20.02.2020, 19:48 82

Telefon Şİrketlerinden Şikâyetler Çoğaldı

Telefon Şİrketlerinden Şikâyetler Çoğaldı

Telefon kullananların sayısı arttıkça telefon şirketlerinden şikâyetler de her geçen gün artıyor. Ücretini peşin ödeyerek kontur yükletenler bittikçe tekrar yükletiyor ama nasıl bittiğinin de farkında değiller. Faturalı hatlarda birkaç sene kalmak için taahhütlerde bulunup daha okumadan elektronik imza atıp ve şartları kabul edenlerin çoğunluğu çok fazla gelen faturalardan şikâyetçiler. Şirketlerin yazılı şartlarını kabul eden aboneler bazı telefon şirketlerinin beş, altı ay geçtikten sonra normalin dışında çok yüklü ücretlerin faturaya yansıtılması birçok vatandaşı mağdur etmektedir. Şirketlerin temsilcilerine şikâyete gidenler faturayı ödemenizi ve falan numarayı aramanızı önerirler. Aradığınız numarada derdinizi anlatacak bir yetkili buluncaya kadar sizi sekiz, on ayrı ayrı numaralara havale ederler, aradığınıza bin pişman olursunuz, zararın neresinden dönersem kar deyip şikâyetten vazgeçip yüklü gelen faturayı ödersiniz.

Cep telefonlarının piyasaya çıkmasıyla çevirmeli telefonlar çoğu evlerde iptal edildi, akabinde akıllı telefonlar ise konuşma dışında çok amaçlı olarak hizmet verdiğinden aile fertlerinin tamamı cep telefonu kullanmaya başladılar. Kontur yükletip telefon kullananların dışında telefon şirketleri aylık ödenecek olan miktarları düşük göstererek kampanyalar düzenleyip reklam üstüne reklamlar yaparak vatandaşların faturalı hatlara geçmelerini sağlıyorlar. Faturalı hatta girmek isteyenlere cazip teklifler ve itibar gösterip bayan şirket temsilcilerinin cezp edici diller dökerek düşük fiyatta anlaşılıp birkaç yıl şirkette kalma taahhüdü alınarak size imzalamanız için üç, beş sahifelik şirketin lehine yazılı şatları kabullendiğinize dair evrakları getiriyorlardı. Şimdi ise bu elektronik olarak yine okuyamadığınız boş tablete imza attırıyorlar. Tabii ki şirketin lehine bütün şartları kabul etmiş sayılıyorsunuz. Aradan beş, altı ay geçtikten sonra faturanıza her ay anlaşma gereği gelen ücretin bir buçuğu veya iki misli yazılı rakamları görünce şirketin temsilcilerine gidip fazla yazılmış olan faturanın durumunu sorduğunuzda size tatmin edici cevap maalesef vermiyorlar. Bu işi iyice araştırmak için bir yakınımın çalışmış olduğu şirketin temsilciliğe gittim ve bana çok can alıcı püf noktalarını anlattı.

- Soruların cevabını alabilmek için evvela ANNENİZİN KIZLIK SOYADI sorulmaktadır. Bunu size muameleniz yapılıyorken sormamışlardır bile fakat şimdi işi yokuşa sürmek için Anne kızlık soyadını mutlaka sorarlar, bilmiyorsanız size verilecek cevap hazırdır. “Annenizin kızlık soyadını bilmiyorsanız bunlara cevap veremeyiz” derler.

- Sizi ağlarına düşürünceye kadar tatlı dil kullanılıyor şartlara imza atıldıktan sonra fiyat artışı başta olmak üzere sorunlar çıkmaya başlıyor. YENİ GELEN MÜŞTERİLERE UYGUN ONLARCA SECENEK SUNULURKEN VAR OLAN ESKİ MÜŞTERİLERİNE EN PAHALI TARİFELERİ KULLANDIRIYOR SIKIŞTILARMI “MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARAYIN “DİYORLAR. ARASANIZDA HİÇ GÖRÜŞME YAPAMAZSINIZ, NE YAZIK ÇALIŞANLAR BİLE BU DURUMLARDAN MUZDARİPLER Kİ HATLARINI BAŞKA DEĞİŞİK OPERATÖRLERE TAŞIYIP ÜÇ AY SONRA ESKİ ŞİRKETLERİNE GEÇEREK KANPANYALARDAN YARARLANIYORMIŞ.

  • Cep telefonları yalnız konuşmak için tasarlanmamış her türlü hizmeti vermektedir. İnternet başta olmak üzere vatandaş Banka işlemini, yol tariflerini, oyun, sosyal medyadan haber almayı konuşmaların dışında birçok hizmet verdiği için her evde çoluk, çocuk büyüğü, küçüğü bütün insanların kullandığını bilen şirketler kendi çıkarlarını ön planda tutarak taahhütte bulunan aboneye istediği ek ücretleri fatura ederek tahsil etmektedir. Sistem tamamen müşterilerinin cebindeki parayı hedef alan bir sistem.

- Taahhüt ettiğiniz şirkette bir veya iki senelik kalma sözünüz dolduğunda başka bir operatöre geçmeniz halinde size iki veya üç ay daha fatura göndererek paşa gönülleri ne isterse onu yazıp sizden tahsil ediyorlar. Yapacağınız itirazları kabul etmezler, sıkıştılar mı size birkaç numara verirler” Müşteri hizmetlerini arayın” der işin içinden çıkarlar. Aradığınız numara itirazını dinlemez bile faturada yazılı parayı ödemenizi önerirler. Taahhüt ettiğiniz gün dolmadan başka bir şirkete geçerseniz o zamanda kabullendiğiniz şartı cezayı ödemek mecburiyetinde kalırsınız.

Yukarıda örneğini verdiğim yöntemlerle telefon kullananlar hep mağdur edilmektedirler. Cep telefonu kullananların tamamı şirketlerle sorun yaşamışlardır. Bende dahil olmak üzere Vatandaşlar bunlar ve benzeri konulardan şikâyetçiler fakat haksız olarak ödediği paraların hesabını sormak için çok uğraş veriyor lakin tatmin olacağız bir netice alamadığımız için de mecburen bıkkınlık getirip işin takibini bırakıyoruz. Abone fazladan ödediği paranın ne gibi bir işlem yaptığı için istendiğini bilmek hakkı, ancak çoğu zaman netice alamadan çok yüklü gelen faturayı ödemek mecburiyetinde kalıyor ve hiç bir şey olmamış gibi olayları unutup telefonu da kullanmaya devam ediyoruz.

SAYGILARIMLA…

05326675701

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 10 Nisan 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:22
Öğle 13:04
İkindi 16:43
Akşam 19:37
Yatsı 20:57