Şehrimizi simgeleyen en önemli eserlerden birisi.

Zafer Anıtı.

Diğer bir deyişle Büyük Utku Anıtı.

Afyonkarahisar’ın Yunan işgalinden kurtarılışı ve Büyük Taarruz Anısına dikilen, ön yüzü şehre, arka yüzü kaleye bakan Zafer Anıtımız, Avusturyalı Heykelci Heinrich Krippel tarafından 2 yıl süren bir çalışma sonrasında tamamlanarak zamanın Başbakanı İsmet İnönü tarafından 24 Mart 1936 tarihinde açılmış.

Büyükçe ve kübik bir kayaçtan oluşan kaidenin üstünde tunçtan yapılmış çıplak iki erkek heykeli olan anıtta ayakta olan, düşmanı ayaklar altına almış erkek figürü Türk’ü, ayaklar altında yatanı ise Türkiye’yi işgal eden düşmanları, diğer bir yorumla Yunan Askerini simgelemekte.

Ayaktaki figür tam bağımsızlık için saldıran Türk’ü, yerde yatan figür ise Türk’ün yenilmez gücü karşısında yenilen emperyalizmi temsil etmekte. Ayaktaki heykel yüzünün benzerliği ve simgelediği rol nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk olarak algılanmakta.

Zafer Anıtımızın bulunduğu kaidenin etrafında tunçtan kabartmaların her birisi de farklı bir betimlemeyi yansıtmakta...

Ön yüzde Atatürk’ün sol profilden bir portresi, arka yüzde Türk Askerinin taşıdığı şanlı Sancağımızı işgalden kurtulan halkımızın öpmesi, sol yüzde Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak Paşaların harita üzerinde yaptıkları Başkomutanlık Meydan Muharebesi planı ve sağ yüzde ise Türk Askerinin yaptığı süngü saldırısı betimlemesi bulunmakta.

6 Kasım 1937 tarihinde Afyonkarahisar’ı ziyaret eden Mustafa Kemal, anıt ile ilgili olarak, ‘Büyük utkuyu anlatan en iyi anıt’ ifadelerini kullanarak, beğenisini ifade etmiş.

Normal insan boyutlarından daha büyük ve adeta canlı hissi veren heykellerden aşağıda yatan emperyalizm askerlerini temsil eden heykelde büyük bir çaresizlik ve aşağıya sarkan başındaki ıstıraplı yüz ifadesi ile bitkin vücudu yenilgiyi gösterirken, ayaktaki figürün yüzündeki hiddet, gerilmiş kaslar, şişmiş boyun damarları, yukarı kalkan kolları, birisi yumruk şeklinde sıkılmış diğeri de bir şeyi parçalayacakmış gibi açılmış elleri ile ayaklarının altında yatan figüre yukarıdan bakarak adeta ezen Türk Askeri...

Büyük Zaferimizi, Türk’ün her türlü olumsuzluğa rağmen tam bağımsızlık uğruna her şeyi göze alarak kazandığı savaşımızı simgeleyen ‘utku anıtı’ mız uzunca bir süreden beri oksitlenmekteydi.

2,5 metrelik kaide üzerinde yer alan ve heykel uzunluğu 4.07 metre olan Utku Anıtımızdaki bu oksitlenme nedeniyle Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban bir süredir bazı araştırmalar yapmaktaydı.

Oksitlenme’ o kadar tehlikeli boyutlara ulaşmıştı ki, bir an önce birşeyler yapılmalıydı.

Başkan Çoban geçtiğimiz hafta Eskişehir’e gitti.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.

Yanında Atatürkçü Düşünce Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Veli Cengiz ile birlikte makamında Büyükerşen ile görüştü.

Utku Anıtı’mızdan ve Anıtın bugünkü halinden söz etti Başkan Çoban.

Büyükerşen Anadolu Üniversitesindeki Heykel bölümünden Prof. Dr. Rahmi Atalay ile irtibat kurdu.

Gerekli görüşmeler yapıldı.

Prof. Dr. Rahmi Atalay, havaların ısınması ile birlikte İlimize gelecek ve bir hafta içerisinde de Anıtımız eski haline dönecek.

Teşekkür ediyoruz hem Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e ve Prof. Dr. Rahmi Atalay’a.

**

Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban, Eskişehir’e eli boş gitmedi.

Utku Anıtımızın minyatürünü götürdü yanında.

Büyükerşen’e hediye etti.

Yılmaz Hoca heykele baktı ve ‘ölçümlendirme gayet başarılı. Tebrik ediyorum. Bu şekilde ölçümlendirme yapmak kolay bir şey değildir. Hele ki böylesine önemli bir Anıtın ölçümlendirmesi ve böyle güzel bir kopyasının çıkartılması hiçte kolay değildir’ dedi.

O sırada Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban bir şey söyledi...

Büyükerşen duyduğuna inanamamış olacak ki tekrarlattı Çoban’a.

Daha sonra Büyükerşen yerinden kalktı ve Çoban’ın yanına gitti;

Başkanım seni tebrik ediyorum. Bunun için seni öperek tebrik etmek istiyorum’ dedi ve Başkanla kucaklaştılar.

Gelelim Büyükerşen’i mutlu eden, Başkan Çoban’ın o söylediğine...

Utku Anıtımızın heykelciğinin ölçümlendirme işleri Belediye Park Bahçeler Müdürlüğündeki ilgililer tarafından Belediye’ye ait modern cihazlar ile yapıldığını ve bu konuda dışarıdan her hangi bir hizmet alımının yapılmadığını, heykelinde yine Belediye Park Bahçeler Müdürlüğü personeli tarafından silikonlu mermer tozundan yapıldığını söylemişti Başkan Çoban.

Yani, Made in Afyonkarahisar Belediyesi...

O heykeli hediye etti Başkan Çoban, Büyükerşen’e.

Büyükerşen heykeli çok beğendi ve Utku Anıtımız ile ilgili şu sözleri söyledi;

Afyonkarahisar’daki Utku Anıtı’nın, dünyadaki ender anıtlardan birisi olduğu hususunda dünya heykel otoriteleri hem fikirdir. Değerini bilin.’

**

Başkan Çoban ve Ekibi, Utku Anıtımızın değerini bildiklerini göstermişlerdir.

Tebrik ediyoruz.

//

Anıtımızı yapan ünlü heykeltraş...

Utku Anıtımızdan bahsetmişken, bu heykeli yapan ünlü heykeltraş hakkında da kısa bir bilgi aktaralım.

Heinrich Krippel 1883 Viyana doğumlu. Heykel öğrenimini Viyana Güzel Sanatlar Akademisinde yapmış. 1925-1938 yılları arasında Türk Hükümetinin davetlisi olarak Ülkemize gelir. 1925 yılında Sarayburnu Atatürk Heykeli, 1926 yılında Konya Atatürk Heykeli, 1927 yılında Ankara Atatürk Heykeli, 1931 yılında Samsun Atatürk Anıtı, 1935 yılında Afyonkarahisar Zafer Anıtı, 1938 yılında ise Ankara Sümerbank içindeki oturan Atatürk Anıtını yapmıştır.

Atatürk’ün bu eserler için sanatçıyı Ankara’daki köşkte misafir ettiği ve anıt için O’na poz verdiği bilinmekte. Tüm anıtların heykelleri sanatçının Viyana’daki atölyesinde tasarlanmış, Viyana Birleşik Maden İşletmeleri’nde bronza dökülmüş ve parçalar halinde Türkiye’ye getirilerek yerlerine monte edilmiş. Krippel 1945 yılında mide ameliyatı sırasında Viyana’da hayatını kaybetti.


https://isteataturk.com/upload/images/2f92b6bea913215e1f5f4998f048384e.jpg

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.