07 Nisan 2012 Cumartesi 15:20
EROĞLU ”BOLVADİN’E DEV YATIRIMLAR YAPTIK”
EROĞLU”BOLVADİN’E DEV YATIRIMLAR YAPTIK”
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi, Milli Eğitim, Sağlık, Ulaştırma Bakanlıkları ve diğer kurumlar son 9 yılda Bolvadin’de büyük yatırımlar gerçekleştirdi.
 Bolvadin’in kalkınması ve halkın refah seviyesinin yükselmesi için içmesuyundan sulama suyuna, eğitimden sağlığa, çevreden tarıma pek çok alanda yeni yatırımlar gerçekleştirilirken ilçede en fazla yatırım yine Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapıldı.
Bolvadin’e hizmet etmek boynumuzun borcudur diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun bizzat takibi ve verdiği talimatlar doğrultusunda son 9 yılda Bolvadin’de önemli yatırımlara imza atıldı.
 Tamamlanan Bolvadin Özburun Göleti ve Sulaması ile YAS Sulama Şebekesi 6. Kısım projesi sayesinde toplam 9.000 dekar arazi suya kavuşmuştur. Özellikle Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, Bolvadin halkının talebi doğrultusunda yapılması için talimat verdiği Kurucuova Göleti ve Sulaması’nın inşaatı devam etmekte olup, bu yıl tamamlanacaktır.
Bin Günde Bin Gölet Projesi çerçevesinde Bolvadin’de de göletler inşa edilmektedir. 3.080 dekar araziyi sulayacak Kemerkaya Göleti ve Sulamasının önümüzdeki Aralık ayında inşaat ihalesi yapılacaktır. Yörükkaracaören Göleti ve Sulamasında ise planlama çalışmaları hızla devam etmektedir.
Eber Gölü, hazırlanan Sulak Alan Yönetim Planı ile tekrar hayat buldu. Adım adım uygulamaya konulan plan sayesinde göl tekrar eski canlılığını kazanırken, binlerce balık göle bırakıldı.
 Ülke genelinde “Taşkınlarla Mücadelede Hamle” parolasıyla taşkın koruma tesislerinin yapımına
hız veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bolvadin’de Dipevler Köyü, Taşlıdere Köyü, Akarçay Yan Dereleri 2. Kısım, Dişli Kasabası, Kurucuova Köyü, Kemerkaya Kasabası taşkın koruma tesislerini tamamlayarak bu yerleri taşkın zararlarından korumuştur. Büyükkarabağ Kasabası taşkın koruma tesisi ise önümüzdeki Ağustos ayında hizmete alınacaktır.
 Ağaçlandırma faaliyetlerinde ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Bolvadin’de 2003-2011 yılları arasında 59.770 dekar alanda ağaçlandırma çalışması yapılarak, 3.726.000 adet fidan dikilmiştir. 2012 yılında ise 14.150 dekar alanda ağaçlandırma faaliyeti yürütülecektir. İlçede 1 adet kent ormanı, 1 adet piknik ve mesire yeri, 1 adet köy ormanı ile 2 adet şehitler ormanı tesis edilmiştir. Vatandaşlarımıza alım garantili fidan üretimi yaptırılmış ve kendilerine ek gelir sağlanmıştır. Orman köylerinde yaşayan 56 aileye 82.200 TL ferdi kredi verilmiştir.
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hava tahmini ve erken uyarıları daha isabetli yapmak gayesiyle Bolvadin’e 1 adet meteorolojik gözlem istasyonu kurulmuştur. Çevre ve altyapı projeleri için 9 adet projeye toplam 3.071.497 TL maddi destekte bulunulmuş ve 2 adet çöp toplama aracı kazandırılmıştır.
 Bütün bunların yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun istek ve takipleri neticesinde İl Özel İdaresi ve diğer bakanlıklar tarafından Bolvadin’de daha pek çok yatırım gerçekleştirilmiştir. TOKİ tarafından alt ve orta gelir grubuna yönelik 272 adet konut inşa edilmiştir.
Eğitim alanında ise; Kocatepe Üniversitesi bünyesinde 4 yıllık Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu açılmış olup yeni hizmet binasının inşaat çalışmaları devam etmektedir. Türkiye’nin örnek projelerinden olan ve ilçede bulunan özürlü vatandaşlara hizmet veren Eğitim Uygulama Okulu ve
İş Eğitim Merkezi kazandırılmıştır. Ayrıca 3 okula toplam 19 ek derslik yapılırken, Bolvadin Kız Meslek Lisesi de yeni yüzüne kavuşturulmuştur. Mustafa Hüsnü Gemici Anadolu Öğretmen Lisesine
100 kişilik pansiyon ve TOKİ evleri civarına Ana Okulu yapım çalışmaları devam etmektedir.
Sağlık alanında ise 100 yataklı Bolvadin Devlet Hastanesi tamamlanarak hizmete alınmıştır. Yaklaşık 30 uzman doktorun vazife yaptığı hastaneye 2009 yılında tomografi, momografi, EKG ve efor cihazları kazandırılmıştır. Aile Sağlığı ve Toplum Sağlık Merkezi binasının ihalesi yapılmış olup,
bu yıl açılışı gerçekleştirilecektir. İl Özel İdaresi tarafından 1 adet ambulans ilçeye kazandırılmıştır. Yine İl Özel İdaresi tarafından 30 kişi kapasiteli Bolvadin Huzurevi hizmete alınmıştır.
53 km’lik Çay-Bolvadin-Emirdağ yolu tamamlanarak ulaşıma açılmış ve daha sonra bölünmüş yol çalışmalarına başlanmıştır. Tarım ve hayvancılık bakımından Bolvadinli çiftçilerimiz desteklenmiş ve yeni istihdam sahaları geliştirilmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bolvadinli çiftçilerimize 2003-2011 yılları arasında toplam 45.163.536 TL zirai destek verilmiştir.
 Bolvadin sanayisinin gelişmesi ve yeni istihdam sahaları oluşturmak gayesiyle, Bolvadin Organize Sanayi Bölgesi tamamlanmıştır. Böylece 2.300 kişiye iş imkanı sağlanmıştır. Vatandaşların resmi işlemlerine hız kazandırmak maksadıyla PTT Bank Şubesi kazandırılmıştır. Vatandaşların güvenliğini sağlamak için Mobese kurma çalışmaları devam etmektedir.
İl Özel İdaresi tarafından köylerin altyapısını güçlendirmek için 288 km yol, 15 adet içmesuyu tesisi,
4 adet içmesuyu deposu, 10 adet fosseptik inşaatı, 9 kanalizasyon şebekesi, 1 adet doğal arıtma ve
2 köye yer altı sulama tesisi yapılmıştır. Köylere toplam 65.000 m2 parke taşı döşemesi yapılmıştır. Ayrıca 1 adet itfaiye aracı kazandırılmıştır.
Bolvadin’e yapılan yatırımlar ile alakalı bir değerlendirmede bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yapılan bu yatırımların ilçe halkına hayırlı olmasını dileyerek, “Bolvadin’de yaptığımız yatırımlarla adeta destan yazdık, hemşerilerim yaptığımız yatırımları biliyor ve bizleri takdir ediyorlar. Bizler de Afyonkarahisar’ımızın her bir köşesine hizmet etmek gayesiyle durmadan ve yorulmadan çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
Son Güncelleme: 07.04.2012 17:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.