TERÖR NE İSTER?

            Her ne kadar, terör kendini meşrulaştırıcı bir takım fikirleri talep olarak sıralasa da, bunlar bir söylemden öte değildir. Etnik, dini, siyasi ve ya felsefi talepleri piyonluklarını gizlemek ve insanları ölmeye teşvik etmek gayesi taşır.
Terör, kelime olarak hepinizin de bildiği gibi; şiddet yoluyla halkı yılgınlığa itmek, bu yolla propaganda geliştirerek hedeflerine ulaşmaktır.
Oysa, terör yoluyla hedefine ulaşabilmiş örgüt yoktur. Ama terörden istifade ederek ülkelerin zayıf düşürüldüğü, uluslar arası güçlerin politikalarına ikna edildiği çokça görülür.
Eylem birliği kararı aldığı söylenen dokuz terör örgütünün hiçbir ‘ortak’ ideolojisi ve ya hedefi yoktur. Zaten çoğu operasyon kabiliyeti azalmış, marjinal örgütler konumuna düşmüş, taşeron örgütlerdir. 7.Haziran seçimleri öncesi HDP’den aday gösterilen bu örgüt temsilcileri, bugün PKK’ya lojistik ve ya istihbarat sağlamaktadırlar.
Bu örgütlerin kimisi etnik talepte bulunurken, kimisi anayasal düzeni yıkarak sosyalist düzen kurma hayalindedir.
PKK haricindekilerin daha önce yaptıkları eylemlere bakılırsa, arada ağa babalarının verdiği taşeron işleri, ücreti mukabili yaptıkları görülür. (Sabancı suikastı gibi).
Bugün bir araya geldiklerini açıkladıkları terör örgütlerinin, ortak bir nihai hedefi yok. Fakat, bugüne dair ortak bir niyetleri var: O da, hükümeti yıpratmak ve Türkiye’yi yönetilemez hale getirmek.
Gezi olayları, Kobani olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi, 7.Haziran sonrası terörün hortlatılıp insanları sokağa çıkarma girişimleri ve sonrasında sivil hedeflere yönelik kahpece eylemler…
Hepsinin hedefi, Türkiye’yi eskisi gibi yeniden iç sorunlarla yormak ve etrafını göremez hale getirmek. Sonrasında bu örgütlerin işvereni olanlar, bölgede yeniden paylaşım yaparken Türkiye’yi itiraz edemez hale getirmek…
Terör kirli bir savaş şeklidir. Terör asimetrik bir mücadele biçimidir. Terörün ilkesi yoktur.
Devletlerinse, ilkeleri vardır. Hukuku vardır. Dolayısıyla terör örgütünün davrandığı gibi davranamazlar. Zorlukta tam burada başlar.
2015 Temmuz’undan beri bölgede yeni bir eylem tarzı geliştirmeye çalışıyorlar. Meskun mahalde çatışmak ve sivil halkı yıldırmak…
Diğer bölgeler de ise, yardımlaştıkları terör örgütleri ile birlikte kahpece bombalamalarla, halk üzerinde yılgınlık ve bıkkınlık oluşturmaya çalışmak…
Şimdiye kadar bir bölgede askeri hedeflere saldıran terör örgütü, özellikle geçtiğimiz yazdan beri sivillere ve sivil hedeflere saldırıyor. Bu da aldıkları ihalenin büyüklüğünü gösteriyor.
Peki biz ne yapabiliriz?
Terör karşısında en küçük yılgınlık ve ya bıkkınlık göstermemeliyiz. 40 yıldan fazla zaman zaman yükselen terör dalgası, kardeşliğimize gölge düşüremedi. Bundan sonra da asla düşürmemeli…
Siyaset kurumunu güçlendirilmelidir. Bu menfur saldırılardan siyasi sonuç elde etme basitliğine düşülmemelidir.
Siyasi ayrılıklarımız bugün birbirimizin önüne koyulacak kadar derin değildir. Söz konusu olan, ‘teröre karşı tek ses’ olmaksa…
Terörün 7.Haziran seçimleri sonrası tekrar hortlatılmasının nedeni de, ülkede ki durumdan istifade Türkiye’yi kaosa sürüklemekten ibaretti. Özellikle Eylül ayı başında görülen çeşitli işyerlerine ve parti binalarına yönelik saldırılardan uzak durmak, temel ilke olmalıdır.
Hayatın normal akışını bozmaya çalışan canilere karşı, kardeşçe yaşamaya devam etmeliyiz.
Bir ve beraber olmanın gücü, sadece terörü değil her türlü kirli hesabı yerle bir edecektir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.