Sandıklı’nın tarihi hazinesi Vatikan’da ortaya çıktı

Sandıklı’da 1900 yıllık yazıtın bir asır önce Hüdai Kaplıcaları kükürtlü

SANDIKLI 06.12.2020, 17:55
Sandıklı’nın tarihi hazinesi Vatikan’da ortaya çıktı

Sandıklı’nın tarihi hazinesi Vatikan’da ortaya çıktı

Sandıklı’da 1900 yıllık yazıtın bir asır önce Hüdai Kaplıcaları kükürtlü hamamın duvarından sökülerek Vatikan müzesine hediye edildiği ortaya çıktı.

Konu ile ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Saandıklı Ticaret Odası Başkanı Mustafa Özer; ”Aberkios'un Hayatı kitabından dünya bu azizi tanıyor. (Aziz Aberkios veya St. Abercius şeklinde Google arama çubuğundan ararsanız binlerce sayfa dökümana erişirsiniz.) Fakat hangi Hieropolis şehrinde yaşadığı bilinmiyordu. 19. yüzyılda İskoçyalı Prof. Ramsay ilçemize 6 defa gelmiş, Frigya bölgesinde devrim niteliğinde keşif ve saptamalar yapmıştır. 1883 yılında Ramsay tekrar Sandıklı'ya gelir ve Hüdai Kaplıcaları'nda yaptığı araştırmalarda kükürtü erkekler hamamının girişindeki duvarda iki adet mermer yazıt parçalarını bulur. Bunların, kitapta bahsedilen Aberkios'un mezar yazıtı olduğunu fark eder. Bu yazıtlardan daha sonra haberi olan Papa 13. Leo, Abdülhamid'e bir elçi göndererek bu yazıtları istemiştir. Padişah Abdülhamid'in izni üzerine hamam duvarından bu iki yazıt 1892 yılında sökülerek Vatikan'a götürülmüştür. Bu yazıtlar Vatikan müzesinin en önemli eserlerinin sergilendiği bir bölümde şu an sergilenmektedir.”dedi.

Yorumlar (1)
adem 8 ay önce
adamların tarihlerine ve tarihi eserlerine verdiği değere bakarmısınız.özer başkanı yapmış olduğu değerli çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:45
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 21:58