Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Hocalı katliamını andı

Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Üniversite teşkilatı tarafından

AFYONKARAHİSAR 10.03.2020, 16:09
Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Hocalı katliamını andı

Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Hocalı katliamını andı

Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Üniversite teşkilatı tarafından Hocalı Soykırımını anma programı düzenlendi. Programda konuşan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, “28 yıl önce, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında Ermeni çeteleri ve 366. Rus Motorize Alayı tarafından sahnelenen vahşet, 21’nci asrın en büyük facialarından ve felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir” dedi.

Ülkü ocakları Afyonkarahisar il başkanlığı üniversite teşkilatı tarafından 26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Hocalı Kasabasında, Ermenistan askeri güçleri tarafından vahşice katledilen Hocalıları andı. Anma programına MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş,MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, Ülkü Ocakları Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan YardımcısıAşkın Dinçer, Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Başkanı Timur Bayram, MHP İlçe Başkanı Fevzi Kartal, il ve ilçe yönetimi, Belediye Başkanları, STK Temsilcileri, üniversite öğretim görevlileri ve Üniversite öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program Kuranı Kerimin okumasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını Üniversitelerden Sorumlu İl Ocak Başkan Yardımcısı Hasan Özşahin yaptı.

“Azerbaycan bizimdir. Karabağ bizimdir. Tüm turan coğrafyası da bizimdir”

İçimizde kanayan, bir türlü kabuk bağlamayan, acısı dinmeyen tarihin en karanlık sayfalarındandır Hocalı; karanlığı bölen çığlıklarla, ağıtlarla 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan bir gecedir Hocalı” diyen MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Tüyler ürperten bir Ermeni vahşetidir. Hiçbir insanlığa sığmayan, vicdanın kabul edemeyeceği anlatırken kelimelerin dahi kifayetsiz kaldığı katliamdır. Karnı burnunda çaresiz Azerbaycanlı kadınlar, genç kızlar hazan yaprağı gibi titriyorlardı. Çocuklar titriyorlardı. Gözlerini kan bürümüş Ermeni askerlerinin hamile kadının karnındaki bebek ile ilgili “bu kız mı, oğlan mı” iddiasına girdikten sonra, kadıncağızın karnının kasaturayla yarıldığı, insanlığın öldüğü yerdir Hocalı… Aynı dakikalarda Hocalı’nın başka bir sokağında tek kale futbol maçı hazırlığı vardı. İki Azerbaycanlı kadın soydaşımızın kesik başını kale direği yapmışlar; top arayışına girmişlerdi. Başı traşlı bir çocuk bulup getirdiklerinde ise Ermeni askeri sevinçle bağırmıştı. “Bu hem saçsız, hem de küçük, iyi yuvarlanır kopartın.” Koparttılar… Çocuğun gövdesi ayrı, başı ayrı yere düşmüştü. Çocuğun başını alıp top olarak oynadılar. Kocalarının önünde eşlerinin öldürüldüğü, annelerinin önünde oğullarının katledildiği vahşi Ermeni askerlerinin cinayetlerine bizzat şahit olan görgü tanıklarının anlattığı acı gerçeklerdir bunlar. Alçaklar bu kanlı kumarı yaklaşık 100 yıl önce, Anadolu toprağında Kars’ta, Ağrı’da, Van’da, Erzurum’da da oynamışlardı. Irk aynı yöntem ve vahşette aynıydı. Ama o günden bugüne tarihte yaşananları saptırıp sözde Ermeni soykırımı yalanlarıyla dünyayı ayağa kaldırmaya çalıştılar. Ne kadar Türk düşmanı devlet varsa parlamentolarından Türkiye’yi suçlamak için kararlar çıkardılar. Ancak gerçeğin ne olduğunu tarihçiler ve bizler biliyoruz. Bu katliamda hayatını kaybeden tün soydaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet dilerim. Azerbaycan bizimdir. Karabağ bizimdir. Tüm turan coğrafyası da bizimdir. Sağ olun, var olun, Cenab-ı Allah’a emanet olun. Ne mutlu türküm diyene” dedi.

“21’nci asrın en büyük facialarından biri olarak tarihe geçmiştir”

Konuşmasına başlamadan önce Türk Dünyası’nın Bilge Lideri Devlet Bahçeli Beyefendi’nin selam ve iyi dileklerini ileten Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, “Bugün, 28 yıl evvel, Hocalı ’da yaşanan elem verici bir katliamın yıldönümüdür. 28 yıl önce, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabasında Ermeni çeteleri ve 366. Rus Motorize Alayı tarafından sahnelenen vahşet, 21’nci asrın en büyük facialarından ve felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Azerbaycan Türklüğü, ben insanım, diyen hiçbir vicdan sahibinin suskun ve seyirci kalamayacağı vahşice ve barbarca bir yıkıma maruz kalmıştır. Hocalı; soykırım düzmeceleri anlatanların, insan hak ve özgürlüklerini dilinden düşürmeyen melunların maskelerinin bir kez daha indiği yerin adıdır. Bu katliamın ardından bir milyon Azerbaycan Türk’ü, Karabağ ve yöresindeki yerleşim yerlerini boşaltmak, Ermeniler tarafından işgal edilen bölgelerden göç etmek zorunda kalmıştır. Ancak sözde Ermeni soykırımı şakşakçıları Hocalı’dan hiçbir şekilde söz etmemekte, bir milyon kardeşimizin yaşadığı bu mağduriyete gözlerini yummakta, kulaklarını tıkamaktadırlar. Bu durum hayatımız boyunca pek nadir karşılaşacağımız bir alçaklık ve ikiyüzlülük örneğidir. Biz Türk milletinin tarafında olacağız. Turan coğrafyasının safında duracağız. Dün olduğu gibi bugün de bulduğumuz her fırsatta tarihî gerçekleri haykırmaya; zalimlere, zulmün yanında duranlara karşı yürüttüğümüz amansız mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu uğurda bedelse ödeyeceğiz” diye konuştu.

Bayram plaket takdim etti

Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkan Yardımcısı SiracYaguboğlu Hocalı katliamı hakkında bilgiler verdi. Yapılan konuşmaların ardından tiyatro gösterisi ve şiir dinletisi ile program devam etti. Program sonunda Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Başkanı Abdurrahman Timur Bayram Milletvekili Taytak’a ve Genel Başkan Ateş’e plaket takdim etti.

Yorumlar (0)
banner632
banner633
13
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:51
Güneş 07:14
Öğle 12:47
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:27