NRP Eğitimi Açılış Töreni İle Başladı

Sağlık Bakanlığı tarafından bebek ve yenidoğan ölümlerini en aza indirilmesi hedeflenip

SAĞLIK 01.06.2021, 14:06
NRP Eğitimi Açılış Töreni İle Başladı

NRP Eğitimi Açılış Töreni İle Başladı

Sağlık Bakanlığı tarafından bebek ve yenidoğan ölümlerini en aza indirilmesi hedeflenip; doğum eyleminde görev alan, yeni doğan bebekler ile direk ilgili bütün personelin canlandırma eğitimi alması amacı ile Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resusitasyon Programı- NRP) yürütülmektedir. Program kapsamında bebeklerle ilgili bütün personelin eğitilmesi için belirli aralıklarla eğitimler yapılıyor. Salgın sebebi ile ara verilen söz konusu eğitimlere salgın tedbirleri çerçevesinde tekrar başlandı.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü yöneticilerin katıldığı açılış töreni ile başlayan ve 3 gün sürecek olan eğitime İlimizde doğum yaptırılan bütün hastanelerden, 11 personel alındı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Serhat Korkmaz açılış konuşmasını yaptı.

Korkmaz; anne ve bebek ölüm oranlarının sağlık göstergeleri içindeki öneminden söz ederek “İlimizde de anne bebek ölüm oranını sıfıra indirmeyi hedefliyor ve bu konuda önemli bir basamak olan yenidoğan canlandırma eğitimlerimizi belli aralıklar ile yapıp, yeni doğan bebekler ile ilgilenen bütün personelimizin farkında ve bilinçli olarak görevlerini yapmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Eğitim Sorumlusu Dr. Nihan Yerlikaya’nın yaptığı sunumun ardından yapılan ön test ile eğitim başladı. Eğitim ekibinde şu isimler yer alıyor: Prof.Dr.Ahmet Afşin Kundak, Doç.Dr.Ferit Kulalı, Dr.Nihan Yerlikaya, Nalan Özer, Ebru Uzar, Ayşe Bayar ve Nazmi Kanad.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı