Balkanlar’da Lezzet Rüzgârı

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ve ekibi, kadim şehrimiz Afyonkarahisar’ın tarihini

AFYONKARAHİSAR 26.10.2021, 19:28
Balkanlar’da Lezzet Rüzgârı

Balkanlar’da Lezzet Rüzgârı

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ve ekibi, kadim şehrimiz Afyonkarahisar’ın tarihini, kültürünü ve yüzyıllardır süre gelen mutfağını tanıtmak amacı ile etkinlik düzenledi. Saray Bosna’da yapılan tanıtımın ardından bu kez de Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te program düzenlendi.

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek önderliğinde Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Afyonkarahisar Tanıtım Günleri” etkinliği düzenlendi. Tarihi Kurşunlu Han’da düzenlenen, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Başkan Yardımcılarımız Süleyman Karakuş, Benol Kaplan ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar’ın ev sahibi olduğu etkinliğe; Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Türk Demokratik Partisi Genel Başkanın ve Milletvekili Beycan İlyas, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

AFYONKARAHİSAR ANLATILDI

Şehrimizin zengin mutfağının yöresel lezzetlerinin de sunulduğu programda davetlilere Afyonkarahisar’a özgü tandır çorba, patlıcan musakka, keşkek üzerinde bütün et, kaymaklı ekmek kadayıfı ve vişne şerbeti ikram edildi. Programda şehrimizin kültür mirasları, ticari potansiyeli, sektörel faaliyetleri, sosyal yaşamı, gastronomisi ve fiziki özelliklerine yönelik bilgilerde paylaşıldı. Kültürlerin kaynaşması, Afyonkarahisar’ın tanıtılması hedefi ile yapılan etkinlikte açıklama yapan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın iç Ege’de merkezi bir konumda olduğunu belirterek şehrimizin tüm yolların kesişme noktası olduğuna dikkat çekti.

“620'YE YAKIN YÖRESEL ÜRÜNÜMÜZ VAR”

Afyonkarahisar’ımızın 620’ye yakın yöresel ürününün olduğunu konuşmasında davetlilere bahseden Başkanımız Zeybek, şöyle konuştu; “Bunların bir kısmı Türk Patent Enstitüsünce tescilindi. 30’a yakın ürünümüz ise tescil sırası bekliyor, diğerlerini de peyderpey dosyalarını hazırlayıp gönderiyoruz. 2019 yılında zengin bir mutfağa sahip olan Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri olabilmesi için önemli çalışmalar hazırladık ve UNESCO’ya müracaat ettik. 31 Ekim tarihi itibariyle 2019 yılında UNESCO tarafından dünyada 36 ilden, ülkemizden de 3 ilden birisi olarak Hatay ve Gaziantep’ten sonra gastronomi şehri ilan edilen üçüncü il olduk. Gastronomi şehri ilan edildikten sonra UNESCO’nun yaptırımlarını tek tek yerine getiriyoruz. Bu kapsamda son olarak 14 - 17 Ekim tarihleri arasında Afyonkarahisar Uluslararası Turizm ve Gastronomi festivalini gerçekleştirdik. Festivalimize muazzam bir katılım ve ilgi oluştu. Ünlü şefler ve sanatçıların da yer aldığı festivalimizi gelecek yıl da büyük bir coşku ile düzenlemeyi hedefliyoruz. Bosna Hersek ardından yurt dışı tanıtımları kapsamında sıradaki durağımız Makedonya oldu. Sizleri Afyonkarahisar sofrasında bir arada görmekten, şehrimizi sizlere anlatmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Misafirperverliğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Gastronomi ve Kültür Buluşmalarının bir sonraki durağı ise Karabağ’ın Şuşa şehri, Belçika ve Fransa olacak.

Yorumlar (0)
banner659
5
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:55
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06