Sandıklı Akdağ gezgin arıcıların tercihi

Sandıklıve Denizli sınırlarında yer alan Akdağ, gezgin arıcıların yeri oldu.

SANDIKLI 29.07.2019, 17:11
Sandıklı Akdağ gezgin arıcıların tercihi

Sandıklı Akdağ gezgin arıcıların tercihi

Sandıklıve Denizli sınırlarında yer alan Akdağ, gezgin arıcıların yeri oldu. Nisan ve Ağustos döneminde kovanlarıyla Akdağ'da konaklayan arıcılar, bölgenin çok verimli olduğunu söyledi.
 

Sandıklı ve Denizli sınırlarında bulunan 2446 rakımlı Akdağ, bitki çeşitliliğiyle nisan ve ağustos aylarında gezgin arıcıların uğrak yeri haline geldi. Arı popülasyonunu artırmanın yanı sıra çiçek balı, polen üretimi, arı zehri ve propolis elde edilmesi için tercih edilen bölgeye nisan ayı başında yerleşen gezgin arıcılar, ağustos ayı sonuna kadar bölgede kalıyor.
Muğla'nın Milas ilçesinden gelen Erol Sanlı (25), küçüklüğünden beri arıcılıkla uğraştığını belirterek, "Nisan ayının 1'inden itibaren gurbete çıkıyoruz. Önce Denizli'nin Çivril İlçesi'ne gidiyoruz. Daha sonra Sandıklı İlçesi'ne bağlı SorkunKöyü'nden Akdağ'a geliyoruz. Akdağ'ı tercih etmemizdeki sebep burasının biraz soğuk olması sayesinde polen ve propoliste verimli geçmesi. Arı üşüdüğü için polen ve propolis alması kolay oluyor. Ayrıca bitki çeşitliliği bakımından da verimli bölge" dedi.
Arıcı Hayri Koru da "Akdağ'a arıcı arkadaşlar polen toplamak için, arı zehri almak için geliyor. Burada fazla hayvan olmadığı için arıcılar burayı tercih ediyor. Polenini topluyor. Zehrini alıyor. Gayet güzel ve verimli bir bölge" diye konuştu.

Yorumlar (0)
-1
sisli
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 24 Kasım 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:43
Öğle 12:50
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:07