04 Aralık 2016 Pazar 18:03
Demokratikleşmenin en önemli adımı
Demokratikleşmenin en önemli adımı

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hafize Özmen, Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” verilişinin 82'inci yıldönümü nedeniyle açıklamada yaptı. Özmen, kadınlara seçme hakkı verilmesinin Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli adımlarından biri olduğunu söyledi.
 
Kadın hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, onun eşsiz öngörüsü sonucu, 5 Aralık 1934’te, pek çok Avrupa ülkesinden çok önce kadınlara verilen bu hakkın, kadınlar açısından bir devrim olduğunu dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Hafize Özmen, bu hakkında Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli adımlarından biri olduğunu ifade etti.
KADINLAR OLMASI GEREKEN YERDE DEĞİL
Özmen, "Aradan geçen 82 yılda, biz kadınların kazanımlarını daha ileriye taşıması gerekirken, eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında önümüze konulan engeller sonucu gelinen noktada, maalesef olması gereken yerde değiliz. 
2015 Genel Seçimi sonucunda, biz kadınlar, TBMM’de sadece 76 kadın vekille yüzde 13 oranında temsil ediliyoruz. Nüfusun yarısı olan biz kadınlar, yasalar önünde erkeklerle eşit haklara sahibiz, ancak haklara ulaşmada eşit değiliz. Oysa daha çok kadın vekil demek, kadına yönelik şiddet, kadın istihdamı, eğitim gibi konuların daha fazla ele alınması ve çözüm üretilmesi demektir. Ne yazık ki hala “Temsilde Adalettin” ya da “Sonuçta Eşitlikten” söz edemiyoruz. “Anayasa önünde Kadın ve Erkek eşittir" demek yeterli olmamakta, kadınlar Anayasa ve yasalarla zorunlu kılınacak özel önlemlerle desteklenmedikçe “sonuçta eşitlik”ten söz edilememektedir. Oysa demokrasilerde en önemli iki unsur, eşitlik temeline dayalı Temsil ve katılımdır. Yani Eşit Temsil ve eşit katılımdır" dedi.
KADIN ERKEK EŞİT OLMALI 
Hayatın her alanında kadın ve erkeğin eşit olmadan toplumsal refah sağlanamayacağını belirten Özmen, "Toplumsal refahın sağlanması için kadınların siyasal yaşama katılımlarının önündeki pek çok engelin kaldırılması gerekmektedir. Kadınların eğitimden yeteri kadar faydalanamaması, çalışma hayatında yer alamaması, çalışanların ise erkeklerle eşit koşullarda olmaması en büyük engellerdendir. Türkiye, dünyada kadınların eğitim düzeyi açısından 104,
ekonomi ve fırsat eşitliği açısından 127, iş gücüne katılma oranı açısından 123. sıradadır. Türk kadını dünya sıralamasında her alanda bu kadar geride olmayı hak etmemektedir. Toplumsal cinsiyet rollerinin kadınlara dayattığı geleneksel değer yargıları, kadınların sadece eş olma ve annelik rolleri ile sınırlandırılması da önemli sorunlardandır. Oysa eğitim, kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda var olabilmelerinin en önemli aracıdır. Ne yazık ki AKP iktidarı kız çocuklarını okuldan uzaklaştıran düzenlemeleri bir biri ardına devreye sokmuştur. 4+4+4 eğitim sistemi, taşımalı eğitim sistemi, kız öğrencilerin beşinci ve altıncı sınıftan sonra eğitimlerini bırakmalarına sebep olmuştur. AKP, Kadın İstihdam Paketi ile, kadınları iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırarak, eve ve güvencesizliğe hapsedecek düzenlemeler yapmaktadır. Ayrıca kadınlar çalışma hayatında çoğunlukla kayıt dışı ve daha az ücretle çalıştırılmakta, çalışan kadın erkeklerle “eşit işe eşit ücret” alamamaktadır. Mevcut iktidar, kadınların kaç çocuk doğuracağına, nasıl doğuracağına, gece sokakta yürüyüp yürüyemeyeceğine, kahkaha atıp atamayacağına karar vermeye, kılık kıyafetine, zihnine, bedenine, kimliğine hükmetmeye çalışmaktadır" dedi.
İYİ ÖRGÜTLENMELİ, DAYANIŞMAYI GÜÇLENDİRMELİYİZ 
Özmen açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: 
"Kadınların önündeki bu engeller, kadının siyasal yaşama katılma konusunda erkeklere oranla çok daha fazla mücadele vermek zorunda kalmalarına neden olmaktadır. Kadınların bu konuda, bugüne kadar verdikleri mücadele çok çok değerlidir. Ancak gelinen noktada, Anayasa ve yasalarda var olan haklarımızı hayata geçirmek için daha iyi örgütlenmemizin, dayanışmamızı güçlendirmemizin, emeğimizi birleştirmemizin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yakın zamanda kız çocuklarının tecavüzcüsü ile evlendirilmelerinin önünü açacak yasa tasarısının geri çekilmesi, kadınların dayanışarak, güçlerini birleştirerek verdikleri örgütlü mücadelenin sonucudur. Yine, siyasi partiler yasasında, kadın lehine yasal düzenlemeler yapılması, seçim sisteminde kadınları engelleyen ayrımcı unsurların kaldırılması kadın ortak mücadelesi ile olacaktır. Biz inanıyoruz, "Dünya Yerinden Oynar, Kadınlar Birlik olsa" Birlik olacağımız inancıyla tüm kadınlara her alanda eşit özgür bir dünya diliyoruz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SANDIKLI LI ASLAN 2016-12-04 22:43:20

BU CHP ZİHNİYETİ İYİCE ŞAÇMALIYOR. ASLINDA EŞİT OLMAYAN EZİLEN ERKEKLER ANLIYORSUNUZ DA İŞİNİZE GELMİYOR.TEPEMİZE ÇIKTINIZ.CHP NİN KARIŞTIRMADIĞI BİR BU İŞ KALMIŞTI YAZIKLAR OLSUN DAHA NE İSTİYORSUNUZ ERKEKLERDEN KAZANIP ÇALIŞIP SİZİN GİBİ HAZIR YİYİCİLERİ BESLEYİP ERKEKLERE SARIYORSUNUZ CHP NİN SON ÇIRPINIŞLARI SİZİN GİBİ YÖNETİCİLERİ OLDUĞU SÜRECE BİTTİNİZ SAÇMALIYORSUNUZ HALK SİZİ İSTEMİYOR ANLAYIN ARTIK YENİLGİYE DOYMUYORSUNUZ BARİ KONUŞMAYIN SUSUN OBJECTİF OLUN ....