Afyonkarahisar Kent Müzesi araştırmaları

“Afyonkarahisar Kent Müzesi” bir yerel yönetim hizmeti olarak 2009-2019 yılarında iki dönem

AFYONKARAHİSAR 26.09.2019, 15:32
Afyonkarahisar Kent Müzesi araştırmaları

Afyonkarahisar Kent Müzesi araştırmaları

“Afyonkarahisar Kent Müzesi” bir yerel yönetim hizmeti olarak 2009-2019 yılarında iki dönem Belediye Başkanlığı görevini yürüten Burhanettin Çoban tarafından kentin tarihi, kültürel ve sosyolojik birikimini korumayı ve tanıtmayı hedefleyen bir kültür hizmeti projesidir. Projede tarihî dokuya uygun içerisinde müze, sergi, konferans, kütüphane, atölye ve satış salonlarının bulunması tasarlanmıştı.

Projeye Afyon Kocatepe Üniversitesi dahil edilerek Kent Müzesine temel oluşturacak kültürel ve doğal varlıkların belirlenmesine ilişkin 24.03.2016 tarihinde protokol yapılarak projenin akademik çalışmalarının hazırlanması ve gönüllülük esasına göre bir çalışma ekibi oluşturulması için Doç. Dr. Turan Akkoyun koordinatörlüğe, Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş ile Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Karazeybek getirilmiş, 23 Araştırma Projesi belirlenmiştir. Araştırma Projelerinde akademik çalışmalar devam ederken gelişmeler Koordinatör tarafından 2017 yılında Alanya Alaeddin Keykubad Üniversitesi'nde düzenlenen II. Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu ile 2018 yılında şehrimizde düzenlenen VIII. Uluslararası Afyonkarahisar Sempozyumu'nda bilim dünyasıyla paylaşılmıştı. Belirlenen araştırma projelerinden 18’i tamamlanmıştır.

Tamamlanan ilk 10 araştırma projesi Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı tarafından Afyonkarahisar Kent Müzesi Araştırmaları Cilt I. başlığı altında, Doç. Dr. Cihad Cihan'ın editörlüğünde 2018 yılında yayınlanmıştır. Bu eser Ü. Aygördü tarafından Online erişime de sahip Karabük Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi'nin 9. cilt 2 numaralı Eylül 2019 tarihli sayısında tahlil edilmiştir. Tahlil edilen eserin denetimden geçtiği hakem kurulunda akademik camiadan şu isimler yer almaktadır: Ali Gazel, Ercan Taşkın, Ferudun Ata, Mustafa Kemal Şan, Özdemir Koçak, Safiye Elif Korcan, Vehbi Günay, Alper Başer, Eyup Başkale, Ayşe Aydın, Necdet Bilgi, Ufuk Uğur, Celalettin Vatandaş, Esra Değerli Sarıkoyuncu, Mevlüt Çelebi, Mustafa Güler, Özer Küpeli, Şuayip Özdemir, Yusuf Ayönü, Burhan Kılıç, M. Zahit Yıldırım, Hakan Yılmaz, Nilgün Nurhan Kara, Selim Pullu.

Bölüm yazarları arasındaki akademisyenler: Arkeolog Ümit Emrah Kurt; Genel Türk Tarihçisi Cihad Cihan; Osmanlı Tarihçisi ve Siyaset Bilimci Zelkif Polat; Osmanlı Müesseseleri Tarihçisi Mustafa Karazeybek; Uzman Yusuf İlgar; Türkiye Cumhuriyeti Tarihçisi Turan Akkoyun; Sinema Akademisyenleri Hakan Yılmaz ve Sena Çoşkun; Sosyolog Mehmet Karakaş, Hüseyin Koçak, Aslıhan Akkoç, M. Salih Danış ve Songül Alkan; Ekonomist Fikret Yaman ve Semih Açıkgözoğlu.

Kitap tahlilinde eser için "hem Afyonkarahisar halkına tarihi mirası hatırlatırken hem de Afyonkarahisar üzerine yapılacak yeni akademik çalışmalara da kaynaklık edecektir" vurgusuna yer verilmiştir.

Yorumlar (0)
10
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:54
Güneş 07:17
Öğle 12:46
İkindi 15:39
Akşam 18:06
Yatsı 19:24