Şuhut Arızlı Göleti’nde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

DSİ Afyonkarahisar iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya,

ŞUHUT 26.09.2022, 17:58
Şuhut Arızlı Göleti’nde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

Şuhut Arızlı Göleti’nde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

                                                                              

DSİ Afyonkarahisar iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Afyonkarahisar ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Afyonkarahisar Şuhut Arızlı Gölet’inde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, çalışmaları devam eden Afyonkarahisar Şuhut Arızlı Gölet’inin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 750 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Gövde kil dolgu imalatları, rezervuarda kil blanket ve riprap imalatlarının devam ettiğini ifade eden Genel Müdür AKCA, Temelden yüksekliği 27 metre ve su depolama kapasitesi 750.000 m3 olan Afyonkarahisar Şuhut Arızlı Gölet’inin tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile dekar başına 1.500 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1.125.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:26
Güneş 07:54
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06