Sandıklı Güçlü Kadınlar Derneği’nin Büyük Başarısı

Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği, Sandıklı Kültüründen Seçmeler

SANDIKLI 28.11.2021, 02:01
Sandıklı Güçlü Kadınlar Derneği’nin Büyük Başarısı

Sandıklı Güçlü Kadınlar Derneği’nin Büyük Başarısı

Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği, Sandıklı Kültüründen Seçmeler adlı tiyatro oyunuyla Cumartesi günü, akşam Ankara Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahne aldı.

Büyük beğeni toplayan Sandıklı kültürünü sahnede yaşatan oyuncuları salonu dolduran izleyiciler, ayakta alkışladı.

Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği’nin İçişleri Bakanlığı destekli Perde Güçlü Kadınlar İçin Açılıyor projesi kapsamında hazırladığı Sandıklı Kültüründen Seçmeler adlı tiyatro oyunu, Cumartesi akşamı Ankara Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

Sandıklı ilçesindeki düğünleri, davetleri, yemekleri, gelin kaynana ilişkileri ve gündelik yaşamına dair izler taşıyan ve son bölümde de kadına yönelik şiddeti esprili bir şekilde eleştiren oyun, geçmişle gelecek arasında bir köprü olmayı amaçlarken, ele aldığı konuları da komedi unsurları ve tiyatro diliyle seyirciye aktarıyor.

Başkanlığını Fulya Bolcal’ın yaptığı Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği’nin Perde Güçlü Kadınlar İçin Açılıyor adlı projesi kapsamında hazırlanan Sandıklı Kültüründen Seçmeler adlı oyunun proje eğitmenliğini Yönetmen Seyhun Sertan üstlenirken, oyunda Ayşe Aycan, Ayşin Erkalan, Dilek Kalçin, Fadime Yanmaz, Hacer Sümer, Hatice Poyraz, Kadriye Yaman, Nazik Çavuş, Neşe Erdem, Nursel Kalçin, Raziye Aktürk, Raziye Karadaş, Sıla Onuk ve Zehra Öztürk rol aldı. Işık kumandada Büşra Kalçin ve Efe Bolcal, salonda ise Gizem Büşra Sönmez ve Yasemin Sipahioğlu görev aldı.

Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği Başkanı Fulya Bolcal oyundan sonra; “Gerçek bir tiyatrocu nasıl olur? kimdir? bu soruların cevapları bizlerde yok aslında. Doğuştan yetenekli ya da ömrümüzü bu işe adamış da değiliz

. Öğrenmeye çalıştık, gönül verdik. En önemlisi, her ayrıntısı mucizelerle dolu bu sanat dalını çok sevdik. Ocağımızdaki yemeğimizin altını kısıp koştuk eğitimlere, kekimizi fırından çıkarıp sıcağıyla paketleyip geldik provalara.

Bu yaştan sonra ne çok alışkanlığımızdan vazgeçtik sahnelerde sesimiz daha gür çıksın diye.

Kimimiz anne, kimimiz anneanne, kimimiz babaanne, kimimiz ev hanımı, kimimiz iş kadını olan bir avuç kadınız.

Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği olarak İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Perde Güçlü Kadınlar için Açılıyor” projemiz sayesinde artık sahnelerdeyiz.

“Sandıklı Kültüründen Seçmeler” isimli oyunumuzu 13 Kasım’da Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde oynadık. Kalabalık bir grup izleyici tarafından ayakta alkışlanan; çok beğenilen oyunumuzu, 27 Kasım’da Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yıldız Kenter salonunda sahneye koyacağız. Oyunlarımızı dedelerimizden, ninelerimizden dinleyip kaleme aldık

. Kültürel mirasımıza sahip çıkmakla kalmayıp, geçmişten geleceğe uzattığımız bu köprü ile gençlerimize birer umut ışığı; yaşlılarımıza da hoş bir sada bıraktık” açıklamasında bulundu.

Projede görev alan Tiyatro Eğitmeni ve Yönetmen Seyhun Sertan ise, Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği’nin geçmişte de değerli çalışmalar yaptığını hatırlatarak; “Geleceğimizi geçmişten aldığımız mirasla inşa ediyoruz

. Gönüllü Hanımlar Derneği geçmişten beslendiği kültürü tiyatro diliyle seyirciye aktararak geçmişle gelecek arasında bir köprü kuruyor. Bunu yaparken, hem güldürmeyi hem de düşündürmeyi ihmal etmiyor.

Görev alan kadınlarımızın hepsi de binbir zorluğa rağmen tüm çalışmalara koşa koşa geldiler. Kendilerini ve onlarla birlikte aynı heyecanı paylaşarak destek veren değerli eşlerini, çocuklarını kutluyorum.

Son olarak Kadın Varsa Hayat Var demek istiyorum” dedi.

Başkan Bolcal, faaliyetlerine katkıdan dolayı Sandıklı Kaymakamlığı, Sandıklı Belediyesi’ne ve Ankara’daki katkı ve ilgileri için Yenimahalle Belediye Başkanı hemşerimiz Fethi Yaşar’a teşekkür etti.

Sandıklı Gönüllü Hanımlar kadrosu geçen hafta Eskişehir’de sahne almış ve çok beğeni toplamıştı.

Yorumlar (0)
banner659
0
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:13
İkindi 15:47
Akşam 18:10
Yatsı 19:31