ATSO 2021 Yılı Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2021 yılı Kasım ayı olağan toplantısı,

AFYONKARAHİSAR 26.11.2021, 15:31
ATSO 2021 Yılı Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

ATSO 2021 Yılı Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2021 yılı Kasım ayı olağan toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci idaresinde, küresel salgın kurallarına uygun olarak ATSO Meclis Salonu'nda düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Geçen ay kaybettiğimiz Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Ahmet Karakol’un yerine Meclis Başkan Yardımcımız Sayın Bekir Bayana TOBB Delegesi, Sayın Mehmet Sedat Çiftçi de Meclis Üyemiz olmuştur. Sayın Bayana ve Sayın Çiftçi’ye yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Bu vesile ile Afyonkarahisar’ın önemli bir değeri olan merhum Ahmet Karakol’a da bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Kasım ayı içinde Meclis Üyemiz Sayın Ali İhsan Çiloğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürdüğü Gecek Termal A.Ş.’nin Olağan Genel Kurulu’na katıldım. Gecek Termal A.Ş., küresel salgın koşullarına rağmen başarılı çalışmalara imza atıyor. Başta Sayın Çiloğlu olmak üzere Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum” dedi.

ATSO olarak iş dünyasının sorun ve çözüm önerilerini siyasi partilerle paylaştıklarını belirten Merdivenci, “Bildiğiniz gibi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sayın Faik Öztrak ve Ekonomi Masası heyetini Odamız’da ağırladık. Şunu açıkça belirtmem gerekir ki AK Parti başta olmak üzere tüm partiler iş dünyamızın dile getirdiği sorunları ve çözüm önerilerini dikkatle takip ediyor; yaşanan sıkıntıların geride bırakılması için büyük mücadele veriyorlar. İş dünyamızın sorunları ile yakından ilgilenen siyasi partilerimize, Milletvekillerimize ve Genel Merkez Yöneticileri’ne teşekkür ediyorum. Ayrıca, dünyanın en yeşil binası unvanını kazanmış olan ATSO hizmet binamız, birbirinden önemli toplantılara da ev sahipliği yapıyor. Bu konu bizi gururlandırıyor” ifadelerini kullandı.

Ekonomideki gelişmeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Merdivenci şöyle devam etti:

“Ülkemiz, yakın tarihinde görmediği bir ekonomik dalgalanma ile karşı karşıya. Türk Lirası, bu yılın Eylül ayı başından bugüne yüzde 26.2 oranında değer kaybetti. Değer kaybı, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 18 Kasım’da faizde 100 baz indirim yapması ile daha da arttı. Faizlerin düşürülmesi hepimizin ortak talebidir. Kimse yüksek faizin olduğu ekonomide yatırıma yönelmez. Ülkemizde, faizin indirilmesi dışındaki iktisadi araçların yeterince kullanılmadığı, bankaların Merkez Bankası’nın açıkladığı orandaki faizleri dikkate alarak hareket etmediği de biliniyor. Yüksek döviz kuru ve beraberindeki enflasyon, ekonomimizi yaralıyor. Fiyatlar konusunda iş dünyası da, ekonomi uzmanları da tahmin yürütemez durumda. Ekonomimizi sekteye uğratan en büyük sorun, bu belirsizliktir. Döviz kurunun tarihi rekorlar kırmasından sonra Türkiye’nin yüksek döviz kuru politikası ile yatırım çekeceğine ilişkin vurgular ise iş dünyasında beklenen yankıyı bulmadı. Bu planlama, 2018’den bu yana açıklanan Yeni Ekonomi Programı ve Orta Vadeli Program gibi ekonomi metinlerinde de yer almamıştı. Dolayısıyla, piyasalar bu stratejiyi ilk kez bugünlerde duydu ve şaşkınlık yaşadı. Döviz kurunun yüksekliğinin yanı sıra tüketiciye yansıyan enflasyon yüzde 20’lerin üzerinde seyrederken, üreticiye yansıyan enflasyon yüzde 50’lere dayandı. Üretici, maliyetini hâlâ tüketiciye tam olarak yansıtabilmiş değil. Yılbaşında enerji fiyatlarına gelmesi planlanan zamlar, her gün şahit olduğumuz akaryakıt zamları, buna bağlı olarak nakliye ücretlerinin artması hepimizi endişelendiriyor. Bu zor şartlarda, işverenler kadar işçi kardeşlerimizin de haklarının ve satın alma güçlerinin korunması büyük önem taşıyor. Şunu da üzülerek vurgulamak isterim ki: Böylesi bir belirsizlik, yüksek döviz kuru ve yüksek enflasyon sarmalındaki ekonomimizde, vergiler hafifletilmeden ücretlere yapılacak her zam, 2022’nin ikinci yarısından itibaren işsizlik olarak karşımıza çıkacak. İşverenin üzerindeki vergi yükünün alınması, işverenin üretime ve istihdama teşvik edilmesi, ekonomimize büyük canlılık getirecektir.”

Türkiye’nin karşılaştığı sorunları birlik ve beraberlikle aşacağına inandığını kaydeden Merdivenci, “Türkiye, elbette üreterek bu zor günleri aşacaktır. Birlik ve beraberlikle üstesinden gelinemeyecek engel yoktur. Toplumun her kesimine fedakârlık düşüyor. Ancak başta kamu maliyesinin ciddi bir tasarrufa yönelmesi, hukuka ve liyakate uygun atama ve çalışmaların yapılması, buna bağlı olarak yatırım ortamının iyileştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Merdivenci, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek'in öncülüğünde, Sümeyra Çiçek Hanımefendi'nin himayelerinde sürdürülen Kadın Kültür Evleri ve Kooperatifleri Projesi, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun düzenlediği "İşimizin Yarını" programında birincilik için yarışıyor. Yarışma ile ilgili oylama bağlantısına Odamız’ın sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüsnü Serteser, Dubai’de Dünya Odalar Kongresi’ne katıldığı için bu ayki Meclis toplantımıza iştirak edemedi. Kendisine Odamız’ı yurtdışında da temsil ettiği için teşekkür ediyorum.

Sözlerime son vermeden önce, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü de kutluyorum. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve hayatını kaybeden öğretmenlerimizi rahmet ve saygıyla anıyor; yaşayan öğretmen büyüklerimize de saygılar sunuyorum.”

Toplantının ikinci gündem maddesinde 2021’in Ekim ayı Meclis Toplantısı’nın karar özetleri, oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2021’in Ekim ayı Hesap Hülasası oybirliğiyle tasdik edildi.

Toplantının dördüncü gündem maddesinde, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Gül, Yönetim Kurulu’nun Ekim-Kasım 2021 faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

Toplantının son gündem maddesi olan “Dilek ve Temenniler” bölümünde Meclis Üyesi Ahmet Beşkardeş söz alarak mültecilerin eğitim planlamasının yapılması gerektiğini belirtti.

Meclis Üyesi Ahmet Hikmet Dönerkaya, demir ve çelik sektöründe hammadde sıkıntısının yaşandığını, ürün bulmakta zorluk çektiklerini belirtti.

Meclis Üyesi Ali İhsan Çiloğlu, ekonomide sorun yaşandığını ve toplumun her kesiminin tasarrufa yönelmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis Üyesi Cemil Uluışık, Türk Lirası’ndaki değer kaybının yıllık faizden daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Meclis Üyesi Halil Hasırcıoğlu, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde sorunların ve çözüm önerilerinin daha çok gündeme gelmesi gerektiğini kaydetti.

Meclis Üyesi İbrahim Sömer, mültecilerin çalışma hayatına katılımı konusunda kurumlar arasında iletişim kopukluğu yaşandığını, haftaiçinde ATSO’da yapılan toplantıda da iletişim kopukluğunun görüldüğünü belirtti.

Meclis Üyesi Mesut Tabak, asgari ücretin çalışanların hak ettiği şartlara getirilmesini; ancak işverenin üzerindeki yükün hafifletilmesi gerektiğini dile getirdi.

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Dilek ve Temenniler bölümünün ardından, katılımları dolayısıyla Meclis Üyeleri’ne teşekkür ederek toplantıyı kapattı.

Yorumlar (0)
banner659
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak 06:20
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:06