25.01.2021, 17:48

Sokağa Çıkma Yasağını Dinleyen Yok

Sokağa Çıkma Yasağını Dinleyen Yok

Korona virüs nedeniyle ülke genelinde Cumartesi ve Pazar günleri sokağa çıkmak yasak. Ama bakıyoruz caddeler insan kaynıyor. Yani yasakları dinleyen yok görevliler bu kişilere neden sokağa çıktıklarını sorduğunda “fırına ekmek almaya gidiyorum” yalanı hazır. Bu böyle davam ederse virüsün önüne geçemeyiz, hastalık devam eder ve ölümler de yüzlerin üzerinden aşağıya inmez. Mademki bu sokağa çıkma yasakları yapılacaksa taviz verilmeden sıkı bir şekilde yapılmalı Her vatandaş ihtiyacını Cuma gününden almalı sokaklar zaruret dışında tamamen iki gün yasaklanmalıdır.

Hala sokaklarda maske takmadığı için uyaran insanlara, görevlilere kafa tutan, takmamakta ısrar eden kişilere şahit oluyoruz. Bu sorumsuzlar yüzünden masum insanımız virüse yakalanıyor ve ölüm oranları hala yüzlerin üzerinde seyrediyor. Cumartesi ve Pazar günleri sokağa çıkma yasağı olduğu halde caddeler sokaklarda gezenler, alışveriş edenler, halay çekenler, kapalı yerlerde oyun oynayan sorumsuzlar cezaya bile aldırmadan yasaklara uyup evlerinden çıkmayan insanlarımıza zarar vermeye devam ediyorlar. En çok mağdur olan kişiler 65 yaş üstü tecrübeli ve tedbirini alan vatandaş ve 20 yaş altında bulunan gençler. 65 yaşının üzerinde olan şahısların çoğunluğu evlerinde ya eşiyle veya yalnız yaşayan kişilerdir. Bunların çoğunluğu evinin eksik gedik yiyeceğini kendileri karşılamak mecburiyetindedirler. Elektrik, su, telefon gibi kullandığı zaruri ihtiyaçlarının bedelini bunlar ödemek zorunda olduklarından günlük 3 saat vakit yetmemektedir. Bu şahıslara son bir darbe daha vurularak toplu taşıtlar yasaklanmış olduğundan gideceği yerlere yürüyerek veya taksi tutarak gitmek zorunda bırakılmışlardır. Bu kararları alanların altlarında devlete ait son model arabalarla gidip geldiklerinden

Bunların çektiği sıkıntıyı tabi ki bilemezler. 65 yaş üstü olanlara hiç olmazsa haftanın iki günü yasaklar tamamen kaldırılmalı ki bu vatandaşlarda işlerini rahatlıkla görsünler. Yasaklanmış gün ve saatlerde sokaklarda gezmeye çıkmış olanlar polis, kolluk kuvvetleri sorduğunda fırına ekmek almaya gidiyorum yalanı ile karşılaşıyorlar bu böyle devam etmemelidir Bu sıkıntıya mademki katlanıyoruz daha etkili tedbir alınarak vatandaşlar da zaruri ihtiyaçlarını Cuma gününden alarak evine kapanmalı bu iki gün hiç Kimse sokağa çıkmamalıdır. Yoksa biz daha çoook aylar bu virüs illetinden kurtulamayız.

Bu tedbir amaçlı alınan yasak kararlarından mutlaka mağdur olan başta gündelikçi, çalışan fakir vatandaşlarımız olmak üzere dükkânını açamayan, iş yerine kira ödemek mecburiyetinde kalan komşu tanıdık, tanımadık vatandaşlarımıza da durumu iyi olan insanlarımızın maddi yardımlarda öncü olmaları İslam dininin bir gereği olduğunu da unutmamamız lazımdır. Mahalle muhtarları şu sıralarda ev ev dolaşıp ihtiyaç sahibi kişiyi mahallesi halkına duyurmalı mahallesindeki kişilerde yiyecek ihtiyacı olana yiyecek, kirasını ödeyemeyene mahalle sakinleri müşterek karşılamalıdırlar. Mülk sahibi olan kişilerinde kira bedelini almaması veya yarısını alması gibi kolaylıklar göstermeleri yerinde yapılacak hareketlerdir. ÇÜNKÜ “ SADAKA BELAYI DEF EDER” buyuruyor Peygamber efendimiz. Sadaka verdikçe kurtulacağız bu hastalıktan. Ülke genelinde maddi yönden olanın olmayana yardım ederek dayanışma neticesinde Yüce Allahın izniyle bu korona belasından kurtulacağız inşallah.

Özellikle yasak günlerinin devam ettiği Cumartesi ve Pazar günleri sokak ve caddeler şık giyinmiş gezmeye çıkan insanlarla dolu bu kişilerin çoğunluğunda maske yok yan yana yürüdükleri eşi dostu, arkadaşı ile gidenlere sorulduğunda “fırına ekmek almaya gidiyorum” yalanı en çok söylenen cevaplardan birisi olduğunu hayretle izlemekteyiz. Bu kişileri uyaran vatandaşları ve polisin ikaz ve uyarılarını dinlemeyen bu sorumsuz kişilere ağır bir şekilde cezalar uygulanmalı, katiyen müsamaha edilmemelidir. Yasaklara uyan, acil durumlarda bile evinden çıkmayan insanlarımıza da biraz saygılı olmamız gerekmez mi?

SAYGILARIMLA

05326675701

Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 06:08
Güneş 07:29
Öğle 13:16
İkindi 16:22
Akşam 18:53
Yatsı 20:09