Hıfzıssıhha Meclisi Küresel Koronavirüs Salgınına Karşı Tedbirler Aldı

Afyonkarahisar Valiliği Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında,

AFYONKARAHİSAR 16.03.2020, 17:04
Hıfzıssıhha Meclisi Küresel Koronavirüs Salgınına Karşı Tedbirler Aldı

Hıfzıssıhha Meclisi Küresel Koronavirüs Salgınına Karşı Tedbirler Aldı

Afyonkarahisar Valiliği Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, İl Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz ve ilgili Kurum Müdürlerinin katılımıyla İl Sağlık Müdürlüğünde toplandı. Toplantıda il genelinde Koronavirüsüne karşı alınan tedbirler ile bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritasına ilişkin önlemler gözden geçirildi.

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs dünyayı etkisi altına almış durumda. Türkiye'de de kendini gösteren virüs nedeniyle çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. İlk andan itibaren sıkı tedbirler alan Türkiye’de alınan önlemler titizlikle sürdürülüyor. Küresel Koronavirüs salgınına karşı ulusal ve yerel tedbirler hızla hayata geçiriliyor. Afyonkarahisar’da risklere karşı güvenlik düzeyini en üst seviyeye çıkarabilmek için Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplanan Afyonkarahisar Valiliği Hıfzıssıhha Meclisi tüm olasılıkları ve riskleri gözden geçirerek, alınacak tedbirleri karara bağladı.

14 Gün Kuralına Uyulması Önemli

Toplantıda özellikle Umre İbadetinden ve Yurtdışından Dönen Vatandaşların dönüşlerinden itibaren 14 gün süresince acil sağlık durumu dışında evden çıkmaması evden çıkmalarını gerektirecek sağlık şikâyetlerinde öncelikle 112 ve sağlık müdürlüğünün bildireceği numaraları mutlaka aramaları, bu 14 günlük süre boyunca ziyaretçi kabul etmemeleri ve 14 gün kuralı hakkında Sağlık müdürlüğünce hazırlanacak ilan metninin gün içerisinde farklı zamanlarda tüm belediyelerce ilanen ve ilçe müftülüklerince camilerde halka duyurulmasının sağlanması kararları alındı.

Kararlara Uymayanlara Cezai İşlem Uygulanacak

Alınan kararlar gereği Belediyelerce cenaze ilanı yapılmayacak, defin işlemleri en az katılımla yapılacak. İlçeler arası ve şehir içi toplu taşıma araçlarına fazla yolcu alınmaması (ayakta) için trafik denetimleri artırılacak. Kurum ve Kuruluşlarının yer ve yüzey dezenfeksiyon işlemleri belediyeler tarafından yapılacak. Toplantıda ayrıca alınan kararlara uyulmaması ve Sağlık Bakanlığının talimatlarına riayet edilmemesi durumunda ilgili mevzuat gereği cezai müeyyide uygulanmasına karar verildi.

Sahte İçeriklere ve Resmi Olmayan Açıklamalara Dikkat

Sorunun kontrolümüz altında kalması ve özellikle yanlış ve güvenli olmayan bilgi paylaşımlarına karşı da güvenlik güçleri tüm önlemleri aldı. Yaşanan salgın sonrası sosyal medyanın farklı platformlarında Koronavirüs gündemiyle alakalı birçok asılsız iddia, yorum ve değerlendirmeler yapılmakta. Vatandaşların hassasiyeti suiistimal edilerek bahse konu içeriklerin hızla yayılımı gerçekleştirilmekte. Bu dezenformasyon ve manipülasyon unsurlarının yayılmasını engellemek ve kamuoyunun daha doğru ve etkili bilgilenmesini sağlayabilmek adına Valiliğimiz yetkili organları da çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Bu noktada sosyal medyayı etkin kullanan vatandaşlarımıza da büyük sorumluluk düşmektedir. Resmi kaynaklara itibar edilmesi, haber görünümlü tuzaklara düşülmemesi, kaynağı belirtilmemiş içeriklere itibar edilmemesi, sahte hesaplara dikkat edilmesi ve özelliklede ayrıştırıcı, kışkırtıcı mesajlara müsaade edilmemesi önem arz etmektedir.

Uyanık ve Dikkatli Olalım

Sağlık Bakanlığından geldiğini söyleyerek maske, önlük, koruyucu gözlük dağıtımı yapmak isteyen, Koronavirüs taraması ve bilgilendirmesi yapmak isteyen, Koronavirüse karşı evinizi dezenfekte edeceğini beyan edenlere karşıda dikkatli ve uyanık olmak gerekiyor. Aynı şekilde Bakanlıktan aradığını söyleyerek uzaktan eğitimle bilgilendirme yapmak isteyen ve adres, telefon ve kişisel bilgilerinizi isteyen kişisel itibar edilmemesi önem arz ediyor. Vatandaşların iyi niyetinden faydalanmak isteyen dolandırıcılık ve diğer suçlara meyilli kişilere karşı 155-156 ve 112 aracılığı ile kolluk birimlerine haber vermeleri gerekmektedir.

Afyonkarahisar Valiliği Hıfzıssıhha Meclis Kararlarına ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:03
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:17
Yatsı 19:37