Görgöz, "Kişilerin Değişmesiyle Ekonomi Değişmez, “Sistem” Değişmeli"

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, yazılı basın açıklamasında:

AFYONKARAHİSAR 26.11.2020, 14:52
Görgöz, "Kişilerin Değişmesiyle Ekonomi Değişmez, “Sistem” Değişmeli"

Görgöz, "Kişilerin Değişmesiyle Ekonomi Değişmez, “Sistem” Değişmeli"

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, yazılı basın açıklamasında:

“Piyasalar sıkıntılı, esnaf kan ağlıyor, vatandaşlar çaresiz. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi ve Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verileri, bireysel kredi borcu olanların sayısının geçen yılın aynı ayına kıyasla 2 milyon kişiden fazla artarak 33 milyon 643 bin kişiye ulaştığını , bireysel kredi borçları tutarının ise 840 milyar liraya yaklaştığını ortaya koydu. BDDK verilerinde batık kredilerin 150 milyar TL’yi aştığı görülüyor!

TBB Risk Merkezi’nin Eylül 2020’de bankalara bireysel kredi borçlusu kişi sayısının bu yıl 33 milyon 643 bin kişiye yükseldiğini, bireysel kredi borcu tutarının da 837 milyar liraya yükseldiğini gözler önüne serdi. Bireysel kredi borçlularının kişi başına ortalama borç tutarı da yaklaşık 6 bin TL artarak 18 bin liradan 24 bin liraya yükseldi.

Bireysel kredi borcu olup ödeyemeyenlerin sayısı 3,5 milyon kişiye yaklaşırken, yasal takibe intikal eden borç tutarı 23 milyar TL düzeyine çıktı. 27 milyona yaklaşan kredi kartı sahiplerinin toplam kredi kartı borç tutarı 133 milyar TL. Kart sahibi başına ortalama kredi kartı borcu tutarı ise yaklaşık 5 bin TL düzeyinde.

Korona salgını nedeniyle alınan kararlar çerçevesinde kredi ve kredi kartı borçlarının yasal takibe intikal ettirilmesi süresi 90 günden 180 güne çıkartıldı. Bu nedenle icra-haciz-yasal takip aşamasına geldiği halde uzatılan bu süre nedeniyle Risk Merkezi verilerine yansımamış olan çok ciddi batık bireysel kredi ve kredi kartı borcu olduğunu söyleyebiliriz.

İşletme sahiplerinin, ticari işletmelerin de çek-senet, borç ve vergi ödemelerinde çok ciddi zorluk çektiklerini görüyoruz. Rakamlara baktığımızda 11 milyar liralık çek karşılıksız çıkmış ve yasal işlem başlatılmış.

Yine, Eylül ayı itibarıyla 459 bin senedin ödenmediği için protesto olduğu görülüyor.

TBB Risk Merkezi’nin Eylül ayı itibarıyla 133 milyar TL olarak yer verdiği kredi kartı borçları tutarı ise BDDK’nın 13 Kasım haftası verilerinde 1,5 ayda 8 milyar TL artarak 141 milyar liraya çıkmış. Demek oluyor ki milyonlarca kişi yaşamını kredi kartlarını çevirerek sürdürmeye çalışıyor..

Vatandaşlar borçlarını ödeyemeyince, icra ve hacizle boğuşuyorlar.

19 yıllık Akp iktidarı, bu acı tablo karşısında vatandaşları yeni kredilere teşvik etmek dışında maalesef çözüm üretemiyor, yönetemiyor, 83 milyon savruluyoruz.

Siz istediğiniz kadar Merkez Bankası Başkanı değiştirin, Bakan değiştirin ekonomiyi düzeltemezsiniz. Çünkü sistem yanlış. Önce Sistemi değiştirmek gerekiyor.”dedi.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:24
Güneş 06:45
Öğle 12:53
İkindi 16:13
Akşam 18:51
Yatsı 20:07