ICC TÜRKİYE-ATSO İşbirliğinde dış ticaret eğitimi verildi

ATSO KOBİ Akademisi’nin etkinlik takvimi çerçevesinde Milletlerarası Ticaret Odası

AFYONKARAHİSAR 04.09.2019, 18:53
ICC TÜRKİYE-ATSO İşbirliğinde dış ticaret eğitimi verildi

ICC TÜRKİYE-ATSO İşbirliğinde dış ticaret eğitimi verildi

ATSO KOBİ Akademisi’nin etkinlik takvimi çerçevesinde Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ile Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Dış Ticaret Eğitimi verildi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası önemli bir eğitime daha imza attı. ATSO KOBİ Akademisi etkinlik takvimi kapsamında Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ile ATSO işbirliğinde gerçekleştirilen Dış Ticaret Eğitimi’ni, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Abdurrahman Özalp verdi.

ICC 100’ÜNCÜ YILINI KUTLUYOR

Sabah 9:30 ile öğleden sonra 16:30 arasında devam eden eğitimin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser gerçekleştirdi. “Düzenlediğimiz seminer ve toplantılara her geçen gün katılımınız artıyor. Bundan dolayı sizlere teşekkür etmek istiyorum. Bugün de önemli bir konuyu Abdurrahman Bey sizlerle paylaşacak” diyerek konuşmasına başlayan Serteser, Milletlerarası Ticaret Odası hakkında bilgi verdi. Serteser, “Milletlerarası Ticaret Odası, Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra kurulmuştur. Oda’nın temelleri 1919’da atılmış, Oda’nın ilk toplantısı ise 1920’de gerçekleştirilmiştir. 100’üncü yılını kutlayan Milletlerarası Ticaret Odası’nın temel işlevi, uluslararası geçerli ticaret ilkelerini oluşturmak, bu konudaki duyarlılığı yaygınlaştırmaktır” dedi.

ICC TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU

İki dönemdir ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu’nda yer aldığını kaydeden Serteser, “Ben iki dönemdir Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu’nda yer alıyorum. Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu Bey’dir. O’nunla birlikte Yönetim Kurulu’nda yer almaktan onur duyuyorum. Sayın Hisarcıklıoğlu, Milletlerarası Ticaret Odası’nın Dünya Yönetim Kurulu’nda da iki dönem üst üste görev yapmıştır ki bu görev en fazla iki dönem üst üste yapılabiliyor. Milletlerarası Ticaret Odası Dünya Yönetim Kurulu’nda çok önemli iş insanları yer almaktadır” şeklinde konuştu.

“ATSO KOBİ AKADEMİSİ’NİN EĞİTİM TAKVİMİNİ TAKİP EDİN”

Eğitimi verecek olan Abdurrahman Özalp’in konusunda uzman olduğunu hatırlatan Serteser, “Bugün bu eğitimi verecek Abdurrahman Özalp Bey, ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı’dır. Dış ticaret ve ekonomi alanında birçok esere imza atmış, birçok bankada üst düzey görevlerde bulunmuştur. Sayın Özalp’in vereceği eğitimin üyelerimiz için oldukça faydalı olacağına inanıyorum. Sözlerime son verirken, ATSO KOBİ Akademisi’nin hazırladığı eğitim takvimindeki eğitimleri takip etmenizde büyük yarar olduğunu vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı.

ÖZALP’DEN ÖNEMLİ TAVSİYELER

ICC Türkiye Bankacılık Komisyonu Başkanı Abdurrahman Özalp ise eğitime bazı tavsiyelerle başladı. Özalp, “ICC kurallarını bildiğiniz takdirde kolayca dış ticaret yapabilir, ödeme yöntemlerinde de zorluk yaşamazsınız. Mutlaka dünyanın her yerinde her mala ihtiyaç duyan insanlar vardır. Yeter ki siz araştırma yapmasını bilin. Temiz insanlarla ticaret yapın, teröre ve kara paraya bulaşmış kişilerle ticaret yapmayın. Bankalar da bu konuya önem veriyor; çünkü bu sistem dışında işlem yapamazlar. Dış ticaret yapan kişilerin uzmanlık belgesi almaları, sertifikaları takip etmesi önemlidir. ICC Academy’nin profesyonel sertifikasının alınması mesleğinize katkı sağlayacaktır. Blockchain teknolojisi hızlı ve yıkıcı bir şekilde geliyor; bunu da takip etmeniz gerekiyor. Bununla birlikte sosyal medyayı takip etmeli, kendinizi güncellemelisiniz. Ben çeyrek asrı aşkın bir süredir dış ticaret konusunda çalışıyorum, her gün yeni bir konu öğreniyorum” dedi.

Özalp, Dış Ticaret Ödeme Yöntemleri, Dış Ticaret Ödeme Yöntemlerinin Dünyada Kullanımı, Dış Ticarette kullanılan Temel Belgeler (Fatura, Konşimento, Sigorta ve Diğer), Dış Ticaret Ödeme Yöntemleri, Riskleri, Sahtecilik Olayları ve Önlemleri ve Yeni ICC Görüşleri başlıklarında ayrıntılı sunumlar yaptı. Eğitimi başından sonuna kadar takip edenlere Katılım Belgesi takdim edildi.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:52
Akşam 18:16
Yatsı 19:36