“Gazetecilik çaresize çare olabilmektir”

Afyonkarahisar’da görev yapan basın mensupları ile gazetecilik mesleğine yeni adım atacak

AFYONKARAHİSAR 21.12.2021, 14:27
“Gazetecilik çaresize çare olabilmektir”

“Gazetecilik çaresize çare olabilmektir”

Afyonkarahisar’da görev yapan basın mensupları ile gazetecilik mesleğine yeni adım atacak olan gazeteci adaylarına yönelik eğitim programı başladı.

“Afyonkarahisar Yerel Medya mensupları Sertifikalı Eğitim Programı” 20-24 Aralık tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin şehir merkezinde bulunan Rıza Çerçel Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Her gün saat 19.00 ile 22.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan eğitim programında Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim elemanları tarafından basın mensupları ile gazeteci adaylarına haber fotoğrafçılığı, haber toplama ve yazma teknikleri, görüntü düzenleme ve estetik, dijital habercilik, Sosyal medya ahlakı ve etiği konularında eğitim veriliyor. Dersler Dr. Öğretim üyesi Sena Coşkun, öğretim görevlisi Fevzi Arda Ölmez, öğretim görevlisi Hayati Ulusay, öğretim Görevlisi Emin Paftalı tarafından veriliyor. Derslerin sonrasında meslekte tecrübeli gazeteciler tarafından genç gazeteciler ile gazeteci adaylarına yönelik sohbetler düzenlenerek, mesleki tecrübelerin aktarımı sağlanıyor.
Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, AKÜ Rektörlüğü, Afyon Gazeteciler Cemiyeti ve AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ortaklaşa düzenledikleri programda eğitim gören isimlere yapılacak sınav sonrası başarı sertifikası verilecek. Programın ilk ders ve sohbet toplantısı dün(pazartesi) gerçekleştirildi. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve AGC Başkanı Sezer Küçükkurt’un açılış konuşmasıyla başlayan eğitimde, AKÜ Öğretim görevlisi Hayati Ulusay tarağından verilen haber fotoğrafçılığı dersi yaklaşık 100 katılımcı tarafından ilgiyle dinlendi.
Ulusay’ın dersinin ardından gazetecilik mesleğinin tecrübeli isimleri Dinçay Doğar ve Arif Yağcı’nın sohbet etkinliği gerçekleştirildi. Doğar ile Yağcı genç gazeteciler ile gazeteci adaylarına tecrübelerini ve anılarını aktardı. Gazetecilik ve muhabirlik görevlerinin toplum açısından büyük önemi olduğuna dikkat çeken Gazeteci ve belgesel yapımcısı Arif Yağcı, “Sizler bir nevi Peygamber Efendimiz’in görevini üstlenmiş vaziyettesiniz. Efendimiz’in bir ünvanı da muhbir-i sadıka’dır. Yani doğruyu haber veren kişi. Gazeteciler, muhabirler doğruyu haber verenlerdir. Gazetecilik çaresize çare olmaktır, aç insanın karnını doyurabilmektir, yaralara merhem olmaktır. Ben gazeteciliğin en çok bu kısmını severim. Doğrudan ve vicdandan ayrılmadan mesleği yapabilirseniz kazanan siz olursunuz” dedi. Anılarından bahsederken Giresunlular Şehitliği başta olmak üzere Afyonkarahisar’daki unutulmuş şehitliklerin ihyası için çabalarından bahseden Yağcı, “İyi bir gazeteci olacaksanız tarihinizi, kültürünüzü ve milli değerlerinizi çok iyi bilmek zorundasınız. Şehitler diyarı Afyonkarahisar’da bir çok şehitliğimiz mahsundur. Bugün burada bu mahsunluğu giderme ve Afyonkarahisarımıza İstiklal Şeref Madalyası’nı kazandırabilme emanetini siz genç kardeşlerime teslim ediyorum” dedi.
Eğitimci ve gazeteci Dinçay Doğar ise Arif Yağcı’nın İstiklal Harbi’nden bahsetmesi bölümünden itibaren sözü alarak “Kurtuluş Savaşı’nı başlatan bir gazeteci, Hasan Tahsin’dir. Gazetecilikten para kazanamazsınız. Ama itibarlı bir meslek ve kişilik sahibi olursunuz. Siz gazeteciliğe girmekle ya sürüngenlerden olacaksınız, ya da süründürenlere karşı duracaksınız. Bunu bilerek bu mesleğe adım atmalısınız. Çok para kazanma beklentiniz varsa şimdiden mesleğinizi değiştirin, vaktinizi heba etmeyin. Yunan İşgaline karşı nasıl ilk kurşunu bir gazeteci sıkmışsa, o zamanlar Yunan’la işbirliği yapan gazeteciler de vardı. Bu durum bugün de böyledir. Günde 3 kitap okumayandan gazeteci olmaz, olmamalı” dedi. Yerel anlamda Afyonkarahisar basınının şehrin gelişimi adına önemli hizmetlerde bulunduğunu hatırlatan Doğar, “Bugün içerisinde bulunduğumuz Afyon Kocatepe Üniversitesi varsa eğer, rahmetli Gazeteci İbrahim Küçükkurt ile rahmetli Müftü Celal Yıldırım sayesinde vardır. Sizin dahil olacağınız meslek böylesi hayırlı çabalara da vesile alacak bir meslektir.” dedi.

Yorumlar (0)
banner659
0
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:13
İkindi 15:47
Akşam 18:10
Yatsı 19:31