30.11.2020, 15:41

Vefat Eden Müslüman Kişiyi Alkışlamak Ve Taziyede Bulunmak

Vefat Eden Müslüman Kişiyi Alkışlamak Ve Taziyede Bulunmak

Bilgisizlikten mi? , cahillikten mi? Yoksa bazılarından görüp taklit ettiklerinden mi? Ölen kişilerin arkasından söylenen sözler hiçte birbirini tutmadığı ve bazı kişilerin ölenlerin yakınlarına taziyede bulunurken yanlış söylemlerde bulunduklarını duydum. Gazeteye verdikleri ilanlarda bile yanlış yazıldığını gördüm. İlmihalleri okudum, araştırma yaptım. Doğrularını anlatmaya çalışacağım. Bilmeyenlerin öğrenmesi, bilenlerin de bilgilerini tazelemiş olacağını düşündüm.

Her insanın yaşamı sonunda ölüm mutlaka başına gelecektir. Cenazelerde taziyede bulunan kişilerin bazıları “toprağı bol olsun “ demektedir. Ölen Müslüman kişiler için “Allah rahmet eylesin” denir. Toprağı bol olsun” tabiri ise gayri Müslimler için söylenmektedir. Nedeni de tövbe süresinde müşriklerin ölüleri için af ve mağfiret dilemek yasaklanmış olmasıdır. Bundan dolayı Müslümanlar için “Allah rahmet eylesin ve makamı cennet olsun, Allah günahlarını af etsin” diye dualar edilmektedir. Müslüman olmayan gayri Müslim birisi için de “toprağı bol olsun denilir” Çünkü peygamberimizin mübarek ifadesiyle “kabir ya cennet bahçelerinden veya cehennem çukurlarından olur.” Kabire konulan mümin kişiler kendilerini saray gibi bir mekanda hissederler. İnanmayanların yeri dardır, çünkü onlar cezalıdırlar. Diye hadisler vardır.

Müslüman olan ölenler için “toprağı bol olsun “ sözü katiyen söylenmez. Bu söz ancak gayri Müslim’in öldüğünde söylenir. Diğer bir hususta ölen Müslüman kişinin arkasından cenazenin alkışlanmasıdır. Bu da yanlış bir harekettir. Alkış yapmak bize güzel görünen, onayladığımız, destek verdiğimiz zamanlarda yapılan bir eylemdir. Bu nedenle Alkışlayan, Ölen kişinin öldüğüne sevinen manasına gelmektedir ki yapmamak lazımdır. Müslümanlar olarak bizler “Allah rahmet eylesin. Allah günahlarını af etsin, mekânı cennet olsun veya 3 ihlâs 1 Fatiha okunması tavsiye edilmektedir ve en doğrusu da budur. Cenazeyi alkışlayanlar genellikle cenaze namazını dahi kılmayan caminin dışında, bahçesinde bekleşen ve cenaze namazına dahi iştirak etmeyen kişilerdir.

Diğer taraftan Müslüman olmayan ölmüş kimseler anılıyorken Müteveffa diye anılırdı. Müteveffa Arapça bir kelime olup Müslüman olmayan kimseleri ölümünden sonra anarken kullanılan saygı sözüdür.

Yakın zamanlara kadar Müslüman ölüler için “ Allah rahmet eylesin” diğerleri içinde “toprağı bol olsun “ denilirdi. Şimdiki gazetelerdeki ölüm ilanlarında da bu deyimin bilinçsizce ve Müslüman ölüler hakkında da kullanıldığını okuyoruz. Yine cahilce veya bilmeyerek gayri Müslimlere de rahmetli “ Allah rahmet etsin “ deniliyor. Dinimize göre, gayrimüslime “Rahmetli” Allah rahmet eylesin” demek onu Müslüman kabul etmek büyük günah olduğu Fetva veren hocalarımız tarafından ifade edilmiştir. Bilmeyenler için belki bir şey ifade etmeye bilir fakat bilen kişiler söylenen kelimelerin günah ve yanlış olduğunu bildiği için tedirgin olurlar. Unutulmamalıdır ki tanıdık olsun veya olmasın ölen Müslüman kişilerin arkasından hayır duası edilmesi ALLAH RAHMET EYLESİN denilmesi okuyana da sevap kazandıracağını unutmamak gerekir.

SAYGILARIMLA

0532 6675701

Yorumlar (1)
Ali 2 ay önce
Harika bir yazi teşekkurler.MUslümanim diye gecinen ama İSLAM adina hıc bir seyden haberi olmayanlara iyi bir yazi
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:35
Güneş 08:00
Öğle 13:16
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:41