Yunus Emre Yılı Kapsamında Seminer Düzenlendi

2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesi vesilesiyle

SANDIKLI 02.10.2021, 20:06
Yunus Emre Yılı Kapsamında Seminer Düzenlendi

Yunus Emre Yılı Kapsamında Seminer Düzenlendi

2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesi vesilesiyle Sandıklı Kaymakamlığı, Sandıklı Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesi "Yunus Emre Hoşgörüsü ve Ailede Sevgi" temalı seminer düzenlendi.

Sunuculuğunu Sandıklı 75. Yıl İlkokulu Müdürü Mehmet Yılmaz'ın yaptığı seminerin konuğu Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan oldu. Seminerde Yunus Emre'nin çağları aşan öğretileri anlatıldı.

Seminer, Yunus Emre'nin "İlim ilim bilmektir" şiirinin okunması ile başladı.

Tarhan, Yunus Emre'nin zamanının travmalarını tedavi ettiğini, büyük bir sosyal psikolog olduğunu, sosyal yaraların tedavisini duygu yönetimi ile yaptığını, çelebi ahlakı ile ahlaklandığını, büyük sorunları sevgi ve hoşgörü ile aştığını, zamanında tam olarak anlaşılamamasına rağmen bugüne ulaşan öğretilerinin hâlâ geçerli olduğunu anlattı.

Bununla birlikte ailede mutluluğun yakalanması için sevginin ailede egemen kılınmasının önemine de değinen Tarhan, modernitenin egoizm ve hedonizmi teşvik ettiğini buna rağmen bu duygularına set çekenlerin ailede ve toplumda mutlu olacağını anlattı. Ayrıca ailenin son kale olduğunu, bu kaleyi korumamız gerektiğini, Avrupa'daki doğum oranlarındaki olumsuz tablonun bizde yaşanmaması gerektiğini ve aile konusunda sorunların bugün küçük iken çözülmesinin elzem olduğunu anlattı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Bozkurt'un, böyle bir seminerde bizleri bilgilendirdiği için Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a teşekkür etmesi ile seminer sonlandırıldı.

Yorumlar (0)
banner659
5
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:12
Öğle 12:47
İkindi 15:43
Akşam 18:11
Yatsı 19:28