12.04.2021, 14:04

Vaka da, Ölüm Sayısı da Artıyor

Vaka da, Ölüm Sayısı da Artıyor

Mart ayı içerisinde korona virüse yakalananlar ve ölüm sayıları çok aşağılara kadar düşmüşken nisan ayında vaka sayısı elli binleri ölüm sayısı da günlük 200 lerin üzerine çıktığını gördük. Her geçen günde bu rakamlar yukarıya doğru çıkması bilim adamlarımızı da vatandaşları da korkutmaya başladı.

Ülke genelinde korona virüse karşı alınmış olan tedbirler son aylarda birden bire her ne olduysa yasakların kaldırılması vaka ve ölüm sayılarının da birden bire artmasına neden oldu. Yasaklar kalktıkça ülke genelinde covit-19 hasta tablosu her geçen gün artarak değişmeye başladı. Günlük ölenlerin sayısı da giderek artıyor. Hala daha maske takmakta ısrar edenler, bu yüzden sokakta, marketlerde toplu taşıt araçlarında münakaşalar, kavgalar yaşanmakta maske takmamak için adeta direnmektedirler. Sağlık bakanlığı, bilim adamlarımız bir tane maske takmanın da pek yeterli olmayacağını, iki maske takılmasının daha sağlıklı olacağını iddia ederlerken, hiç maske takmadan ortada maskesiz dolaşanları gördükçe duyarlı insanlarımız kahroluyor. Vaka sayıları her gün artmakta, vefat edenlerin sayısı günlük üç yüzlere doğru gittiği ülke genelinde vatandaşlar çaresiz bir şekilde korku içinde yaşamaktadırlar. Önümüzdeki hafta sonu virüsün pik noktasının patlayacağı ve ölüm olayları daha çok artacağı bu nedenle de evinize hiç kimseyi akrabanız dahi olsa kabul etmemenizi sizinde gitmemeniz gerektiği uyarılmaktadır.

Hafta sonları veya iki gün kapanmayla falan çözüm arayanlar ancak kendilerini kandırdıkları artık bilinmesi gerekirdi bunu bir türlü başaramadılar. Avrupa ülkeleri arasında artan vaka sayılarında ve ölüm olaylarında birinci sırada gitmekteyiz. Bu üç gün beş gün kapanmayla olacak bir iş olmadığını artık yetkili merciler bilmesi gerekir.Bu kötü durumun önlenmesi için, Enaz On günden aşağı olmamak üzere bir kapanma gerekmektedir. Duyarlı insanlarımız maskesine, mesafesine dikkat ederken diğer tarafta maskesiz dolaşanlar, kalabalık ortamlara girip birbirlerine sürünerek yürüyenler, bir marketin mallarında ucuzluk yaptığını duyan kişilerin birbirlerinin üzerine çıkacak şekilde marketin kapısına hücum etmeleri, lokantalar, kahveler, oyun salonları, düğünlerde omuz omuza halay çekmeler, sokak ve caddelerde yol kenarlarındaki kanepelerde diz dize oturanların devam ettiği müddetçe bu korona vaka tablosu değişmez daha da ileri gider Allah göstermesin.

Koruna virüsü, hasta birisinin öksürürken çıkardığı damlacıkların etrafa yayılması yoluyla diğer insanlara bulaşıyor. Bu nedenle hastalığı teşhis edilmiş birisiyle mesafeyi korumak çok büyük önem taşıyor. Kalabalık ortamdan kaçınmak, zorunlu hallerde etrafla ve çevredekilerle katiyen temas kurmamak, yemek veya benzerlerini paylaşımlı kullanmamak alınması önlemler arasında yer alıyor. Virüsün yayılmasını önlemek için gün içinde sık sık ve yemek yemeden önce mutlaka elleri sabunlu su veya dezenfektan ile temizlemek, mümkün olduğunca ellerle yüze dokunmamak alınacak tedbirlerin başında geliyor. Korona virüsün yayılmasını önlemek için alınması gereken bir diğer önemli önlem ise hasta olduğunu düşünen, hasta biriyle ilgilenen, hastalığın teşhis edildiği vakaların görüldüğü ülkelere seyahat etmiş kişilerin kendilerini evde izlemeye alması, zorunlu haller dışında dışarıya çıkmaması ve bu hallerde maske takması olarak öne çıkıyor. 14 gün kuralı ile hastalığın kuluçka süresi olan bu süre içinde kişilerin kendini izlemesi ve virüsün yayılmasını önlemesi gerekiyor. Bu kurallara harfiyen uyulduğu taktirde mutlaka faydası olacak ve virüs bize Allahın izniyle uğramıyacaktır. Bu kurallara uyulması bizi koruduğu kadar evimizdeki diğer aile bireylerimizi de koruyacağını unutmamamız gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

SAYGILARIMLA 05326675701

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:11
Yatsı 21:44
banner644