Dünya Emzirme Haftasında Her Bebeğe Bir Fidan

Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

AFYONKARAHİSAR 05.08.2021, 18:02
Dünya Emzirme Haftasında Her Bebeğe Bir Fidan

Dünya Emzirme Haftasında Her Bebeğe Bir Fidan

Afyonkarahisar Devlet Hastanesinde 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

Başhekim Mehmet Duran’ın destekleriyle, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatice Özsoy’un koordinasyonunda gerçekleşen etkinlikte, bir yandan anne sütünün önemine dikkat çekilirken, diğer yandan Türkiye'nin birçok bölgesinde meydana gelen orman yangınlarına dikkat çekilerek, geleceği yeşertmek adına il genelindeki ormanlık alanlara, doğan her bebek adına bir fidan dikileceği belirtildi.

Bilgilerimizi Güncelleyerek Çalışmalarımızı Sürdürüyoruz

Programın açılış konuşmasını yapan Başhekim Mehmet Duran, anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölümlerin, anne sütü ile beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla olduğuna dikkat çekerek; “Sağlık Bakanlığı ve UNİCEF işbirliği ile 1991 yılından bu yana emzirme konusunda çeşitli programlar düzenlenmektedir. Hastanemiz bünyesinde Kadın Doğum ve Çocuk Servisimizde, polikliniklerimizde,anne okulumuzda ve gebe eğitim okulumuzda donanımlı personelimizle emzirme, anne sütünün önemi ve danışmanlık ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu konuda tüm personelimiz ile yeniliğe açık şekilde bilgilerimizi güncelleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

İlk 6 Ay Anne Sütü Çok Önemli

Programda konuşan Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatice Özsoy: “Bebek için ideal bir bileşime sahip olan anne sütü ilk 6 ayda bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bebeği birçok hastalıktan korurken aynı zamanda bağışıklık sistemini geliştirir ve aşıların etkinliğini de artırır. Bebeği obezite, astım, alerji gibi birçok hastalıklara karşı korurken,çeşitli kanser türlerinin tedavisinde de oldukça etkili olduğu yapılan çalışmalarda görülmektedir” ifadelerini kullandı.

Sağlıklı Nesiller Sağlıklı Bir Çevre İle Var Olur

Programda sağlıklı nesillerin, sağlıklı bir çevreyle var olacağına vurgu yapan ve Ülke çapındaki orman yangınlarını büyük bir üzüntüyle takip ettiklerini dile getiren Özsoy: “Devletimizin imkanları ve destekleriyle kahramanca mücadele eden Orman teşkilatımız, AFAD, UMKE, itfaiye ekiplerimiz, belediyelerimiz, Türk Kızılayımız, mehmetçiklerimiz ve sağlık ordumuzla kısacası tüm Türkiye tek yürek olmuş durumda. Herkes elinden gelen gayreti gösteriyor. Bu talihsiz günleri dilerim en kısa zamanda atlatırız. Geleceğimizi daha yeşil yarınlara taşımak, yangınlar nedeniyle zarar gören alanlarımızı hızla yeşile döndürmek için bizlerde elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu kapsamda bizde yaklaşık iki yıl önce Orman İşletme Müdürü Mustafa Gökhan Us bey ile imzalanan protokol ile başlattığımız “Her Bebek Bir Fidan” projemizle, birlikte her bebek için adının verildiği bir fidan dikmeye devam ediyoruz. Proje kapsamında dünyaya gelen her yenidoğan bebeğimiz adına ilimizin farklı bölgelerinde fidanlar dikilerek, yeşil alanlarımızın artırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Bebeklerimizi Emzirerek, Doğayı Sahiplenerek Koruyalım

Programda bir anne olarak duygu ve düşüncelerini paylaşan Özsoy, tüm annelere seslenerek: “Unutmayalım; Her bebek bir fidan, bebeklerimizi emzirerek, doğayı sahiplenerek koruyalım” çağrısında bulundu.

Program kurulan standlarda yeni doğum yapmış annelere çeşitli hediyeler ve eğitici broşürlerin verilmesinin ve “Her Bebek Bir Fidan” sloganı ile annelere, bebekleri ile birlikte büyütecekleri fidan belgelerinin verilmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar (0)
banner659
11
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:19
Güneş 06:41
Öğle 12:55
İkindi 16:18
Akşam 18:58
Yatsı 20:15