ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finansman Olanakları” eğitimi, ATSO’nun Youtube sayfası üzerinden gerçekleştirildi.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Güzbey, “Malumunuz olduğu üzere hem Avrupa'da hem Türkiye'de işletmelerin yüzde 98'inden fazlasını KOBİ'ler oluşturuyor. KOBİ'ler aynı zamanda istihdamın yüzde 90'ından fazlasını ve ihracatın ise yaklaşık yüzde 60'ını üstlenmektedir. Bu rakamlar, KOBİ'lerin Avrupa ve Türkiye ekonomisindeki rolünü açıkça gösteriyor. KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projemizin ilk aşamasında 80 firmanın yetkilisi ile birebir görüşerek hangi sorunların yaşandığını tespit ettik. Projenin şimdi uyguladığımız aşamasında ise eğitim ve seminerlere yoğunlaştık” dedi.

Yeni tip koronavirüs salgınından korunmak amacıyla eğitim ve seminerlerin internet üzerinden gerçekleştirildiğini hatırlatan Güzbey, “Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla, toplantılarımızı, eğitimlerimizi ve seminerlerimizi video konferans aracılığıyla düzenliyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki bu salgın geçmedi, işletmelerimizde temizlik kurallarına, sosyal mesafeye, maske takılmasına, kısacası kontrollü sosyal hayat kavramına azami özen göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

İşletmelere, destek ve teşviklerden yararlanma çağrısında bulunan Güzbey, “Yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla işletmelerimizin ayakta durmasını sağlamak için kamu kurumlarımız ve bankalarımız birçok desteği uygulamaya aldı. Bu desteklerden yararlanılması hem işletmelerimizin sürdürülebilirliği için, hem de ekonomi çarkının sağlıklı bir şekilde dönmesi için çok önemlidir. Sizden ricamız, bu desteklerden yararlanmanızdır. Sözlerime son verirken, bugünkü eğitimize katılarak değerli bilgilerini bizimle paylaşacak olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Görgülü’ye, Denizbank Afyonkarahisar Şube Müdürü Ahmet Ocak’a, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Ali Sakarya’ya teşekkür ediyor; sizleri tekrar sevgi ve saygı ile selamlıyorum” diye konuştu.

Güzbey’in açılış konuşmasının ardından eğitim, ATSO Halkla İlişkiler Personeli Oya Gümüşhan’ın yönetiminde devam etti.

EğitimdeAfyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Görgülü, KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı projesinde işletmelerin durumlarını tespit ettiklerini belirtti. Görgülü, işletmelerin sermaye yapıları, dış ticaret yapıları ve kurumsallaşma durumları gibi konuları incelediklerini kaydetti.

Denizbank Afyonkarahisar Şube Müdürü Ahmet Ocak da, Denizbank tarafından, TOBB ve bağlı Oda/Borsalar’ın desteğiyle sunulan NEFES Kredisi hakkında bilgi verdi. Ocak, ayrıca KOBİ’lerin kullanımı için Opex Destek Paketi adı altında bir kredi de sağladıklarını söyledi.

İş ve Çalışma Kurumu Afyonkarahisar İl Müdürlüğüİş ve Meslek Danışmanı Ali Sakarya da Kısa Çalışma Ödeneği hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

İzleyicilerden gelen soruların cevaplanmasının ardından eğitim sona erdi.

Eğitimi, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Youtube sayfasından izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=CIfzRpMs2_M

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:48
Güneş 07:10
Öğle 12:47
İkindi 15:45
Akşam 18:13
Yatsı 19:30