Bakan Varank, İscehisar’da modern mermer fabrikası açılış törenine katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılan fabrikalar üzerinden yapılan eleştirilere değinerek,

AFYONKARAHİSAR 18.08.2022, 15:11
Bakan Varank, İscehisar’da modern mermer fabrikası açılış törenine katıldı

Bakan Varank, İscehisar’da modern mermer fabrikası açılış törenine katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılan fabrikalar üzerinden yapılan eleştirilere değinerek, “Emin olun şu anda yetişemiyoruz. Ama bakıyorsunuz birileri bizim yaptığımız bu işlere hep kulp takmaya çalışıyor. Bizim aldatmayla işimiz yok yani bizim yaptıklarımıza onların hayalleri bile yetişemediği için zannediyorlar ki; biz var olan fabrikaları açıyoruz” dedi.

Bakan Varank, Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinde Karamehmet Mermer Fabrikası açılış törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Varank, 2021 yılında temeli atılan fabrika yatırımının 2022 yılında faaliyete geçtiğini anımsattı. 40 milyon TL’lik bir yatırımla Türkiye'deki en teknolojik ve katma değerli mermer tesislerinden, bir tanesinin açılışını yapacaklarını ifade eden Varank, "Tabi biz bu açılışları gerçekleştiriyoruz. Emin olun şu anda yetişemiyoruz. Ama bakıyorsunuz birileri bizim yaptığımız bu işlere hep kulp takmaya çalışıyor. Yani bizim yaptıklarımıza onların hayalleri bile yetişemediği için zannediyorlar ki; biz var olan fabrikaları açıyoruz. Eskiden beri çalışan fabrikaları yeniden açıyoruz. Ya da olmayan fabrikaları açıyoruz. Ama eğer Türkiye'de yatırım, üretim, istihdam var mı? Nasıl oluyor bu işler diye merak edenler varsa basın karşıda biz buradan çağrı yapıyoruz gelsinler yeni açtığımız fabrikayı ziyaret etsinler. Türkiye'de yatırım oluyor muymuş? Görsünler" dedi.

“Türkiye 250 milyar dolar ihracatı bu sayede yakaladı”

Girişimcilerin her zaman yanında olduklarını dikkat çeken Bakan Varank, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Gördüğünüz gibi bizim aldatmayla işimiz yok. Aldatmak başkalarının siyaseti. Biz müteşebbislerimizin bu işlerinin önünü açmak için varız. Burada Organize Sanayi Bölgesini destelerimizle önünü açtık. Buralara çok farklı imkanlar sağladık. Bu firma yatırımlarını yaparken devlet yanında durdu. Teşvik belgelerini, desteklerini verdi. Dolayısıyla bu ekonomi bu sayede bu noktaya geldi. Türkiye 250 milyar dolar ihracatı bu sayede yakaladı."

“Ülkeye döviz kazandırıyor”

Mermer ihracatı konusunda Afyonkarahisar’ın önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Bakan Varank, “Burada yerin altında boş yatan mermer yatakları artık ekonomiye kazandırılıyor. Bu firma üretiminin yaklaşık yüzde 90'nını ihraç ediyor. Ülkeye döviz kazandırıyor. Eskiden bu halde gönderdiğimiz mermerleri artık işleyip katma değerli hale getirip gönderiyoruz satıyoruz. İşte bu tesis onlardan bir tanesi. Ben tabi firma sahibine de bir söz vereceğim oda bir söylesin bakalım Sanayi ve Teknoloji Bakanı kamuoyunu mu? kandırıyor. Yoksa gerçekten yatırım yapmış mı?"

Tesisin açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi

Bakan Varank’ın ardından konuşan Karamehmet Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Özcan ise 40 milyon TL’ye mal olan fabrikada mevcut 400 çalışana ilave olarak 100 çalışanın daha istihdam edileceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından tesisin açılış kurdelesi Bakan Varank’ın yanı sıra Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, milletvekilleri ve belediye başkanları ile protokol üyeleri tarafından kesildi.

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:28
Güneş 06:49
Öğle 12:52
İkindi 16:08
Akşam 18:44
Yatsı 20:00