27.08.2016, 03:17

ÜNLÜ YÖNETMEN METİN ERKSAN KUYU FİLMİNİ DİNAR’DA ÇEKMİŞTİ

ÜNLÜ YÖNETMEN METİN ERKSAN KUYU FİLMİNİ DİNAR’DA ÇEKMİŞTİ

ÜNLÜ YÖNETMEN METİN ERKSAN KUYU FİLMİNİ DİNAR’DA ÇEKMİŞTİ

                                   Yeşilçam’ı Yeşilçam yapan usta yönetmenlerden biri olan Metin Erksan

            4 Ağustos 2012’de 87 yaşında yaşamını yitirmişti.

           Ben, yakından tanıdığım bu büyük sinema ustasıyla olan anılarımı ölümünden sonra bazı dergilerde ve belediyemizin web sitesinde sayfalar dolusu anlatmış, bazı fotoğrafları da bu yazılarda kullanmıştım.

         Şimdi, ölümünün dördüncü yılında Metin Erksan’ı yeniden anmayı, Dinar’da çevirdiği KUYU filmi günlerini sevgili okurlarıma önceki yazılarımda yayımlanmış ve yayımlanmamış fotoğraflarıyla anlatmayı istiyorum.

          Aslında yazmak istediğim başka konular da vardı, onları birkaç aylığına erteliyor, gerek yeni kitabımNedret Gürcan’a edebiyatçı mektupları”nın eylül ayı beklentisi, gerek Kurban Bayramı arifesi ve yaz dinlencesi günlerini yaşamak için ağustos ayında ölümlü Metin Erksan’ı öne almalıyım diye düşündüm.

           Metin Erksan Usta’yı değerli edebiyatçı- yazar dostum, hemşehrim Fakir Baykurt’un  “Dinar’da sana şair dostum Nedret Gürcan faydalı olacaktır” önerisiyle 1959 yılında “Nehir ve Uygarlık” adlı belgesel filmini çekmek için Dinar’a geldiği gün tanıdım. Çekimi Büyük Menderes Nehri’nin çıktığı kaynak olan Suçıkan’dan başlayıp, nehir boyunca sürecek, geçtiği yerlerdeki kültür varlıklarını içine alarak Söke’de son bulacaktı.

ndrtagstos (3)

(Lütfen bakınız bu belgeselin çekildiği günlerde Erksan’la beraber ve Dinarlı meraklıların fotoğrafına)

             Ünlü adını ise 1952’de Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun halk ozanı Aşık Veysel’in yaşamı üzerine hazırladığı“Karanlık Dünya” filminin sansüre takıldığı sıralarda duymuş, ilgilenmiştim.

          Metin Erksan’la sonraki “merhabamız” Fakir Baykurt’un Burdur’un Akçaköyünde çevrilen “Yılanların Öcü” adlı ünlü filmle,  1962 yılında oldu. Yılanların Öcü’nü çevirmye giden bir otobüs dolusu film ekibi Dinar’da akşam yemeği molası verdiler. Metin Erksan, yardımcıları ve oyuncularıyla Hakkı’nın İmren lokantasında buluşup sarıldık.

ndrtagstos (5)

           Fotoğrafta görüldüğü gibi de birkaç gün sonra Dinarlı arkadaşlarla bir minibüsle Fakir’in Akçaköyü’ne Yılanların Öcü’nün çevrilmesi sahnelerini akşama dek izledik.

               Metin Erksan o gün bana söz verdi: “Senin güzel ilçende, o Suçıkan’ın suyunda ve eteklerinde bir film yapacağım, bana yardımcı olur musun?…” dedi. “Olurum” dedim.

             Sözünde durdu, 1963’de “Susuz Yaz”ı çekmek için ekibiyle ve Hülya Koçyiğitle Dinar’a geldi. Onlara çok sevdiği Suçıkan dahil bir jeep üstünde iki gün ilçenin ve yakın köylerinin suyu bol olan yerlerine götürdüm. Sonunda Işıklı’yı beğendiler. Birçok fotoğraf aldılar. Metin Erksan’ın kararını beklemek zaman aldı. Hülya Hanım, uzak ve köylük bir yer  diye Işıklı’yı istememiş. Necati Cumalı’nın “Susuz Yaz” ı Urla’nın Bademler köyünde çekildi.

             Birçok filmine ödül almış değerli yönetmen, rejisör Erksan’ın Dinar’da film çekme isteği sürüyordu. Nihayet 1968 yazında karar verdi, yazıştık, anlaştık  ve tüm ekibi ile ilçeye geldi. Onlara rahmetli Dr. Hasip Dayıoğlu’nun istasyon köprüsü yakınında sol bölümde iki katlı evi eşi Ayten hanımın oluruyla kiraladık. Tüm oyuncular eve yerleşip filme başladılar.

          Metin’le hemen her saat beraberdik. Yaz günleri fabrikamız geceli gündüzlü çalışıyor,

       işten ayrılmam zor…  Bir yandan da Belediye Başkanı Ali Veziroğlu’nun vekiliyim. Sık sık Meclis toplantıarımız oluyor. Ama, Dinar’ın ünü, kültürü ve Dinarlıların bir fimin nasıl çevrildiğini görmeleri için bu filmin çevrildiği 3,5 aylık sürede çoğu kez işimi aksatıp onlarla birlikte oldum.

      İlk günlerde Kaymakamımız Fahri Yücel ile Belediye Başkanımız Ali Veziroğlu’nu film ekibi ile ziyaretimizden sonra hem Metin Erksan’a hem oyunculara yakın ilgi gösterdiler. Ardından belediye yardımları başladı.

         Belediyelerin sanat etkinlikleri, sanat festivalleri ve sanatsal yarışmalar  düzenlemeleri, bulundukları kentlerde belediye başkanlarının sanatçıları teşvik ve desteklmenin, kültürel ortama nitelikli eserler kazandırmaları bir oranda kamu görevi olmalı.

         Bu gerçeği biz Dinar’da yaşadık yaşıyoruz. (Not: Bu sanat- edebiyat etkinliklerini Belediye Başkanımız Saffet Acar da göreve geldiği günlerden bu yana en iyi şekilde yapmakta)

           Filmin Kuyu sahnesi için ilçede ve yakın köylerde bir gün boyunca uygun yer aradık. Yönetmen Metin Erksan gördüklerini beğenmedi. Biliyordum, aklı Suçıkan’da idi…

         Örneğin finalde filmin en önemli sahnelerinin çekileceği kuyuyu nerede kazacaktık? Sorun oldu. Metin, bana belediye başkanını ve Suçıkan’ın Menderes Fabrikasına bakan düzlüğünü işaret etti.  O gün heyecanla Ali Veziroğlu’nu yeniden ziyaret ettik. Metin sıkıntılı durumunu anlattı. Ali Bey daha Metin’in dileğininin yarısında belediye mühendisini çağırarak KUYU filmi için Metin Ekrsan’ın isteklerini, Suçıkan dahil yerine getirilmesini istedi.

             Metin bu anlayıştan ötürü Belediye Başkanına sarılarak teşekkür etti. Kuyu belediye ekipleriyle bir günde kazıldı ve filmin önemli son sahnelerinin çekimine Suçıkan’da başlandı.

             Metin sanat adına ve aşkına bu değerli anlayış için gerek Belediye Başkanı Ali Veziroğlu’nun, gerek Dinarlıların ve benim film çekimleri boyunca kendilerine gösterilen ilgiden ötürü jenerikte, yani filmin başında bizlere teşekkür yazısı koydu.

           Önemli oyuncular, Hayati Hamzaoğlu, Nil Göncü, Aliye Rona, Demir Karahan’dı.

       Dinar’dan da şimdi adlarını anımsayamadığım birkaç kişi ve kasap Nazif Ergenç de küçük roller aldılar.

       Dinarlılar ve yakın kentlerden gelen meraklılar KUYU filminin ilçede ve Karakuyu gölünde yapılan, kılı kırk yararcasına uğraşılan çekimlerini günlerce izlediler. Metin Erksan’ın oyunculara karşı hem çok hoşgörülü hem affetmez tutumu beğeni kazandı. Bir sahnenin en iyi olması için verdiği emek ve oyunculara döktüğü tatlı dil hemen her yerde bu etkinlik konuşuldu. Bütün oyuncular da halk tarafından büyük ilgi gördü.

         Kızım üç yaşlarındaydı. Filmin başrol oyuncusu Nil Göncü’nün kucağından düşmedi. Fotoğrafta görüldüğü gibi ailemizle sıcak dostluk kurdular.

           Üç buçuk ay sürdü filmin çekimleri. KUYU filminin senaryosunu Metin Erksan bir gazete haberinden esinlenip hazırlamış. Filme Kur’andan bir ayetle girer: “Kadınlara iyilikle davranın. Filmin mesajı buydu. Yaban bir adamın bir kadın üzerinde uyguladığı şiddeti sergilemekte. Hayati Hamzaoğlu (Osman rolünde), aynı köyden, delileer gibi tutkun olduğu Fatma’yı (Nil Göncü) dağa kaldırır. Fatma teslim olmaz… Film, Osman’ın Fatma’ya ağaca bağlayıp zorla tecavüzü ile sürer. Ama Fatma’nın intikanı acıdır. Osman su almak için kuyuya indiğinde üzerine taş ve kaya parçalarını yağdırarak  öldürür. Sonra da kendisini asar…

       Filmcilerin vedası:

         Dinar ve çevresindeki çekimler bitti. Kuyu oyuncularının bir bölümü oyunları bittiğinde  ayrılmışlardı. Kalanlarını götürmek için  İstanbul’dan gelen minibüs Cumhuriyet Alanı’nın kenarında bekliyordu. Minibüsün çevresini kalabalık halk sarmıştı. Alkışlarla uğurlamak istiyorlardı.

        Metin Erksan: “Sevgili ve aziz Dinarlılar, sizlerden ayrılmak zamanı geldi. Misafirperverliğinize, bizlere kucak açmanıza binlerce teşekkür, sizleri unutmayacağız. Kaymakam Bey, Belediye Başkanımız ve bizleri her açıdan mutlu eden değerli şair dostum Nedret Gürcan’a yeniden minnet ve şükran…”.

            Minibüs Dinar’dan ayrılırken daha da kalabalıklaşan Dinarlıların alkışları sürüyordu…

           Yazım tarihi: 10 Ağustos 2016

          Ve beklenmeyen bir acı:

         Nil Göncü başarılı oyunculuğundan sonra tüm oyuncularla İstanbul’a döner. Bu güzel kız, başarılı, tiyatro eğitimli  yıldız oyuncu, Dinar’da “Sevmek Zamanı” filmin galasında gördüğümüz Nil Göncü yirmi dört yaşında ansızın bağırsak düğümleenmesiyle yaşamını yitirdi. Acı haber onu yakından tanıyan Dinarlıları, sanat ve sinema dünyasını ağlattı.

          Fotoğraflar KUYU filminin yönetmeni Metin Erksan ve oyuncularının Dinar’da Metin Erksan’ın ünlü bir filmi olan “Sevmek Zamanı”nın galasından görüntüler. Erksan bu galayı da Dinarlılara armağan etmişti. Dinar Ticaret Odasının karşısındaki büyük yazlık sinema boşluğunda binlerce Dinarlının katılımıyla yapılmıştı. Unutlmaz bir sanat gecesiydi…

       Kuyu filmi o günlerde henüz perdeye aksetmemişti. Ekip filmi bitirdikten çok sonra KUYU da Adana’da aldığı ödülle ünlenmişti.

FOTOĞRAFLARIN  VE GAZETE YAZISININ AÇIKLANMASI

ndrtagstos (2)

1-7 Kasım 1968 günlü  EGE Ekspres gazetesinin KUYU filmiyle ilgili manşet haberi

ndrtagstos (3)

2- Metin Erksan’ın Suçıkan’dan başlayan Nehir Ve Uygarlık filminin çekiminde Metin  Erksan, Nedret Gürcan ve meraklı Dinarlılar, çekim ekibi dağ başında

ndrtagstos (4)

3- Nehir ve Uygarlık Filminin Dinar Suçıkan eteklerinde başlayan çekiminde Nedret Gürvcan, Metin Erksan, oturanlar asistan Fikret Uçak, Dinarlı şoför Enver

ndrtagstos (5)

4- Yıl 1962 Metin Erksan’ın Yılanların Öcü filminin çekiminde Dinarlı sanat severler bir minibüs dolusu Fakir Baykurt’un Burdur- Akçaköyündeler. Erol Taş, Fikret Hakan, asistan Fikret, yanında Zerbank Md. Hüsyin Sakaoğlu, yanında Dr. İbrahim Demirelli, altta yargıç İlhami Aslan altta Nedret Gürcan ve öbür Dinarlılar,

ndrtagstos (6)

5- Dinar Suçıkan’da KUYU filminin son sahnesinde Nil Göncü ve Hayati Hamzaoğlu’nu taşla boğup öldüreceği kuyu başındalar

ndrtagstos (7)

6- KUYU filminin Karakuyu gölünde çekilen bir sahnesi

ndrtagstos (8)

7- Metin Erksan, KUYU filmini bitirdikten sonra Dinar’dan ayrılmadan ünlü filmi “Sevmek Zamanı”nının galasını armağan olarak Dinar’^da yaptı. O geceyi binlerce Dinarlı izledi. Gecenin açılış konuşmasını Nedret Gürcan yapıyor.

ndrtagstos (9)

8- Nedret Gürcan çiçekle Metin Erksan’a teşekkür ediyor

ndrtagstos (10)

9- KUYU’dan bir süre sonra talihsiz bir ölümle yaşamını yitiren değerli ve güzel oyuncu Nil Göncü gala gecesi konuışmasını yapıyor

ndrtagstos (11)

10- Nedret Gürcan Nil Göncü’yü Dinarlılara anlatıyor, Demir Karahan sırada

ndrtagstos (12)

11- Hayati Hamzaoğlu anlatılıyor, Nil Göncü dinliyor

ndrtagstos (13)

12- Nedret Gürcan Demir Karahan’ı anlatıyor, Nil Göncü dinliyor

ndrtagstos (14)

13- Nedret Gürcan KUYU oyuncularına teşekkür çiçeği veriyor

ndrtagstos (15)

14- Sevgili Nil Göncü evimizde, kızım Etil kucağında. Film çalışmaları sonunda her gün gelip Etil ile oynuyordu. Yanında asistan Fikret, yanında kardeşim Yavuz, Nil’in yanında yeğenimin eşi Müheyya, baldızım Nuray, eşim Nuran ve ben.

ndrtagstos (16)

15- Demir Karahan ile ailemiz kişileri beraberler

ndrtagstos (17)

ndrtagstos (18)

  • 6/12/ 1968. İstanbul’da Aynur Aydan ve Demir Karahan’la ve fotoğraf arkası yazıları

ndrtagstos (19)

ndrtagstos (20)

  • Aynı tarihte İstanbul’da Aynur Aydan, Demir Karahan ve fotoğraf arkası yazıları

ndrtagstos (21)

  • Demir Karahan’ın ithaflı fotoğrafı

ndrtagstos (22)

  • İstanbul!da KUYU filminin tüm ekiple kutlandığı gecede Metin Erksan ve yapımcı Sami Şekercioğlu

ndrtagstos (23)

  • İstanbul’da aynı gece KUYU’nun kutlanması fotoğrafı Metin Erksani Nedret Gürcan, Ağah Özgüç ve öbürleri

ndrtagstos (24)

  • Metin Erksan’la “Sevmek Zamanı” filminin galasında. Fotoğraf yazısı:

“Senelerdir süren dostluğun Dinar’daki belgesi. Nedretciğim, sevgilerimi sunarım” 17. 9. 1968

Yorumlar (0)
banner632
banner633
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:15
Öğle 12:47
İkindi 15:41
Akşam 18:09
Yatsı 19:26