ATSO’da video konferansla toplantı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2020 yılının Mart ve Nisan

AFYONKARAHİSAR 01.05.2020, 23:00
ATSO’da video konferansla toplantı

ATSO’da video konferansla toplantı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2020 yılının Mart ve Nisan ayları olağan toplantıları, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci yönetiminde, video konferans aracılığıyla yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “2020 yılının Mart ve Nisan ayları Meclis toplantımıza hepiniz hoşgeldiniz. Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Konuşmama geçmeden önce Türkiye Büyük Millet Meclisimiz’in açılışının 100’üncü yılını, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Bu vesile ile Cumhuriyetimiz’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. Ayrıca yaklaşık 1 hafta önce idrak ettiğimiz Mübarek Ramazan Ayınızı, sevdiklerinizle beraber, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir şekilde geçirmenizi diliyorum” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla Mart ve Nisan ayları olağan Meclis toplantılarını video konferans yöntemi ile yaptıklarını belirten Merdivenci, “Bildiğiniz üzere alışılmadık bir süreçten geçiyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti’nde 2019’un son günlerinde başlayan yeni tip koronavirüs salgını, 2020 yılında neredeyse tüm ülkelere yayıldı. Ülkemizdeki ilk vaka 11 Mart’ta görüldü ve her gün Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca tarafından konu hakkında istatistikler paylaşılıyor. Bu süreçte ‘sosyal mesafe’ kavramı, gündelik hayatımızda yer buldu. Sosyal mesafe kavramı, yeni tip koronavirüsün yayılma hızını engelleyici mesafelerin korunması, bu çerçevede toplu faaliyetlerin de sonlandırılması anlamına geldi. Biz de bugün sosyal mesafeyi koruma amacıyla iki Meclis toplantımızı, yeni kullanmaya başladığımız video konferans yöntemiyle yapıyoruz. Katılımınız için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bu süreçten ekonominin de etkilendiğini vurgulayan Merdivenci, “Yaşadığımız koronavirüs süreci, sadece sağlığın korunması ile sınırlı değildir. Ekonomimiz de sosyal mesafe kuralı ve halk sağlığı için uygulanması mecburi olan sıkı tedbirler neticesinde durağan bir seyir izliyor.

Bazı işletmelerin faaliyetleri dururken, bazı işletmeler ise esnek çalışma sistemine geçti. Koronavirüs salgınının ekonomimize etkisini en aza indirmek için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. RifatHisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser olağanüstü bir gayretle çalışıyorlar. Sayın Hisarcıklıoğlu ve SayınSerteser’e teşekkür ediyorum. Sayın Başkanımız ile birlikte siz kıymetli Meclis Üyelerimiz ile sürecin olumsuz etkileri hakkında bir istişare toplantısı düzenlemiştik. Sizin taleplerinizi not ederek ilgili makam ve mercilere ilettik” ifadelerini kullandı.

Merdivenci, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu arada bir hatırlatma yapmak istiyorum: Tüm üyelerimiz, bizim de Oda olarak duyurduğumuz ekonomik düzenlemeleri incelemeli ve uygulamalardan yararlanmalıdır. Özellikle Kısa Çalışma Ödeneği, istihdamın korunması ve salgın sonrasında tam kapasite üretime geçilmesi için büyük bir fırsat sunuyor. Kısa Çalışma Ödeneği’nden mutlaka faydalanmanızı öneriyorum. Ayrıca takip ettiğinizi tahmin ettiğim TOBB Nefes Kredisi de KOBİ’lerimiz için ilk yıl ödemesiz bir finans desteği sağlıyor. TOBB Nefes Kredisi’nde Odamız’ın da katkısı bulunuyor. Yine bir kamu bankamızın da Can Suyu Kredisi, şahıs işletmelerimize ihtiyaç duyduğu sıcak paraya ulaşma imkanı sunuyor. Her iki krediden de yararlanabilirsiniz.”

Koronavirüs salgını dolayısıyla dünyada “yeni normal” kavramının gündeme geldiğini kaydeden Merdivenci, “2020 yılında ekonomimizin büyüme eğilimine girmesi bekleniyordu. Ancak yaşanan bu salgın dolayısıyla ekonomimizin bir süre daha sıkıntı yaşayacağı görülüyor.

‘Her şey eskisi gibi olsun’ demiyoruz, çünkü son günlerde sosyal mesafenin elden bırakılmadığı, teknolojiye daha uyumlu, ‘yeni normal’ tanımı üzerinde de duruluyor. Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgını sonrası dönemde ekonomilerin toparlanması ve istihdamın korunması için yol haritasını açıkladı. Bu yol haritasına göre ‘eski normal’e geri dönüş olmayacak. Hükümetler yeni ekonomik yapı ve daha fazla istihdam için harekete geçmeli.

Bu da gösteriyor ki yeni tip koronavirüs salgınının ardından oluşacak ‘yeni normal’, dünyamızın daha yaşanabilir hâle getirilmesi için yapılacak çalışmaların tamamını kapsayacak.

O nedenle, koronavirüs salgınını en kısa sürede atlatmamızı ve yeni normale en yakın zamanda ulaşmamızı diliyorum” dedi.

Merdivenci’nin açılış konuşmasının ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser söz alarak, koronavirüs salgınının Türkiye’de görüldüğü tarihten bu yana ATSO’nun yaptığı çalışmalar hakkında Meclis Üyeleri’ne bilgi verdi.

Serteser’in Meclis Üyeleri’ne hitap etmesinin akabinde 2020 yılı Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci gündem maddesine geçildi.

Toplantının ikinci gündem maddesinde 2020’nin Şubat ayı karar özetleri oybirliğiyle onaylandı.

Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2020’nin Şubat ayı Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi.

Toplantının dördüncü gündem maddesinde Yeni NACE Kodlarının Meslek Gruplarına Tanımlanması görüşüldü. Bu maddede ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, Meclis Üyeleri’ni bilgilendirdi. Dördüncü gündem maddesi, oybirliğiyle onaylandı.

Toplantının beşinci gündem maddesinde ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, Yönetim Kurulu’nun Şubat/Mart 2020 Faaliyetleri hakkında sunum yaptı. Türker’in sunumunun ardından ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, 2020 yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı başlattı.

Açılıştan sonra toplantının ikinci gündem maddesinde 2020’nin Mart ayı Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi.

Toplantının üçüncü gündem maddesinde ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, Yönetim Kurulu’nun Mart/Nisan 2020 Faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

Toplantının son maddesi olan “Dilek ve Temenniler” kısmında ATSO Meclis Üyesi Ali İhsan Çiloğlu, söz alarak koronavirüs salgınının bir an önce sona ermesi temennisinde bulundu.

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Dilek ve Temenniler” kısmının ardından Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.

SERTESER, KORONAVİRÜS SALGINININ EKONOMİYE ETKİSİNİ AZALTMAK İÇİN ATSO’NUN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Mart ve Nisan ayları olağan toplantılarında koronavirüs salgınının ekonomiye etkisini azaltmak için yapılan çalışmalar hakkında Meclis Üyeleri’ne bilgi verdi.

Serteser’in konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Sayın Meclis Başkanım;

Kıymetli Divan;

Kıymetli Yönetim Kurulu Üyelerimiz;

Değerli Meclis Üyeleri;

Sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Farklı bir ortamda Meclis toplantımızı yapıyoruz. Koronavirüs salgınından sonra belki bazı değişimler olacak ama ben en kısa zamanda Meclis toplantılarımızı, birbirimizin yüzünü görerek, elini sıkarak gerçekleştirmeyi ümit ediyorum.

Sizlere bilgilendirme yapmadan önce Türkiye Büyük Millet Meclisimiz’in açılışının 100’üncü yıldönümünü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Ayrıca Ramazan ayınızı da tebrik ediyorum. Ramazan Ayı’nın size, ailenize, sevdiklerinize, ülkemize ve tüm insanlığa huzur ve bilhassa sağlık getirmesini diliyorum.

Dünya ve ülkemiz, koronavirüs salgını dolayısıyla zor günler geçirmektedir.

Odamız, Koronavirüs salgınının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile temasa geçmiş ve üyelerimizden gelen talepleri hem TOBB’a, hem de diğer ilgili makam ve mercilere iletmiştir. Odamız, 17 Mart 2020 tarihinden bugüne 85 lobi faaliyetine imza atmıştır.

Bu süreçte ayrıca, Meslek Komitelerimiz’in Başkanları ve siz değerli Meclis Üyelerimiz ile video konferans yöntemiyle istişare toplantıları düzenleyerek sektörlerinizde yaşadığınız sıkıntıları not alarak yine TOBB ve diğer makamlara ilettik.

Oda ve Borsalar’ın ilettiği 60’ı aşkın sorun, TOBB’un girişimleri ile çözüme kavuştu.

Biz de çözüme kavuşan sorunları yerel gazetelere verdiğimiz Teşekkür İlanı ve sosyal medya mecralarımızdaki duyurularımızla kamuoyuyla paylaştık.

İşletmelerimizin bu salgından asgari ölçüde etkilenmesini sağlamak amacıyla TOBB Başkanımız Sayın M. RifatHisarcıklıoğlu gece gündüz demeden çalışıyor.

Sayın Başkanımız’a ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

Odamız’da Genel Sekreterimiz ve personelimiz bu süreçte üyelerimiz adına önemli çalışmalara imza attılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Koronavirüs salgınının ekonomik hayata, üretim ve istihdama tahribatını en aza indirmek ve ekonomiyi canlı tutmak amacıyla açıklanan ekonomik paketler ile ilgili Ar-Ge birimimize hizmetiçi eğitim verdik.

Ar-Ge personelimiz, üyelerimizi destek paketleri hakkında bilgilendirmektedir.

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkisini azaltmak üzere yaptığımız çalışmalar hakkında 16 Mart 2020’den bu yana 27 konuda kısa mesaj, 36 konuda elektronik posta olmak üzere 170 bin e-posta, 144 bini aşkın tekil kısa mesaj gönderdik.

Ayrıca salgının yayılmasını önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarını da sosyal medya mecralarımızda paylaştık.

Yine bu süreçte üyelerimize sektör sıkıntıları ve çözüm önerilerini bizimle paylaşmaları için internet üzerinden form bağlantısı gönderdik. Bu bağlantıya sorunları ile ilgili paylaşım yapan 34 firmamıza elektronik posta ile, 31 firmamıza telefon ile geri bildirim yaptık. Ayrıca 2 firmamızın sorunları hakkında da lobi faaliyeti yürüttük.

16 Mart 2020’den bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. RifatHisarcıklıoğlu’nunTOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Üyeleri, Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Üyeleri ile yaptığı toplantılarda da önerilerimizi dile getirdik.

Birkaç gün önce kamuoyuna açıkladığımız TOBB Nefes Kredisi için Odamız’dan214 adet faaliyet belgesi verdik.

Dinamik bir süreç yaşıyoruz. Her gün ekonomi ile ilgili yeni düzenlemeler yapılıyor. Bu toplantımız haricinde de karşılaştığınız bir sorun olursa, hem benim ile, hem Sayın Meclis Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile paylaşabilirsiniz. Biz de karşılaştığınız sorunun çözümü için elimizden gelen gayreti gösteririz.

Yorumlar (0)
banner632
banner633
13
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:53
Güneş 07:16
Öğle 12:47
İkindi 15:40
Akşam 18:07
Yatsı 19:25