Uzmanlar uyardı: Kulak temizleme çubuklarından uzak durun

 Uzmanlar uyardı: Kulak temizleme çubuklarından uzak durun Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, kulak temizleme çubuklarından uzak durulmasını, bu çubukların iltihabı daha da arttırdığını söyledi....

13 Haziran 2015, 04:06
Uzmanlar uyardı: Kulak temizleme çubuklarından uzak durun
 Uzmanlar uyardı: Kulak temizleme çubuklarından uzak durun

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, kulak temizleme çubuklarından uzak durulmasını, bu çubukların iltihabı daha da arttırdığını söyledi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr.Mete Kıroğlu, kulak temizleme çubuklarından uzak durulmasını istedi.

Prof. Dr. Mete Kıroğlu, sıcakların artmasıyla birlikte insanların daha sık banyoya girdiğini, havuz ve denizlerde serinlik aradığını söyledi. Prof. Dr. Kıroğlu, "İnsanlar genelde duş ve havuz sonrası pamuk sarılı temizleme çubuklarıyla kulaklarını temizlemeye çalışıyor. Bu çok doğru değil. Bu çubuklar dış kulak yolundaki yararlı olan koruyucu salgıyı alarak, burada iltihap oluşmasını kolaylaştırır" dedi.

"HAVLUYLA KURUTUN"

Temizlik amacıyla kullanılan pamuklu çubukların kulağa daha çok zarar verdiğini anlatan Prof. Dr. Kıroğlu, şunları kaydetti:

"Bilgi sahibi olmayan insanlar temizlik yapmaya çalışırken kulaklarına daha çok zarar veriyor. Çünkü bu çubukları kullanırken, 'buşon' denilen kulaktaki iri kirler de farkında olmadan ileri doğru itilerek kulak zarına yapıştırılıyor. Kulağınız ıslaksa ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız havlu yardımıyla kurutabilirsiniz ama bu çubuklardan uzakdurun. Ayrıca kulak, burun ve boğaz sağlığı açısından da rutin doktor kontrolleri ve muayeneleri ihmal edilmemeli.

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı