Federasyon kuruluşuyla ilgili istişare toplantısı yapıldı

Afyonkarahisar ve ilçeleri dayanışma derneği'nde federasyon kuruluşuyla ilgili istişare toplantısı yapıldı

AFYONKARAHİSAR 30.07.2019, 17:15
Federasyon kuruluşuyla ilgili istişare toplantısı yapıldı

Federasyon kuruluşuyla ilgili istişare toplantısı yapıldı

Afyonkarahisar ve ilçeleri dayanışma derneği'nde federasyon kuruluşuyla ilgili istişare toplantısı yapıldı

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği genel merkezinde gerçekleştirilen istişare toplantısına Ankara'da bulunan dernek onur kurulu üyelerinin dışında çok sayıda Ankara'da yaşayan Afyonkarahisarlının katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıya davet edilen Afyonkarahisar milletvekillerinin bölgelerinde olacaklarını bildirdiklerini ve katılımcılara selam ve sevgilerini gönderdiklerini söyleyen dernek genel başkanı Mehmet Ali Özerkan yaptığı açılış konuşmasında "Öncelikle bugün burada bizleri yalnız bırakmayarak toplantımıza katılan geçmiş dönemlerdeki milletvekillerimizden Müjdat Kayayerli, Mahmut Koçak ve Halil Ünlütepe'ye, kurucu başkanımız İrfan Ünver Nasrattınoğlu'na ve tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Bugün mecliste bulunan değerli milletvekilerimizin, bürokratlarımızın ve daha çok sayıda hemşehrimizin katılımı ile gerçekleştirmeyi düşündüğümüz istişare toplantımızda derneğimiz için önem arzeden iki konuyu masaya yatırmak istedik.

Bunlardan birincisi 2005 yılında 8 Ege ilinin Ankara'da faaliyet gösteren derneklerinin biraraya gelerek kurdukları ve bugün Türkiye'de gerçek anlamda bir marka olan Egem Platformu'nun gelecek günlerde bir federasyona dönüştürülmesi konusuydu. Bugün ciddi anlamda itibar gören bu platformun federasyona dönüştürülmesi ile çıtayı daha da yukarılara taşıyarak, kurumsal bir kimlik kazandırılması neticesinde çok daha iyi noktalara gelmesi sağlanacaktır. Bir ikinci konu da bugün faaliyetleriyle çok ciddi çalışmalara imza atan derneğimizin, gerçekleştireceğimiz tüzük tadilatı ile bir taraftan Afyonkarahisarlı gençlerimize eğitim desteği sağlamayı amaçlarken, diğer taraftan ilimizin kültürüne ve turizmine sağlayacağımız katkılarla hem derneğimizin hem de ilimizin tanınırlığının artmasına katkı sağlamaktır." dedi.

Bu konularla ilgili derneğin kurucu başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu da "Federasyon olmak birlik, beraberlik ve dayanışma açısından çok önemli. Birlikten kuvvet doğar. Zaten platformun kurucu başkanı da olarak geldiği noktanın federasyon olmakla daha da iyi noktalara geleceğini düşünüyorum. Diğer taraftan dernek tüzüğünde yapılacak değişiklikle; gerek eğitim gören öğrencilerimize ve gerekse Afyonkarahisar kültür ve turizmine katkı noktasında dernek olarak çok daha önemli katkılar vermek mümkün olacaktır. Hatta bu amaçlar doğrultusunda derneğimize katkı bile alınabilir hale gelecektir." diye konuştu.

Afyonkarahisar 22. dönem milletvekillerinden Halil Ünlütepe de görüşlerinde "Federasyon çalışmaları hakkında dernek genel başkanına gereken yetkinin verilmesi hususunda ben de olumlu düşünüyorum. Demorasinin en güzel tarafı çoğulculuktur. Biz Afyonkarahisar kültürünü diğer illere taşırken, diğer illerin temsilcileri de kendi illerinin kültürünü tanıtacaklardır. Ankara'da faaliyet gösteren diğer Afyonkarahisarlı sivil toplum örgütleriyle görüş alışverişinde bulunarak isim tadiline gidilmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim." dedi.

Afyonkarahisar 21. dönem milletvekili Müjdat Kayayerli de çok güzel nüktelerle birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, "Birlik ve dayanışma çok önem arz ediyor. Derneğin isminden ziyade işlevine ve faaliyetlerine bakmak zorundayız. Fısıltı gazetesi şeklinde her yerde derneğimizi yüceltmek ve tanıtmak için hepimize önemli görevler düşüyor. Bizim gerek ilimizi, gerek derneklerimizi ve Afyonkarahisarlı sivil toplum kuruluşlarımızı çok yüceltmemiz gerekiyor. Bir kültür adamı olarak şunu söyleyebilirim ki; Afyonkarahisarımız'da kültür ve folklöre yönelik çok sayıda kıymetli değerlerimiz var. Ancak bizler pazarlama noktasında çok eksik durumdayız. Bunların bir şekilde hem ülke genelinde hem de dünya pazarlarında tanıtımının ve pazarlamasının yapılabiliyor olması lazım. Bu konuda bizlere düşen her türlü katkı ve desteği vermeye hazırız. Bu doğrultuda dernek çalışmalarını yakından takip eden birisi olarak, Afyonkarahisar kültürünün ve ekonomik değerlerinin tanıtımına sağladığı katkılardan dolayı dernek yöneticilerini kutluyorum." dedi.

Afyonkarahisar 22. dönem milletvekillerinden Mahmut Koçak da uzun zamandır yapmak istediği dernek ziyaretini gerçekleştirmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, federasyon olmanın önemine değindiği konuşmasında; "Bizler federasyon olarak amaçlarımızı insanlara doğru düzgün anlatamazsak bir tane değil beş tane de ferderasyon kursak amacımıza ulaşamayız. Sivil toplum örgütlerinde nicelikten ziyade nitelik önemlidir. Gerekli altyapısı olmadıktan sonra dernek de olunsa federasyon da olunsa birşey fark etmeyecektir. Derneğin Afyonkarahisarlı gençlerin eğitimi için sağladığı destekleri ve Afyonkarahisar'ın tanıtımı için yaptığı kültürel faaliyetleri çok olumlu buluyorum. Gelecekte daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıya katılan dernek üyelerinin de konuyla ilgili görüşlerini beyan etmelerinden sonra yapılan ikramların ardından, bu tür istişare toplantılarının çok önemli olduğu ve sık sık tekrarlanması hususunda görüş birliğine varılmasının neticesinde istişare toplantısı sona erdi.

Yorumlar (0)
7
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:06