21.02.2021, 16:45

ÜLKE GENELLİNDE TARIM BİTTİ

ÜLKE GENELLİNDE TARIM BİTTİ

Dinar’da eskiden çoğunluk çiftçilikle uğraşan evinin geçimini tarlasını ekerek, üreterek topraktan elde etiği mahsulden sağlardı. Tohum, gübre, yakıtta anormal artışlar Her geçen yıl çiftçi tarlasını ekmekten, dikmekten vazgeçti ve sonunda tarlalar satıldı iskân sahası içine alındı ve tarım bitti. Ülke genelinde topraktan çıkan başta halkın yiyeceği ekmeklik buğday olmak üzere çok mahsul vatandaşın ihtiyacını karşılar ve artanı dış devletlere satılırken bu gün ekmeklik buğdayı maalesef dışarıdan Rusçadan ithal etmek durumunda kaldık.

Tarım bitti. Son zamanların en moda terimi bu çiftçiden köylüye, iş insanından büyük akademisyene, bürokrattan siyasetçiye herkesin ortak düşüncesi aynı; tarım can çekişiyor. Neden diye sorduğumuzda herkesin bir çırpıda peş peşe sıralayacağı o kadar sebep var ki, eğitim enerji, maliyet köy arazi derken bütün yollar aynı kapıya çıkıyor. Tarım politikaları, yanlış politikalar yüzünden tarım artık kendine yetemeyen bir ülke durumuna düştük. İhracat yaparken ithalat eden duruma yelken açtık. Bakarımsınız; ismini bile kaç kez değiştirmişiz. Tarım orman Bakanlığı, Tarım orman ve köy işleri bakanlığı, tarım köy işleri gıda ve hayvancılık ve son olarak yine Tarım ve Orman bakanlı. Bunun önüne veya arkasına ilaveler tekrar yapılır mı bilemiyorum.

Dinar'dan bir örnek vermek isterim; daha düne kadar memleketin yerlileri tarafından çok ta iyi tanınan Mesut acar, Mehmet âli cirit, Gönbeler, Mustafa Türkoğlu, İbrahim Uslu, Dinçer Acar eski Salı pazarının kurulduğu kasaplar halinin olduğu yerde pazartesi günü ikindi vakti mevsim sebze ve meyvelerini satmak için sergi acarlardı. Hatta Mesut acar İzmir den getirdiği fidanlarla enginarı bile yetiştirmiş ve pazara satış için çıkarmıştı. Şimdi bırakın bu sebzeleri yetiştirmeyi bir bağ nane, bir bağ maydanoz satan kalmadı. Kiminin tarlası satıldı, kimininkine bina dikildi hala tarlası duranlar da ekip. Dikmiyorlar. Dinar Saz mevkisindeki tarlalar o kadar kıymetliydi ki fiyatları duyan alıcıların dudakları uçuklardı. Bu mevkilerdeki tarlalarda yetişen pancarlar on kilonun üzerinde rekor kırıyordu. Dinarın fakiri gündelikçi olarak bu pancar tarlalarında sökümü, kesiminde çalışır evinin nafakasını çıkarırlar ve kimseye muhtaç olmadan yaşarlardı. Çiftçinin pancar parasından oğlunun düğününü yapar, esnafa borcu varsa öder, her türlü ödemeler pancar parasından Sonraya bırakılır milletin yüzü güler çiftçide, o şehirde bulunan esnafta rahat bir nefes alırlardı.

Ne oldu da köylünün, çiftçinin ekimine, ürettiğine ektiğine, diktiğine yasaklar getirildi ve ülke genelinde tarım bitti. Yalnız Dinarda yüzlerce çiftçi pancardan para kazanıyorken ekilmesine yasaklar getirildi ve sonunda şeker fabrikaların satılmasına kararlar alındı. Yalnız pancar mı ekilmeyen, buğday, mısır, arpa, fasulye, nohut aklınıza ne gelirse dışarıdan alıyoruz. Yediğimiz ekmeklik buğday bile Rusya’dan geliyor. Eski ailelerden bazıları şehirlerde bile evinin balkonunda çiçek yerine saksıda maydanoz, nane yetiştiriyorlar hatta bazıları domates, biber bile yetiştirenler var. Çiftçilik ülkemizde maalesef bitmiş köydeki vatandaş da şehre göç etmeye başlamıştır. Bu nedenlerle de işsizlik bir kat daha ülkemizde kendisini göstermiş üniversite mezunlarımız bile iş bulamaz bir duruma düşmüşlerdir. Tarım politikamızın yeniden gözden geçirilmesi ve acil olarak çare bulunması lazımdır.

SAYGILARIMLA

0532 6675701

Yorumlar (0)
-1
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 06:08
Güneş 07:29
Öğle 13:16
İkindi 16:22
Akşam 18:53
Yatsı 20:09