12.03.2022, 19:00

Rus işgalinin ekonomik boyutu

Rus işgalinin ekonomik boyutu

Rusya dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden birisi. İşgal harekâtına başladıktan 3 gün sonra Türk ekonomisinin 3 katı kadar ekonomik gücünü kaybetti. Rus devletine ABD ve AB’den tam manasıyla ekonomik bir savaş açıldı ve Rus ekonomisinin eli kolu bağlandı diyebiliriz.

Ancak Rus ekonomisini asla dünya ekonomisinden ayıramayız. Yapılan ekonomik yaptırımlardan sonra Avrupa’da ve Türkiye’de doğalgaz ve petrole büyük zamlar gelmeye başladı bunun sebebi bu ülkelerin Rusya’ya bu manada bağımlı olmasıdır.

Rusya’nın tamamen dünya ekonomisinden soyutlanması ya da yok edilmesi demek dünyada geniş çaplı ekonomik krize yol açar. Dünya ekonomisinde bu denli önemli bir yere sahip olan bir devleti bir anda yok saymanız demek, Dünyanın ekonomi sisteminin bozulması onay veriyorum cümlesiyle eş değere sahiptir.

Rusya önemli bir devlet, ürettikleri her şey ile doğrudan dünya pazarına etki edebilen büyük bir ekonomik güç. ABD ve AB’de bunun farkında ancak bu harekatı durdurmak için tek çareleri Rus ekonomisini bitirmekle tehdit etmek ve gerekirse her şeye göze alıp bitirmektir.

ABD ve AB Rus ekonomisini çok yıprattılar fakat tam manasıyla bitiremiyorlar çünkü onlarda küresel bir kriz ve sorunla uğraşmak istemiyorlar. Rus rublesi tarihinin en kötü dönemi yaşamakta ve hala çok büyük değer kaybetmekte. Rusya devleti bu ekonomik buhranı savaş döneminde halkına sansürlüyor ve başarılıda olmakta ancak savaş bittikten sonra Rusya’yı ekonomik alan başta olmak üzere her alanda derin sıkıntılar ve sorunlar beklemekte.

Bu denli ekonomik kaybı toplamak belki yıllarını belki on yıllarını alır. Toplanamaz demek yanlış olur, Rusya batıyla olan ekonomik ilişkisi kadar doğuyla olan ekonomik ilişkisine de önem vermekte. Rusya’nın toplanmasına doğu blok ülkeleri yardımcı olsa dahi Batıyla sağlam ekonomik ilişkilere girmeden bunu başarması imkansız sayılabilir.

Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak 03:49
Güneş 05:33
Öğle 13:00
İkindi 16:53
Akşam 20:16
Yatsı 21:53